TARIMDA MALİYETLER ZİRVE YAPTI
Haber
05 Mayıs 2022 - Perşembe 10:30 Bu haber 572 kez okundu
 
TARIMDA MALİYETLER ZİRVE YAPTI
Yetersiz gübre kullanımı nedeniyle verimde en az yüzde 50 düşüş olacak. Fahiş elektrik fiyatları nedeniyle sulama istenen seviyede yapılamayacak. Bazı tarlalara biçerdöver bile girmeyecek. ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Türkiye genelinde yeterli gübre atılamaması, kimi yerde kuraklık ve don verimi düşürecek. Bu aynı zamanda yeterli saman olmayacak demek. Bu da hayvancılığı zorlayacak” dedi.
Ekonomi Haberi
TARIMDA MALİYETLER ZİRVE YAPTI

Mazot, gübre, zirai ilaç ve elektriğe yapılan fahiş zamlar yetmiyormuş gibi çiftçiyi kuraklık ve don da vurdu. Türkiye tarımının lokomotif ovaları bu yıl neredeyse gübre yüzü görmedi. Yetersiz gübre kullanımından dolayı verimde en az yüzde 50 düşüş yaşanacak. Özellikle bu yıl Türkiye’nin buğday, kırmızı mercimek, arpa ve fıstık ambarı olarak bilinen Doğu ve Güneydoğu’da don ve kuraklık nedeniyle ciddi verim kaybı olacak. Bu, yem bitkilerini de etkileyecek ve gıda krizi yem krizini de beraberinde getirecek.

 

 Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, şunları söyledi:

"Buğday, arpa, nohut, mercimek gibi kırsalda yetişen ve kışlık ekimi yapılan ürünlere yeterli gübre atılamadı. Yağışlar da az oldu. Verim kaybının olacağı gerçek. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da ciddi kuraklık etkisiyle rekolte düşecek.

 

İki hafta önce Adana’da ciddi don oldu. Sulama ile yapılan alanlarda bile fideler yandı. Buğdayda yüzde 50’ye varan verim kaybı var. Türkiye genelinde yeterli gübre atılamaması, kimi yerde kuraklık ve don verimi düşürecek. Bu aynı zamanda yeterli saman olmayacak demek. Bu da hayvancılığı zorlayacak. (artıgerçek)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: TARIMDA, MALİYETLER, ZİRVE, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı