Silvan'da 1200 yıllık bahar bayramı 'Gülan' kutlandı
Haber
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 16:39 Bu haber 759 kez okundu
 
Silvan'da 1200 yıllık bahar bayramı 'Gülan' kutlandı
Silvan ilçesinde, 1200 yıllık geleneksel bahar bayramı 'Gülan', çeşitli etkinliklerle kutlandı, bölge halkı piknik yapıp, eğlendi.
Silvan Haberi
Silvan'da 1200 yıllık bahar bayramı 'Gülan' kutlandı

Haber: Azad Berdan YILMAZ/Silvan


Silvan'da her yıl 14 Mayıs'ta kutlanan ve 1200 yıllık olduğu belirtilen bahar bayramı 'Gülan', bugün çeşitli etkinliklerle karşılandı. Silvan piknik alanındaki kutlamalara katılan Silvanlılar Derneği Başkanı Mehmet Çeliker ile beraberindekiler, piknik alanlarını gezip, bölge halkıyla bir araya geldi.

Diyarbakır'da faaliyet gösteren derneğin başkanı Mehmet Çeliker, bahar coşkusunun yaşandığını bayramın Silvan ile özdeşleştiğini söyleyerek, "Bununla ilgili çok araştırmalar yaptık. En son bu geleneğin kökü Mervanilere dayanıyor. Mervanilerden gelen bir gelenektir. Mervani'nin oluşumu sırasında o gün sevinç, mutluluk coşkusu olarak kutlanmış. Zengin ve fakirler birlikte yemek yaparak hayvanlar kesilir, pilavlar yapılır. O günün coşkusuna birlikte alanlara çıkarak eğlenceye dönüştürürler" dedi.

Kutlamalara Silvanlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği, Şeyh Said Derneği, Hazrolular Derneği, Térkanlılar Derneği,  Mazidağlılar Derneği Cizre Şırnaklılar Derneği ve Ömerli Platformu da Bahar bayram dolayısıyla Silvan ilçesinde turistik ve tarihi mekanları gezdi. Silvanlılar Dernek Başkanı Mehmet Çeliker bir konuşma yaptı.

 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Silvan'da, 1200, yıllık, bahar, bayramı, 'Gülan', kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı