Kürt Dil Platformu: Kürtçe yaşamalı
Haber
19 Ekim 2021 - Salı 16:21 Bu haber 2042 kez okundu
 
Kürt Dil Platformu: Kürtçe yaşamalı
Adıyaman’da temsilcilik açan Kürt Dil Platformu’nun sözcülerinden Şerefxan Cizîrî, “Kürtçe yaşamalı” diyerek, anadile sahip çıkılması çağrısında bulundu
- Haberi
Kürt Dil Platformu: Kürtçe yaşamalı

 Kürt Dil Platformu, Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Adıyaman Şubesi binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya platform sözcüleri Şerefxan Cizîrî, Vahit Aba ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’ın yanı sıra, kentte bulunan demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

 

‘Anadile sahip çıkalım’

MA’da yer alan habere göre, kentte temsilcilik açtıklarını duyuran platform sözcülerinden Şerefxan Cizîrî, Adıyamanlılara anadillerine sahip çıkma çağrısında bulundu. Cizîrî, “Kürtçe yaşamak lazım. Güzel ve kötü günlerimiz Kürtçe olsun. Apê Musa’nın dediği gibi, ‘Islık çalmanız bile Kürtçe olsun’” dedi.

‘Herkese ihtiyacımız var’

 

Adıyaman’ın Kürtçe için kadim bir kent olduğunu vurgulayan Cizîrî, “Amacımız bu platformu çok sayıda kişiye ulaştırmak. Sadece platformun içinde yer alan siyasi partilerin üyelerine değil, Kürt dilini seven herkese ulaşmak. Kürt diline gönül veren ve katkı sağlamak isteyen herkese ihtiyacımız var. Bu platformda herkese yer var. Burada herkesin bir birinden öğreneceği bir şey var. Bizi bir araya getirecek olan dilimizdir. Bugün dil ile ilgili sorunları siyasetin gündemine sokmamız gerek. Anadilin anayasal güvence altına alınması gerek. Bunu hepimiz birlikte yapabiliriz. Eşitlik olacaksa, önce dilde olmalı” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

 
Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Kürt, Dil, Platformu:, Kürtçe, yaşamalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı