Silvan’da Bayram şekeri tezgahlarda yerini aldı! Ama fiyatlar yüzde 40 zamlı!
Haber
25 Nisan 2022 - Pazartesi 14:30 Bu haber 1293 kez okundu
 
Silvan’da Bayram şekeri tezgahlarda yerini aldı! Ama fiyatlar yüzde 40 zamlı!
Ramazan Bayramına sayılı günler kala tezgahlarda çıkan bayram şekeri almak isteyen vatandaşlar geçen yıla göre yüzde 40 daha fazla para ödeyecek.
Silvan Haberi
Silvan’da Bayram şekeri tezgahlarda yerini aldı! Ama fiyatlar yüzde 40 zamlı!

Haber: İhsan YILMAZ/ Silvan

Ramazan Bayramına sayılı günler kaldı. Türkiye’de yüksek enflasyon ve zamlar nedeniyle hayat pahalılığı her geçen gün artarken, bu durum hayatın her alanına yansıyor. Gıda ürünleri, giyim, konut, sebze ve meyve fiyatlarındaki aşırı fiyat artış, bayram şekerlerine de yansıyor. Bayram şekeri tezgahlarda yerini alırken, vatandaşın en büyük korkusu yine fiyatlar oldu.

Bayramlarda gelen misafirlerine ikram etmek için alınan bayram şekeri de artık lüks oldu. En düşük bayram şekerinin kilo fiyatı 25 ile 30 TL’den başlıyor. Durum böyle olurken bayram şekeri almak isteyen vatandaşlar geçen yıla nazaran yüzden 40 civarında daha fazla para vermek zorunda kalacak.     

 

ŞEKER ÇOK ALAN YOK!

 

Bayrama bir hafta kalan Silvan ilçemizde de bayram şekerleri tezgahlardaki yerini aldı. Silvan ilçesinde bayrama şekerini almaya gelen vatandaşlar fiyatların yüksek oluşunda şikâyetçi olurken, esnaf bakan çok alan yok diye dert yandı.

 

Silvanlı Vatandaşlar, geçen yıl 15 ile 20 TL aldığımız şekerler bu yıl 40 ile 60 TL arasında fiyat artışı olmuş, geçen sene 3 kilo aldığım, bu yıl ancak 1 kilo alabilirim her şey çok pahalı alım enflasyon ve son zamlar bizi perişan etti. 2 Kilo şeker alacak güzümüz bile kalmadı. Artık sadece yaşamak için nefes alıyoruz” diye dert yandı.

 

Silvanlı Esnaf, “Geçen yıl ramazan Bayramında 300 kilo bayram şekerini sattım. Bu yıl alıcı bulmaktan zorlanıyoruz. Toptan aldığımız şekerin fiyatına yüzde 40 zam yapılmış bizde ister istemez bunu müşteriye yansıtıyoruz. Müşteri de fiyatları yüksek bulduğu için alamıyor. Şekerin kilosu 40 ile 60 TL arasında değişiyor. Yani anlayacağız şeker var ama alıcı yok, bakan çok alan yok. Her şeye zam yapıldı, kiralarımız iki katına artırıldı. Elektrik yüzde 125 civarında zam yapıldı. Çeklerimizi zamanında ödeyemiyoruz. Bizde çok zor durumdayız. Geçinemiyoruz” dedi.

   

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Silvan’da, Bayram, şekeri, tezgahlarda, yerini, aldı!, Ama, fiyatlar, yüzde, 40, zamlı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı