Hatice Açıkgöz Toplumların çıkmazı Bağnazlık google.com, pub-7674518569547102, DIRECT, f08c47fec0942fa0UA-193998289-1
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mevlid Kandili
Mevlid Kandili
Yazı Detayı
08 Ekim 2021 - Cuma 16:31 Bu yazı 76 kez okundu
 
Toplumların çıkmazı Bağnazlık
Hatice Açıkgöz
malabadigazetesi@hotmail.com
 
 

 Bağnazların karşı tarafa tahammülleri yoktur, keşke olsa ama yok, ona göre inandığı değerleri dışında başka değerleri yoktur. Sadece doğrusunun haklı olduğuna inanıp, başka doğruları tenkit etmeye tahammülleri yoktur. Örümcem bir kafa yapısıyla kendi yumağında debelenip dururlar. İnandığı değerlere ne kadar uygun diye sorgulaması da yok saplantılarıyla toplumu bir çıkmaza sokar,  bu bağnaz kesim. İşte bütün problem burada araştırmıyor eleştirmeye de tahammülü yok.

 

Yani küçük bir çıkar tarafgirlik değerleri toplumu altüst ediyor insanları piyon gibi kullanıyorlarsa bir bağnazlık ve yanılsama dan ibaret tüm değerler terk edilmeli bence. Çünkü hepimiz bu topluma ait'iz veya değerlerimize sahip çıkmak isteriz çünkü içinde doğduğumuz toplum bize bir ad vermiş, bir kimlik kazandırmış, bir yandan kişi topluma borçlu olduğu kadar toplumda bize borçludur. Çünkü her kültür kişiye birer kültürel şiddet baskı uygular kişiyi kültürün birer algoritması yapar. Yani demokrasiyi totalirizmin aksine farklılıkların bir arada yaşanması hatta farklılıkların kışkırttırılması çoğaltması bağnazca duygular yerine farklılıklarla bir arada yaşamayı bilmeyiz.. Global dünyada ne birey nede toplumlar tekilleşemez.

 

Tekilleşerek'te var olamaz sadece birlikte yaşamı eşit hak ve ödevler çerçevesinde paylaşmayı öğrenmesi gerekir mesela rekabet toplumsal yaşamın dayattığı bir gerçeklik bunu farklı boyutta yaşamamak gerekir bazılarına göre bı oyun kurnazlık değerindedir çünkü aldıkları eğitimle alışık ve antrenmanlı oldukları bir durumdur toplumsal değerleri birbirine katıp  bağnazca kışkırtma diyelim.toplumu herkesin menfaatine olan bir şeye çağırıldığında insanları etrafında toplayabilir aksi taktirde insanlar neden onunla birlikte olsun ki, maddi şeyler için olan birliktelikler çürük ve dayanıksızdır hedefe varıldıktan sonra genelde insanlar birbirini değerleri harcarlar insanlığa ancak örnek olarak adını milletini ırkını bilmediğimiz insanlara yardım ederek katkıda bulunabiliriz birliktelik sağlayabiliriz en büyük bağnazlık esaret inanarak bir fikre düşünerek bı inanca saplanıp kalmaktır....

 
Etiketler: Toplumların, çıkmazı, Bağnazlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı