Binen, "kadınlar kendi ekonomi özgürlüklerini kazanmak için iş hayatına atılmalı" google.com, pub-7674518569547102, DIRECT, f08c47fec0942fa0UA-193998289-1
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mevlid Kandili
Mevlid Kandili
Haber
28 Eylül 2021 - Salı 15:25 Bu haber 2369 kez okundu
 
Binen, "kadınlar kendi ekonomi özgürlüklerini kazanmak için iş hayatına atılmalı"
Silvan İlçemizde tek kadın sigortacı olan Pelda Binen, üniversite mezunu kadınlar atama beklemeden iş hayatına atılmalarının gerektiğini söyledi.
Silvan Haberi
Binen,

Silvan'da sigortacılık Yapan Pelda Binen, kadınlar iş hayatında daha aktif ve daha etkin olabilmesi için üniversitede mezun olan kadınların atama beklemeden iş hayatına atılmalıdır dedi.

 

"KIZ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİ"

Genç Sigortacı Binen, "Kadın istihdamı ve ülke ekonomisi açısında da kız çocuklarının eğitiminin çok önemlidir. Kadının işgücüne katılım oranı her gün yükselmektedir. Kadınlar ekonomi özgürlüklerini kazana bilmesi için iş hayatına atılmalıdırlar. İlçede tek kadın sigortacı olarak iş dünyasında atıldım ve kendi işyerimi kurdum. Bugün istihdam alanı yaratmış bulunmaktayım. Üniversiteden mezun olduktan sonra kendi işyerimi açma kararını aldım. Diğer kadınlarında üniversitede mezun olduktan sonra atama beklemeleri zaman kaybından başka bir şey değildir. Kendi alanlarında küçükte olsa işyerlerini kurabilirler. Bugün iş dilenmekten kurtulmanın tek yolu kendi iş alanını yaramaktır.   Okuryazar olmayan kadınlarda işgücüne katılım yüzde 15 iken, lise mezunu kadınlarda bu oran yüzde 30,90'a, yükseköğretim mezunu kadınlarda işgücünde katılım oranı yüzde 70'e yükselmiş durumda Bu veriler bile başlı başına hemen hemen her konuda olduğu gibi kadın istihdamı ve ülke ekonomisi açısında kız çocuklarımızın eğitiminin ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Kadınlar özellikle sigortacılık alanında istihdam edilmesi ülke ekonomisine de büyük bir katkı sağlanmaktadır " dedi.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Binen,, "kadınlar, kendi, ekonomi, özgürlüklerini, kazanmak, için, iş, hayatına, atılmalı",
Yorumlar
Haber Yazılımı