HÜDA PAR’dan Erdoğan’a “Güvenlik Soruşturması” çağrısı UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 16:36 Bu haber 1315 kez okundu
 
HÜDA PAR’dan Erdoğan’a “Güvenlik Soruşturması” çağrısı
TBMM’de kabul edilen Güvenlik Soruşturması'nın suiistimallere yol açtığına dikkat çeken HÜDA PAR Sözcüsü Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tasarıyı meclise geri gönderme çağrısı yaptı.
Siyaset Haberi
HÜDA PAR’dan Erdoğan’a “Güvenlik Soruşturması” çağrısı

HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Şehzade Demir, tüm tepkilere rağmen TBMM genel kurulunda kabul edilen Güvenlik Soruşturmasının yeniden görüşülmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

 

Masumiyet karinesine aykırı

Demir, “Kamuya ilk kez veya yeniden atanacak çeşitli kamu görevlilerine yönelik güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını içeren kanun teklifi, tüm tepkilere rağmen TBMM genel kurulunda kabul edildi. Güvenlik soruşturması prosedürünün, devlet memuriyetine girecek kişilerin yakınlarına uygulanmasından vazgeçilmesi ve sadece kişinin kendisinin baz alınması elbette teklifin ilk haline göre olumlu bir gelişmedir. Buna rağmen öğretmenlerin de güvenlik soruşturması uygulamasına dâhil edilmesi, ‘İlişik, irtibat, iltisak’ gibi soyut kavramlara tekrar yer verilmesi, suiistimaller ile keyfiliklerin önünü açmaktadır. Masumiyet karinesi gibi Anayasal bir hakka rağmen kişiyi idare karşısında savunmasız bırakacak bu uygulamanın arşiv kaydı ile sınırlandırılması, hukukun üstünlüğünün gereğidir. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanını; söz konusu tasarıyı bir kez daha görüşülmek üzere parlamentoya geri göndermeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.  (Haber Merkezi)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: HÜDA, PAR’dan, Erdoğan’a, “Güvenlik, Soruşturması”, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı