“İntihar değil cinayet” diyen Ayşe Tayurak’ın kızından kadınlara çağrı: Bu işin peşini bırakmayın! UA-193998289-1
Silvan Açı Egitim Kurumları
Haber
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 12:43
 
“İntihar değil cinayet” diyen Ayşe Tayurak’ın kızından kadınlara çağrı: Bu işin peşini bırakmayın!
Silvan ilçemizde geçtiğimiz ay “intihar” ettiği iddiasıyla yaşamını yitiren Ayşe Tayurak’ın ölümündeki şüphelerin ardı arkası kesilmiyor.
Silvan Haberi
“İntihar değil cinayet” diyen Ayşe Tayurak’ın kızından kadınlara çağrı: Bu işin peşini bırakmayın!

Ayşe Tayurak’ın kızı Elif Tayurak, annesine uygulanan sistematik şiddet nedeniyle babası Adem Tayurak hakkında iki kez uzaklaştırma kararı verildiğini, ancak buna rağmen babasının evin etrafında sürekli dolaştığını, akli dengesinin yerinde olmadığına dair rapor aldığını, annesinin ölmeden önce şiddet gördüğünün açık olduğunu, şüpheli babasının annesine ait elbiseleri çöpe attığını ve evi de şu aralar boşaltmaya başladığını belirterek, olayın “intihar” değil “cinayet” olduğuna işaret etti. Elif Tayurak, tüm kadınlara da dayanışma çağrısında bulunarak, “Biz bu işin peşini bırakmayacağız, siz de bırakmayın” dedi.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet, katliam, taciz, tecavüz artarken, son dönemlerde şüpheli kadın ölümleri de haber ajanslarına sıklıkla düşmeye başladı. Tüm bu yaşananlar kaygı uyandırırken, şüpheli kadın ölümleri haberlere “intihar” olarak geçiyor. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle birlikte kadına yönelik saldırıların yoğun yaşandığı Türkiye’de devlet yetkilileri gerekli önlemleri almıyor. Son 20 yılda binlerce kadın katledilirken, bu yılın Haziran ayında 26 kadın katledildi, 20 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Kadınlar “intihar” süsü ile katlediliyor

Sistematik şiddet, tehdit, taciz gibi sözlü ve fiziki saldırılara maruz kalan kadınlar her ne kadar tehlikeli gördükleri en yakınındaki erkekler hakkında şikayetçi olsalar da, uzaklaştırma kararı aldırsalar da gerekenler yerine getirilmediği için kadınlar ya katlediliyor yada “intihar” süsü verilerek hayattan koparılıyor. Bunlardan biri de 40 yaşındaki Ayşe Tayurak… Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’ne bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan ve 8 Haziran günü şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Ayşe Tayurak’ın ayrı yaşadığı eski eşi Adem Tayurak tarafından sistematik şiddete maruz kaldığı ve hakkında da iki kez uzaklaştırma kararı olduğu ortaya çıktı. Ayşe Tayurak’ın “intihar” ettiğine ise ne kızı ne de komşuları inanmıyor.

“İntihar değil cinayet”

Konuya dair görüştüğümüz Ayşe Tayurak’ın 20 yaşındaki kızı Elif Tayurak, annesinin mücadeleci bir kadın olduğunu ve yaşanan olayın intihar değil cinayet olduğuna dikkat çekti. Annesinin çok acı çektiğini, ancak mücadeleci bir kadın da olduğunu dile getiren Elif, “25 yıl boyunca görmediği işkence kalmadı. Ama o yine de asla yılmadı. O benim sırdaşım, arkadaşım, her şeyimdi. Biz hiçbir şekilde intihar olduğuna inanmıyoruz ve otopsi raporuyla bu açığa çıkacak. O adam evimizi boşaltmış, annemin eşyalarını çöpe atmış. Kaçmasından şüpheleniyoruz. Annem kendini öldürmedi, kimse bizi buna inandıramaz” dedi.

