Çiftçinin gündemi: Kuraklık ve girdi maliyetleri
Haber
22 Nisan 2022 - Cuma 13:36 Bu haber 680 kez okundu
 
Çiftçinin gündemi: Kuraklık ve girdi maliyetleri
Silvan Ziraat odası Tarım Danışmanları, yaptığı yazılı açıklamada bölgede 2 yıldır yaşanan kuraklığa dikkat çekerek, çiftçilerin kuraklık ve tarımdaki artan girdi maliyetleri nedeniyle zor günler geçirdiği belirtildi.
Silvan Haberi
Çiftçinin gündemi: Kuraklık ve girdi maliyetleri

Açıklamada, “İstihdam ve tarımın sürdürülebilirliği açısından; Silvan Barajı çalışmalarının hızlandırılması, verimli topraklarımızı ivedikle suya kavuşturulması ve tarımda artan girdi maliyetlerinin önüne geçilmesi gibi çalışmalar ile bölgemizde ihtiyaç duyulan kalkınma sağlanabilir.” denildi.

 

Diyarbakır Mücadele gazetesinde yer alan habere göre, Silvan Ziraat odası Tarım Danışmanları’ndan yapılan açıklama şöyle: “Bölgemizde 2 yıldır üst üste gelen kuraklık ve bununla beraber tarımdaki artan girdi maliyetleri üreticilerimizin belini bükmüştür. Geçen sene kuraklığı ve artan girdi maliyetleri; üreticilerin yeteri düzeyde bakım ve gübre kullanımını engellemiştir.

 

Bölgemizde yaptığımız arazi kontrollerinde Birçok kuru tarlalarda gübreden ve kuraklıktan kaynaklı buğdayda dekara maksimum 100 kg verim ile ortalama verimin 3/1 kadar verim alınamayacak düzeyde olup geçen seneden de daha az bir verim düşüklüğü bizi beklemektedir.

 

Mevcut verim düşüklüğünün temel sebeplerinden olan; tarımda ilaç pahalılığı, gübre pahalılığı ve yakıt pahalılığı yüzünden bir çok üretici yeteri düzeyde bakım yapmadan tohumu toprağa atmak zorunda kaldılar.

 

Son olarak bölgemizde istihdam ve tarımın sürdürülebilirliği açısından; Silvan Barajı çalışmalarının hızlandırılması, verimli topraklarımızı ivedikle suya kavuşturulması ve tarımda artan girdi maliyetlerinin önüne geçilmesi gibi çalışmalar ile bölgemizde ihtiyaç duyulan kalkınma sağlanabilir.” 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Çiftçinin, gündemi:, Kuraklık, ve, girdi, maliyetleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı