Devletin aracını şahsi işlerinde kullanıyorlar
Haber
10 Mayıs 2022 - Salı 11:59 Bu haber 1808 kez okundu
 
Devletin aracını şahsi işlerinde kullanıyorlar
Silvan’da herkesin alışık olduğu bir manzara var, o da devletin resmi araçlarının bilinçsiz bir şekilde özel işlerde kullanılması.
Silvan Haberi
Devletin aracını şahsi işlerinde kullanıyorlar

HABER: İHSAN YILMAZ/SİLVAN

Silvan’da herkesin alışık olduğu bir manzara var, o da devletin resmi araçlarının bilinçsiz bir şekilde özel işlerde kullanılması.

 

YASA VAR ANCAK DENETLEYEN YOK

Hangi makamlara araç tahsis edileceği temel olarak 237 sayılı Taşıt Kanununda düzenlenmiş. Ancak, kanun, uygulamada çıkan sorunları çözmekte yetersiz kalınca, 2007 yılında Başbakanlık Genelgesi çıkarıldı. 2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi hangi makamların emir ve zatlarına araç tahsis edileceğini, hangi makamlara araç tahsis edileceğini aşağıdaki şekilde düzenlemiştir. Üzerinden 6 yıl geçtiği için bu genelgeyi tekrar hatırlatma gereği duyuyoruz. Çünkü Silvan’da devlet dairelerinde ve resmi kurumlarda çalışan birçok kişi, devletin sadece kurumlarda kullanılması için verdiği araçları kendi özel işlerinde kullanmaya başlaması, açıkça bir suistimal örneği oluşturuyor.

 

EN ÇOK BELEDİYELERDE VAR…

Silvan’da bazı kurum çalışanları ve amirleri kamuya ait araçları kendi özel işlerinde kullanıyorlar. Bunun en somut örnekleri ise belediyelerde görülüyor. Öyle ki belediyelerde bulunan araçlar mesai bitiminden sonra kontak kapatması gerekirken, aksine her yere götürülüyor. Üst merciler tarafından denetim altına alınmayan bu durumdan dolayı, devletin parası çalışanların keyfiyetine gidiyor.

 

SORUŞTURMA AÇILMADI

Silvan’da resmi kurumların araçlarının şahsi işlerde kullanılmasının bir örneği de önceki gece yaşandı. Silvan belediyesine ait Zabıta Aracı’nın Zabıta Amiri Çalışan personel ve yakın akrabaları tarafından gece geç saatlerinde köy yollarında görülmesi ve Diyarbakır’a yakınlarının götürülmesi durumu suistimal eden kişi veya kişiler hakkında soruşturma açılmadığı gibi bu suiistimallerin de devam edileceğine benziyor.

 

HANİ HAPİS CEZASI VARDI?

Yasaya göre resmi araçları şahsi işlerinde kullananlar hakkında ağır yaptırımlar var. Bunun en somut örneği de 2011 yılında yaşandı. Yalova’nın Çiftlikköy ilçesi Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan, resmi plakalı makam aracını özel işlerde ve seçim çalışmalarında kullandığı gerekçesiyle 25 gün hapis cezasına çarptırılmış, ceza ise paraya çevrilmişti. Silvan’da durumun bu derece ciddi boyutlara ulaşmasında denetim mekanizmasının yeterli seviyede çalışmadığının göstergesi.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Devletin, aracını, şahsi, işlerinde, kullanıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı