Tekstil sektöründe hak kaybı: 220 bin kayıt dışı işçi UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
22 Nisan 2021 - Perşembe 10:57 Bu haber 1245 kez okundu
 
Tekstil sektöründe hak kaybı: 220 bin kayıt dışı işçi
Tekstil sektörünün bir sömürü alanına dönüştüğünü ve 2020 bin civarı kayıt dışı işçi çalıştırıldığını belirten DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Başak, bölgede irili ufaklı neredeyse tüm iş yerlerinde işçilerin özlük haklarının olmadığını söyledi.
Ekonomi Haberi
Tekstil sektöründe hak kaybı: 220 bin kayıt dışı işçi

ürkiye genelinde resmi verilere göre, 1 milyon 300 bin tekstil işçisi bulunurken, denetimsizlik  sektörü sömürü alanına çevirmiş durumda., burada özellikle kadın ve çocuk sömürüsü öne çıkıyor. Sektörde, “uzun çalışma saatleri, düşük ücretler, sigortasız ve güvencesiz çalıştırma, taşeron işçiliği, fazla mesai ücretlerine el konulması” gibi hak gaspları yaşanıyor.  Türkiye genelinde kendini gösteren bu sömürü bölgede ise daha da kötü bir şekilde işliyor.

 

Pandemide haklarından yararlanamadılar

 

Batman, Van, Mardin ve Şanlıurfa’nın da aralarında olduğu bölge kentlerinde 100 bine yakın kayıtlı tekstil işçisi bulunurken, merdiven altı diye adlandıran iş yerlerinde ise bin TL’nin altında sigortasız işçi çalıştırılıyor. Yaşanan tüm sorunlara bir de Mart 2020’den bu yana koronavirüs (Kovid-19) eklendi. Pandemi sürecinde uzun bir süre işe gidemeyen tekstil işçileri, işsizlik ödeneğinden de yoksun bırakılıyor. Sigortasız çalıştırılan işçiler bu ödenekten faydalanmazken, sigortalı çalışanlar de uzun süreli ücretsiz izne tabi tutuluyor.

 

‘220 bin kayıt dışı işçi var’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Başak, sömürü alanına çevrilen tekstil sektörünü Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Türkiye’de kayıtlı tekstil işçisinin 1 milyon 300 bine yakın olduğunu kaydeden Başak, tekstil çalışanı sayısının çok ancak sendikalı işçi sayısının az olduğunu söyledi. Bölgede yüz bine yakın kayıtlı tekstil işçisinin bulunduğunu kaydeden Başak, kayıt dışı işçiler ile bu sayının 220 bini bulduğunu belirtti.

 

‘Hakkını arayan kadınlar işten atılma tehlikesi yaşıyor’

 

Türkiye genelinde var olan sıkıntıların bölgede daha da katılaştığını kaydeden Başak, “Bölgede kayıt dışı işçi durumu yoğun. Mesailer verilmiyor, işten atılıyor, asgari ücret verilmiyor, tazminatlar verilmiyor. Asgari Geçim İndirimleri (AGİ) ellerinden alınıyor. Yoğun bir sömürü durumu ortada” diye konuştu. Bölgede en çok kadın emeğinin sömürüldüğünü kaydeden Başak, halklarını aramak isteyen kadınların işten atılma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Tekstil, sektöründe, hak, kaybı:, 220, bin, kayıt, dışı, işçi,
Yorumlar
Haber Yazılımı