TTB ve tabip odaları iş bırakma eylemi düzenledi
Haber
09 Şubat 2022 - Çarşamba 16:16 Bu haber 1002 kez okundu
 
TTB ve tabip odaları iş bırakma eylemi düzenledi
Türk Tabipleri Birliği öncülüğünde sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarının yerine getirilmesi talebiyle “Beyaz G(ö)rev” kapsamında bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Diyarbakır’daki sağlıkçılar, “Bugün son bir kere bir günlük uyarı grevindeyiz. Taleplerimiz asgari düzeyde de olsa yerine getirilmezse muhatap alınmazsa daha uzun süreli grevler bizi bekliyor” uyarısı yaptı.
Aile-Sağlık Haberi
TTB ve tabip odaları iş bırakma eylemi düzenledi

DİYARBARKIR - Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarının yerine getirilmesi talebiyle “Beyaz G(ö)rev” kapsamında bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sağlık emekçileri, eylemleri kapsamında birçok kentte açıklama yaptı.

Diyarbakır'da sağlık örgütleri Dağkapı Meydanı’nda bir araya geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı üyeleri de eyleme destek verdi.

Çok sayıda sağlık çalışanın katıldığı eylemde konuşan SES Şube EşbaşkanıŞiyarGüldiken, bir dahaki eylemlerinin bir günlük iş bırakma eylemi şeklinde olmayacağını belirterek, “Bugün son bir kere bir günlük uyarı grevindeyiz. Bugüne kadar birçok defa uyarı grevi yaptık. Ancak bu hükümet bu uyarı grevlerini bir türlü dikkate almak istemiyor" dedi. Güldiken, "Bir daha bir günlük uyarı eylemi, grevi yapmayacağız. Çöken sağlık sistemini, bu hükümeti nasıl durduracağımızı bütün kamuoyuna göstereceğiz. Taleplerimiz asgari düzeyde de olsa yerine getirilmezse muhatap alınmazsa daha uzun süreli grevler bizi bekliyor” uyarısı yaptı.

 Ardından Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, ortak metni okudu. 

 

 TTB Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya ise, taleplerinin yalnızca sağlık çalışanlarına yönelik olmadığını ve nitelikli sağlık hizmetine ulaşım için olduğunu belirtti. Yerlikaya, sağlık sisteminde çıkan sorunların müsebbibi olarak sağlıkçılarını gösterilerek bir algı yaratılmaya çalışıldığını, bundan dolayı sağlık çalışanlarının her gün fiziki şiddetle karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Yerlikaya, sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasını istedi.

 Yerlikaya, "Bugün üniversitelerde yetişmiş hekimler, sağlık çalışanları bir gelecek göremedikleri için karanlık bir gelecek gördükleri için bu ülkede hekimlik yapmak istemiyor. Sadece 2021 yılında bin 405 hekim Türk Tabipler Birliği’nden iyi hal belgesi alarak ülkeyi terk etti” dedi.

 Konuşmaların ardından sağlık çalışanları Kürtçe ezgiler eşliğinde bir süre halaya durdu. 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: Romedi Yılmaz
Etiketler: TTB, ve, tabip, odaları, iş, bırakma, eylemi, düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı