Silvan'da sağanak ve dolu sele neden oldu, ekinler zarar gördü
Haber
06 Mayıs 2022 - Cuma 17:02 Bu haber 1157 kez okundu
 
Silvan'da sağanak ve dolu sele neden oldu, ekinler zarar gördü
Silvan ilçesinde etkili olan sağanak ve dolu bazı kırsal alanlarda sele neden olurken, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmada 30 köyde ekili alanların yaklaşık yüzde 20'sinin zarar gördüğü tespit edildi.
Silvan Haberi
Silvan'da sağanak ve dolu sele neden oldu, ekinler zarar gördü

Haber: İhsan YILMAZ / SİLVAN

Silvan ilçesinde dünden beri etkili olan sağanak ve dolu hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle dün şiddetli yağış ve dolu sonrası bazı kırsal alanlarda sel meydana geldi. Dolu sonrası bağ, bahçe ve ekili araziler zarar gördü. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri, yağışın etkili olduğu alanlarda inceleme yaptı. Ekili arazilerin yaklaşık yüzde 20'sinin zarar gördüğü tespit edildi.

 

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Nejat Arslan, "Dün akşam 10 ve 15 dakikalık sağanak ve dolu ilçemizde ekili arazi, bağ ve bahçelerde zarara neden olmuştur. Yetiştirici ve çiftçilerimizin talebi doğrultusunda Silvan Ziraat Odası, muhtarlarımız ile Diyarbakır'dan müdürlüğümüze bağlı ekiplerle saha çalışmalarımıza başladık. Dolu yağışı, yaklaşık yüzde 20'lik bir zarar vermiş bulunmaktadır. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir" dedi.

 

Görmez köyü muhtarı ve çiftçi Yılmaz Adar, talepleri doğrultusunda ekiplerin inceleme yaptığını ifade ederek, "Dolu yağışı parsel parsel yaklaşık yüzde 20 civarında zarar vermiştir" diye konuştu.

 

Diyarbakır kent merkezinde de etkili olan sağanakla birlikte bazı cadde ve sokaklar suyla doldu. Sürücüler ilerlemekte güçlük çekti.

 

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü de Diyarbakır, Siirt ve Şırnak çevrelerinde görülecek yağışların; yer yer kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması beklendiğinden oluşabilecek sel, su taşkını, dolu yağışı, ulaşımda aksamalar gibi konulara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyardı.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Silvan'da, sağanak, ve, dolu, sele, neden, oldu,, ekinler, zarar, gördü,
Yorumlar
Haber Yazılımı