Demirtaş: Muhtemelen son görüşmemiz olabilir UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 14:20 Bu haber 917 kez okundu
 
Demirtaş: Muhtemelen son görüşmemiz olabilir
HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ana davasında avukatların beyanını dinlemeyen mahkeme heyeti, dosyanın Kobane dosyasıyla birleştirilmesini istedi. Mahkeme Başkanı, “Hep tarafsızlığımızı yitirdiğimizi düşündüğünüzü söylediniz. Biz de yeni bir heyet tarafından yargılanırlarsa daha mutlu olursunuz diye düşündük” ifadelerini kullandı.
Siyaset Haberi
Demirtaş: Muhtemelen son görüşmemiz olabilir

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi tarafından derhal serbest bırakılması yönünde karar verilen ana davasına ilişkin duruşma Sincan Cezaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Demirtaş, duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı

 

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobane davasının iddianamesi dosyaya eklendi.

Mahkeme, Kobane davasıyla birleştirilmesini istedi

artigercek.com’da yer alan habere göre mahkeme heyeti, bir önceki celsede verilen reddi hakim talebinin incelenmesi için kararın 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürülmesini ve 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Kobane davasıyla birleştirilmesini istedi.

 

Avukatların beyanlarını almadan, ara kararını açıklayan mahkeme heyeti; reddi hakim talebinin 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce incelenmesine, dosyanın 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirilmesi için 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme kararı 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne bırakılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca AİHM Büyük Dairesi’nin Demirtaş için verdiği “derhal serbest bırakılsın” kararını ise “daha önce zaten hakkında mahkeme olarak tahliye kararı verdiğimizden başkaca bir işlem yapılmasına yer olmadığına” hükmetti.

Demirtaş: muhtemelen son görüşmemiz olabilir

Kararın ardından söz alan Demirtaş, “Muhtemelen son görüşmemiz olabilir. Sizden özel bir ricam var mahkemeniz 5 yıla yakındır beni yargılıyor. En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim. Birleştirme kararı sizde yapılması gerekiyordu. Diğer mahkemede daha duruşma bile yapılmadı” dedi.

Mahkeme başkanı: Mutlu olursunuz

Demirtaş’ın sözü üzerine mahkeme başkanı, “Hep tarafsızlığımızı yitirdiğimizi düşündüğünüzü söylediniz. Biz de yeni bir heyet tarafından yargılanırlarsa daha mutlu olursunuz diye düşündük. Duruşmanın başladığı günde biri taraflısınız diyorsunuz o zaman başka bir heyet baksın” ifadelerini kullandı. Bir sonraki duruşma 6 Mayıs’a ertelendi. (Haber Merkezi)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Demirtaş:, Muhtemelen, son, görüşmemiz, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı