Ünsal: Kürtçe zorunlu ders olmalı
Haber
11 Ocak 2022 - Salı 14:14 Bu haber 1724 kez okundu
 
Ünsal: Kürtçe zorunlu ders olmalı
Ahmet Faruk Ünsal, Türkiye’de kendi anadilini konuşan Kürtlerin sayısının yüzde 20’lere kadar düştüğünü vurgulayarak, “Kürtçeyi zorunlu bir ders olarak okutmazsanız, seçmeli olsa bile Kürtçenin muhafaza edilmesi çok zor, neredeyse imkansız” dedi.
Kültür-Sanat Haberi
Ünsal: Kürtçe zorunlu ders olmalı

Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı orta okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 3 Ocak 2022'de başladı.

Öğrencilerin tercih ettikleri dersleri 21 Ocak 2022'ye kadar okul müdürlüklerine bildirmesi gerekiyor.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında, Kürtçenin Kurmancî ve Zazaki lehçelerinde dersler okutuluyor.

Partilerin yanı sıra kurum, kuruluş ve dernekler de orta okullardaki seçmeli dersler için “Kürtçeyi seçin” çağrısı yapıyor.

 “Kürtçe zorunlu ders olmazsa muhafaza edilmesi çok zor”

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan eski AK Parti milletvekili ve Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi kurucularından Ahmet Faruk Ünsal, Şu an itibariyle Türkiye’deki Kürtlerin Kürtçe konuşma oranı yüzde 20. Bundan 100 sene önce yüzde 100’dü” dedi.

“Demek ki bütün hayatın Türkçe olarak geçtiği, yazılı metinlerin, anayasanın, bütün kuralların, hukukun resmi işlemlerin Türkçe olduğu bir yerde eğer Kürtçeyi zorunlu bir ders olarak okutmazsanız, seçmeli olsa bile Kürtçenin muhafaza edilmesi çok zor, neredeyse imkansız” diyen Ünsal, “O yüzden bugün maalesef Kürtlerin kendi anadilini evlerinde konuşma oranı yüzde 20’lere kadar düştü” ifadelerini kullandı.

Ünsal, “Mamafi devletin seçmeli Kürtçe meselesinde de işi son derece ciddiyetsiz ele aldığını ve hatta savsakladığını, bir anlamda da asimilasyonun bir sonucu olarak Kürtçenin seçmeli de olsa okutulmaması için elinden gelen engellemeyi yaptığını biliyoruz. Öğretmenlerin sayısının yetersiz olması, öğrencilerin yeterince ders seçmediği için okullarda programa erişememesi meselesi bir fiili durum olarak karşımızda” değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda çağrıda da bulunan Ahmet Faruk Ünsal, “Benim çağrım buradan Kürtçenin seçmeli ders olmaktan ziyade zorunlu ders olmasıdır. Ve mümkünse bir sonraki adım olarak da Kürtçenin eğitim dili olmasıdır” dedi.

Kürtçe müfredatta seçmeli ders

Türkiye’de, Eylül 2012’de yayımlanan yönetmenlikle, yabancı dil kontenjanında yaşayan dil ve lehçe adı altında Kürtçe seçmeli dersi Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) müfredatına girdi.

 

Müfredat, 12 yıllık mecburi Türkçe eğitiminin 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında, öğrencilerin bir sınıf ya da yeterli grup oluşturacak sayıya ulaşması halinde haftada 2 saat Kürtçe (Kurmancî, Kirmançkî) ders alınabileceği yönündeydi.

Aynı yıl 28 ilde Kürtçe (Kurmanci-Zazaki) dersini 18 bin 847 öğrenci seçti.

Ancak geride kalan zaman içerisinde değişik gerekçelerle özel Kürtçe kurslar engellendiği gibi okullarda da Kürtçe seçmeli derslere devam edilmedi.

MEB’in “Kürtçe seçmeli ders haritası”na göre, birçok illerde 10 rakamına ulaşılamadığı için Kürtçe seçmeli ders olarak okullarda yerini alamadı.

Fakat seçmeli Kürtçe dersini talep eden öğrencilerin ailelerine göre, kimi okul müdürleri yeterli derslik olmadığı için öğrencilere Kürtçeyi seçtirmedi, kimilerine göre de Kürtçe öğretmeni olmadığı için Kürtçe’yi seçenler başka derslere kaydırıldı. (RUDAW)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Ünsal:, Kürtçe, zorunlu, ders, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı