Müzik ve halk oyunları şöleni
Haber
23 Şubat 2022 - Çarşamba 10:51 Bu haber 1314 kez okundu
 
Müzik ve halk oyunları şöleni
Kültür Bakanlığı’nın destekleri faaliyetlerini yürüten Reng-i Hakkari Sanat Topluluğu, 3. gösterilerini Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenledi. Topluluğun müzik ve halk oyunları gösterisi kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından ilgi ve coşkuyla izlendi.
Kültür-Sanat Haberi
Müzik ve halk oyunları şöleni

Fotoğraf ve Haber/Mehmet Masum SÜER

DİYARBAKIR-Hakkari’demüzik ve halk oyunları dallarında yaptığı çalışma ve etkinliklerle dikkatleri üzerine çeken Reng-i Hakkari Sanat Toplululuğu, kuruluşundan bu yana 3. Etkinliğini Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Müzik ve halk oyunları etkinliği, kalabalık bir izleyici topluluğu tarafından ilgiyle izlendi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin Feqiyê Teyran Kültür Sanat Sezonu etkinlikleri kapsamında, Hakkari’den gelen Reng-i Hakkari Sanat Topluluğu, önceki akşam Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte Kürtçe stranlar, Türkçe türküler seslendirildi ve başta Hakkari yöresi halk oyunları olmak üzere Anadolu’nun değişik bölgelerinin halk oyunları oynandı. Reng-i Hakkari, Hakkari Valiliği ve Belediyesi ile Kültür Bakanlığı’nca desteklenen bir sanat topluluğu.

Topluluk yöneticileri, topluluğun bugüne kadar 2 büyük gösteri yaptığını, Diyarbakır’daki gösterilerinin 3. Etkinlikleri olduğunu belirterek, Diyarbakır’da bulunmaktan ve Diyarbakırlılara çalışmalarını sergileme imkanı bulduklarından dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Amacımız bir yandan Kürt kültürünü tanıtmak ayrıca Türkiye’nin değişik bölgelerinin müzik ve özellikle halk oyunlarını da oynamak ve sergilemektir. Topluluğumuz kadınlardan oluşan erbani grubu, kadın ve erkekli halk oyunları grupları, orkestra ve korodan oluşuyor. Amacımız ileride yurt dışında da gösteriler yapmaktır, bunun için de çalışıyoruz” dediler.

Kaynak: (Güneydoğuekspres Gazetesi) - Güneydoğu Ekspres Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Müzik, ve, halk, oyunları, şöleni,
Yorumlar
Haber Yazılımı