Kürtçe’nin resmi statüye kavuşması için Erdoğan’a mektup UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 12:27 Bu haber 7701 kez okundu
 
Kürtçe’nin resmi statüye kavuşması için Erdoğan’a mektup
Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Cizîrî, Kürtçenin resmi statüye kavuşması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi.
Güncel Haberi
Kürtçe’nin resmi statüye kavuşması için Erdoğan’a mektup

Kürtçe sözlük ve temsilcilik için Türk Dil Kurumu’nda talepte bulunan Kürt Dil Platformu, bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kürtçe’nin resmi statüye kavuşturulması için mektup gönderdi.

Gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Erdoğan,

Dil ile ilgili bu söylediklerinize gönülden katılıyoruz. Konumuz dil olduğu için Kürt dili ile ilgili olarak şunları arz ve talep ediyoruz: Türkçe, resmi dil ve eğitim-öğretim dili olarak belirttiniz sorunları yaşarken; 100 yıldan beri asimilasyon altında bulunan Kürt dili şu an var olmakla yok olmak gibi kritik bir eşikte bulunuyor. Sizlerin de sık sık belirttiği gibi asimilasyon bir insanlık suçudur. Bu suçu kim işliyorsa hep birlikte buna karşı tavır alalım. Asimilasyonla mücadele edelim.

Sadece İstanbul, Ankara, Çukurova gibi metropollerde değil, Kürt halkının nüfus çoğunluğunu oluşturduğu kentlerde ve hatta köylerde de bile Kürt dili artık iletişim-konuşma dili olmaktan yavaş yavaş çıkıyor! Dolayısıyla, birey, aile, toplum ve kültürüyle Kürt milletinin geleceği büyük risk altındadır!

Sayın Erdoğan,

Yirmi beş milyonu aşkın Kürt milletinin varlığını ve kimliğini temsil eden Kürt dili üzerindeki baskıların kaldırılması istiyoruz. Sizlerin Başbakanlık döneminde bu alanda reformlar yapıldı, adımlar atıldı. Bu reformların devam etmesi ve Kürtçenin resmî bir statüye kavuşması gerekiyor. Hastaneler, bankalar, belediyeler, devlet kurumları, Türk Hava Yolları vb. gibi devlet ve kamuoyuna ait yerlerde Kürtçe’nin iletişim dili olarak kullanılması, ilkokuldan üniversiteye eğitim ve öğretim dili olması için gerekenin sizler tarafından yapılacağına inanıyor, bunu arz ve talep ediyoruz.

Bizler Kürt Dil Platformu olarak defalarca sizlere ve AK Parti’nin yöneticilerin ulaşmak istedik. Çabalarımız maalesef sonuçsuz kaldı. Bu talep ve meselelerimizi sizlere bizzat iletmek için görüşme talebimizi ayrıca arz ederiz.” (Kaynak: MA)

 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Kürtçe’nin, resmi, statüye, kavuşması, için, Erdoğan’a, mektup,
Yorumlar
Haber Yazılımı