Usulsüz İşçi Alımı İddiası
Haber
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 16:51 Bu haber 844 kez okundu
 
Usulsüz İşçi Alımı İddiası
Silvan ilçesi belediyesine alınan 5 kişinin usulsüz alındığı iddia edildi. Belediye yetkilileri alımlarda bir usulsüzlük ve adaletsizliğin olmadığını ifade etti.
Silvan Haberi
Usulsüz İşçi Alımı İddiası

Haber: İhsan YILMAZ

Silvan İlçe Belediyesi, geçen Nisan ayında değişik birimlerde çalıştırılmak üzere toplamda 5 kişi aldı. Değişik birimlere AK Parti yakın olan şahısların akrabaları alındığı, alımlarda ise her hangi bir mülakat yapılmadığı iddia edildi.

 

CUMHURBAŞKANI’NIN SÖYLEDİKLERİNE ZIT BİR UYGULAMA

 

İsmini belirtmek İstemeyen bir vatandaş, “Yapılan alımların iptal edilmesi ve liyakate uygun alımların yapılması için Silvan Belediyesi yetkililerine çağrıda bulunuyorum; Allah rızası için yapmış olduğunuz bu usulsüz ve adaletsiz alımlardan vazgeçin” diye tepki gösterdi:

Bu tarz partizanlıklar AK Partili birçok belediyede olmakta ve bu haksız alımlar had safhaya ulaşmıştır. Alımların liyakate göre, KPSS ya da mülakatla ve şeffaf bir süreçle yapılması gerekirken yangından mal kaçırırcasına kimseye haber vermeden sadece partili mensupların yakınlarını almaları doğru bir davranış değildir. Silvan Belediyesi'nde yapılan alımlar, Cumhurbaşkanı’nın; eşit davranın, adil davranın, şeffaf olun açıklamalarıyla tamamıyla zıt bir uygulamadır.

 

 

Şirketlere yeni işçi alımında Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 2’nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca işçi alım ilanları duyuru amacıyla Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğüne gönderilecektir.

d-Türkiye İş Kurumu Aracılığı Olmaksızın Daimi veya Geçici İşçi Alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından; Kanunun 3 üncü maddesinin (d) bendine aykırı olarak, Kurum aracılığı dışında daimi ve geçici kadrolara işçi alanlara aynı Kanunun 20’nci maddesinin (d) bendi gereği geçici kadrolara işçi alımı için 2.2842 TL, daimi kadrolara işçi alımı için 38.070 TL idari para cezası uygulanır.

 

Silvan Belediyesine alınan 5 kişi işçi hangi maddeye göre alındı, iş-kur bildirimleri yapıldı mı? İlan duyurusu yapıldı mı? Yapıldıysa hangi tarihlerde yapıldı...

İşe Alınan işçilere kim referans oldu.

Silvan'da insanlar ekonomik nedenlerden dolayı intihar ederken, alelacele birilerini işe almak ne kadar doğru bir yaklaşım.

 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Usulsüz, İşçi, Alımı, İddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı