‘Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimse özgür değildir’
Haber
10 Ocak 2022 - Pazartesi 14:41 Bu haber 913 kez okundu
 
‘Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimse özgür değildir’
DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, “Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimse özgür değildir” dedi.
Siyaset Haberi
‘Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimse özgür değildir’

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne dair yazılı açıklama yaptı. Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimsenin özgür olmayacağının altının çizildiği açıklamada, demokratik toplumda bağımsız ve eleştirel basının, demokrasinin temel taşlarından birisi olduğu vurgulandı. İleri demokrasilerde özellikle ötekinin sesinin daha çok koruma üzerine politikalar geliştirildiği kaydedilen açıklamada, “DEVA Partisi olarak gazetecilerin görevlerini bağımsız bir şekilde ve kaygı duymadan yapabildiği çoğulcu, özgür ve mutlu bir Türkiye bilinci ile görevini ifa etmeye çalışan ilkeli gazete, radyo ve televizyonlar ile gerçek gazetecilerin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız. Bugün, demokrasi ve basın özgürlüğü endekslerinde giderek gerilediği, gazetecilerin kalemlerini özgürce kullanamadığı, medyanın tekelleştiği, gazetecilerin keyfi olarak yargılandığı, tutuklandığı, baskı rejiminin her alana sirayet ettiği korku ikliminde kutlamaktadır” denildi.

 

 “İktidar, medyayı haber alma hakkının bir parçası, basın özgürlüğünü ise Anayasal bir hak olarak görmemektedir” denilen açıklamada, RTÜK’ün, özgür yayın yapmaya çalışan televizyonlar üzerinde bir “iktidar sopası” olarak kullanıldığını söyledi. (MA)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: ‘Gazetecilerin, özgür, olmadığı, bir, ülkede, hiç, kimse, özgür, değildir’,
Yorumlar
Haber Yazılımı