“Ölmeden önce şiddet gördüğü çok açık”

Annesinin cenazesini gördüğünü, boyun ve yüzünde bölgesel morarmaların olduğunu kaydeden Elif, “Burnu ve gözünde de morarmalar vardı. Ölmeden önce şiddet görmüş. Bu çok açık belli, biz şüphelerin gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz. Benim annem asla kendini öldürecek bir insan değil. Bütün kadınları herkesi bizle dayanışmaya yanımızda durmaya davet ediyoruz. Biz bu işin peşini bırakmayacağız siz de bırakmayın” çağrısında bulundu.  

Ayşe’nin komşusu: Çocuğunun doğum günü için hazırlık yapıyordu

Olay günü eve giren Ayşe Tayurak’ın komşusu T.P. ise, şu ifadelerde bulundu: “Saçları dağınıktı. Mayaladığı yoğurt masada duruyordu. Bir insan kendini öldürmeye niyetliyse neden kalkıp aynı işlerini yapıp yoğurdunu mayalar. Olay ilk olduğunda kızları hepimizi çağırdı, bende gidip içeri baktığımda saçları, elbiseleri dağınıktı. Bunca yıl şiddet gördü, ama hiç canına kıymadı. Olay gecesi ablasını arayıp çocuğumun doğum günü var ona pasta yapacağım demiş. Eşi ona yıllarca şiddet uyguladı, çocuklarını tehdit etti. Olay yaşanmadan önce de her gün buraya gelip evi kolaçan ediyordu. Sabah erken saatlerde onu hırsız sanıp soranlar bile oldu. Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen eve gelip Ayşe ile kavga ediyordu.”

Adem Tayurak olaydan önce rapor almış!

Olaydan sonra hastanede polisler tarafından gözaltına alınıp ifadesine başvurulan Adem Tayurak’ın ifadesinde, “Hakkımda uzaklaştırma kararı vermiştiniz ben o eve gidemiyordum. Uzaklaştırma kararı aldığım halde olayı nasıl yapayım?” gibi sözler sarf ettiği öğrenildi. Adem Tayurak’ın yaşanan şüpheli ölümden aylar önce ise kendisi hakkında akıl sağlığının yerinde olmadığına dair rapor aldığı bilgisine ulaşıldı. Emniyette verdiği ifadesinde raporu da gerekçe gösteren Adem Tayurak, ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Şüpheli Silvan’daki evi boşaltıyor!

Olayın ardından Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde toprağa verilen Ayşe Tayurak’ın çocukları da Hazro’da kalıyor. Babalarını reddedip görüşmedikleri bilgisini aldığımız çocukların ardından Adem Tayurak’ın Silvan’da boş kalan evindeki eşyaları çıkardığı öğrenildi. Komşularından alınan bilgilere göre evdeki eşyaları çıkaran Adem Tayurak’ın nereye gideceği ise bilinmiyor.

“Annen ölürse çocuklara sen bakacaksın” demiş

İsmini vermek istemeyen Ayşe Tayurak’ın bir akrabası ise yaşanan ilginç bir diyaloga dikkat çekti: “Çocuklar büyük bir travmadan geçti. Çocuklar yaşanan ölümü asla intihar olarak görmüyor. Olaydan bir hafta önce Adem çocuklar ile bir sohbete giriyor. Çocuklardan birine, “annen ölürse ona bir şey olursa kardeşlerine sen bakacaksın, onlara sen annelik yapacaksın demiş.”

Dosyaya gizlilik kararı getirildi

Yaşanan olaya dair soruşturma devam ederken, savcılığın dosyaya gizlilik kararı verdiği ise gelen bilgiler arasında bulunuyor. Diyarbakır’da bulunan Adli Tıp Kurumu tarafından dosyaya konulan otopsi raporu ise henüz çıkmadı.

Jinha: Medine Mamaetoplu
Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: “İntihar, değil, cinayet”, diyen, Ayşe, Tayurak’ın, kızından, kadınlara, çağrı:, Bu, işin, peşini, bırakmayın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı