YSK seçmen sorgulama! Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...
Haber
20 Haziran 2018 - Çarşamba 14:50 Bu haber 10863 kez okundu
 
YSK seçmen sorgulama! Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...
YSK seçmen sorgulama işleminin nasıl yapıldığı merak ediliyor ve gündemde merakla araştırılıyor. 24 Haziran Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem Parlamentosu seçimi için az bir zaman kaldı. Milyonlarca vatandaşın oy kullanırken dikkat etmesi gerekenleri de haberimizde derledik.
- Haberi
YSK seçmen sorgulama! Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...

24 Haziran seçimleri için heyecanlı geri sayım başladı. Seçmen sorgulama işlemleriYSK resmi internet sitesi üzerinde kolayca yapılıyor. İşte oy kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar...

 

NEREDE OY KULLANACAĞIM?
 
Cumhurbaşkanı ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak.  Oy kullanma saatleri ise şu şekilde:
 
Tüm yurtta: 08.00-17.00
 
Dış Temsilciliklerde: 09.00-21.00 saatleri arası
 
Gümrük Kapılarında: 24 Saat (24 Haziran Pazar günü saat 17.00'a kadar)
 
59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanacak. 
OY KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?
 
1- Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında  sandık başına gidecek. Ancak saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını  vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile  oylarını kullanacak.
 
2- Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan,  kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle  oy kullanılabilecek.
 
3- Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının  getirilmesi zorunlu olmayacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyenler nerede, hangi  sandıkta oy kullanacağını YSK'nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin  ikinci tura kalması halinde seçmen bilgi kağıdı yeniden gerekli olmayacak.
 
4- Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini alarak seçmen  listesinde ismini bulacak ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası,  zarf ve mührü seçmene vererek kabinde oyunu kullanmasını isteyecek.
 
5- Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici  veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu  tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna  bırakılacak.
 
6- Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek.  Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak.  Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "EVET" veya "TERCİH" mührü basılacak  ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası  katlanıp zarfa konulacak. Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen  listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.
 
7- Seçmen, kapalı oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça, hiç kimse oraya  giremeyecek. Ancak oy pusulasını hazırlamak için, kapalı oy verme yerinde, normal  süreden fazla kalan seçmenler, kurul başkanı tarafından makul bir süre verilerek  uyarılacak. Bu uyarıya rağmen kapalı oy verme yerinden çıkmayan seçmen, oradan  çıkarılacak.
 
8- Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte  bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.
 
9- Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi  parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak  suretiyle ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü basılması gerekecek.
 
10- Oy pusulasına, ''TERCİH'' veya ''EVET'' mührü dışında, herhangi  bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.  Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde  kullanılan oy geçersiz olacak.
 
11- Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir  neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.
 
12- Sandık, bu iş ve işlemler tamamlandıktan sonra, oy verme yerinde  hazır bulunanların gözü önünde, sandık kurulu başkanı tarafından açılacak.
 
13- Önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü  yapılacak.
 
 
Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: YSK, seçmen, sorgulama!, Oy, kullanırken, dikkat, edilmesi, gerekenler...,
Yorumlar
Haber Yazılımı