Diyarbakır Cezaevi önünden açıklama: Darbecilerle hesaplaşalım UA-193998289-1
Haber
13 Eylül 2021 - Pazartesi 10:13 Bu haber 170 kez okundu
 
Diyarbakır Cezaevi önünden açıklama: Darbecilerle hesaplaşalım
12 Eylül darbesinin 41’inci yıldönümüne ilişkin Diyarbakır Cezaevi önünde bir araya gelen 78’liler Derneği, “Darbe üstüne darbe yememek için: Darbecilerle hesaplaşalım” dedi.
Diyarbakır Haberi
Diyarbakır Cezaevi önünden açıklama: Darbecilerle hesaplaşalım

78’liler Derneği Diyarbakır Şubesi, 12 Eylül darbesinin yıl dönümüne ilişkin o dönem insanlık dışı işkencelerin yaşandığı Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde açıklama yaptı.

“Darbe üstüne darbe yememek için: Darbecilerle hesaplaşalım” başlıklı açıklama metnini 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin Barış okudu. Barış, “12 Eylül’cüler, anayasal parlamenter düzeni ortadan kaldırdılar. Yasama, Yargı, Yürütme yetkilerini Mili Güvenlik Konseyi'nde topladılar. Ülkeyi üç yıl anayasasız, parlamentosuz, yargısız yönettiler. Ağızlarından çıkan her emir kanun oldu” dedi.

Sayıları milyonları bulan gözaltı, tutuklama, sayısız işkence ve ölümleri hatırlatan Barış, “Nazi toplama kamplarına çevrilen askeri cezaevleri. 50 idam ve hâlâ bulunamayan kayıplar. Yasaklanan, yakılan milyonlarca kitap, dergi ve gazete. İşinden, okulundan atılan on binlerce işçi, memur, öğrenci ve öğretim görevlisi. Pasaport verilmeyen, vatandaşlıktan çıkarılan, fişlenen ve yaşamları altüst edilen, milyon mağdur insan” diye kaydetti.

‘HESAPLAŞMA İRADESİ GELİŞMEDİ’

Barış, “Sözde demokrasiye geçildiği, 1983’den 2000'li yıllara kadar kurulan sözde sivil hükümetler, Milli Güvenlik Rejimi çerçevesinde iktidarı darbe rejimiyle bölüşürken; Latin Amerika'dan dünyaya doğru halklar, kendi darbecileriyle hesaplaşarak demokratik topumun gelişme koşullarını hazırladılar. Neticede, Türkiye toplumu ve halkı 12 Eylül darbecileri ile hesaplaşma iradesini geliştiremedi. Bu nedenledir ki 21’nci yüzyılın ilk çeyreğinin son yıllarındayız: 12 Eylül temel kurumlarıyla hala sürüyor” diye belirtti.

Barış devamında şunları söyledi: “Diyarbakır zindanında insanlara yapılan işkenceler, zülüm ve baskılar Guantanamo zindanında yapılanları kat be kat aşarak devam etmekte olup, halen Türkiye zindanlarında aynı yöntemler uygulanmaktadır. 12 Eylül darbecileriyle toplumun isteyerek ya da istemeyerek kurduğu Darbecilerle hesaplaşmayan bir toplum darbe üstüne darbe yemeye mahkûmdur!”

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Diyarbakır, Cezaevi, önünden, açıklama:, Darbecilerle, hesaplaşalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı