Demirtaş, Bingöl saldırısını kınadı google.com, pub-7674518569547102, DIRECT, f08c47fec0942fa0UA-193998289-1
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mevlid Kandili
Mevlid Kandili
Haber
05 Ekim 2021 - Salı 10:17 Bu haber 437 kez okundu
 
Demirtaş, Bingöl saldırısını kınadı
HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bingöl’de iki sivilin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınadığını söyledi.
Siyaset Haberi
Demirtaş, Bingöl saldırısını kınadı

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,Diken’e “Umut olmadan yaşanır mı?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Demirtaş, kişisel ve partisel çıkarlar gözetilmeden güçlü bir sol blok inşasına gidilmesi gerektiğini ifade etti. Demirtaş, “AKP sonrası Türkiye’de demokrasi inşa edilecekse bunun sol olmadan yapılmasına göz yumulmaması gerektiğini” dile getirdi.

Bingöl saldırısına kınama

Demirtaş yazısının devamında, Bingöl’deki bombalı saldırı üzerine PKK'yi kınayarak, "Bu tür cinayetlerin tek bir haklı ve meşru gerekçesi yoktur, olamaz” dedi.

Demirtaş, "Sol parti ve hareketlere önemli, tarihsel görevler düşüyor. AKP sonrası Türkiye’de demokrasi inşa edilecekse eğer, sol olmadan, emeğin sesi olmadan yeni rejimin inşasına göz yumulmamalıdır. Hem demokrasinin inşası sürecinde hem de emek mücadelesinin yükseltilmesi için şimdiden yapılacak hazırlıklar hayati derecede önemlidir.

Emekçilerin huzuruna ortak bir tutum belgesi ile çıkılmalı

Bunun için parti, hareket, kişi ayırımı yapmaksızın tüm sol ve sosyalist güçler, bir konferansta bir araya gelerek hem seçime kadar nasıl ortak bir mücadele yürüteceklerini hem seçimlerde nasıl ortak bir tutum alabileceklerini tartışabilir. Sol ve sosyalist güçler, hem seçimlerin ardından demokrasinin inşasında nasıl roller alabileceklerini ve hem de emek mücadelesini yeni dönemde nasıl başat hale getirebileceklerini tartışıp netleştirmek ve emekçilerin huzuruna ortak bir tutum belgesi, bir yol haritasıyla çıkmayı başarmak zorundadır.

Benimkisi sadece bir öneri

Kişisel ve partisel çıkarlar gözetilmeden güçlü bir sol blok inşasına gidilebilir. Bu sol blok, tüm demokratik partilerin içine dağılıp seçimleri ve sonrasındaki süreçleri emekçiler lehine etkileme gücüne ulaşabilir. İlle de herkesin bir tek partide buluşup birleşmesi de gerekmiyor. Uygun yöntemlerle, solu iktidar ortaklığına taşıma gayreti içinde olmak gerekir. Meclise, bürokrasiye ve iktidara olabildiğince nitelikli, birikimli sol, emekçi kadroyu taşıyabilmek, temel hedeflerden olmalıdır. Daha iyisini, siz dışarıdaki arkadaşlar düşünüp yapabilirsiniz elbette. Benimki sadece bir öneri, bir fikir jimnastiği. Eminim, HDP de bu tür çalışmaların içinde yer alacak ve tüm gücüyle destek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Demirtaş,, Bingöl, saldırısını, kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı