‘Bayramdan sonra vakalarda pik yaşanabilir’ UA-193998289-1
Silvan Açı Egitim Kurumları
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 13:44
 
‘Bayramdan sonra vakalarda pik yaşanabilir’
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bayram sonrası vaka sayılarında pik yaşanabileceğini söyledi. Şenyiğit, vatandaşları bayram ziyareti konusunda uyararak “ Bayramlaşmalarla artan temas sonucunda bayramdan sonra vakalarda pik yaşanabilir” dedi.
Diyarbakır Haberi
‘Bayramdan sonra vakalarda pik yaşanabilir’

Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan Türkiye Aşı Tablosu’nda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, nüfusa oranla aşılamanın en düşük uygulandığı bölge olarak belirlendi. Yetkili kurumlar tarafından aşılamanın arttırılması için teşvik çalışmaları yapılırken bayramın yaklaşması korkuttu. Bayram ziyaretleriyle artan temas sonucunda bayram sonrası vaka sayılarında artış yaşanmasından korkuluyor. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bayram ziyaretleri noktasında uyarılarda bulunarak aşı çağrısında bulundu.

 

‘Bayram bölgede daha ciddi sorunlar yaratabilir’

Aşılamanın en az olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bayram ziyaretleri nedeniyle vaka tablosunun daha ağır seyredebileceğini belirten Şenyiğit,  “Türkiye’de aşı oranının en düşük olduğu illerden biriyiz. Aşılama oranının düşük olduğu bölgede bayram ziyaretleri de diğer bölgelere göre daha sık yapılıyor. Aşılamanın düşük olması ve bayram ziyaretleri bayram sonrasında vaka sayılarına pik yaptırabilir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Delta varyantı tehlikeyi arttırıyor’

Mücadele edilen delta varyantının bu süreçte artış gösterdiğini ve bayramda artan temas nedeniyle delta varyantının daha tehlikeli olacağının altını çizen Şenyiğit, şöyle konuştu: “ Vatandaşların aşıyla ilgili akıllarındaki yanlış döngüyü bir türlü düşüremedik. Delta varyantı ile artan bulaşıcılık bu kez daha riskli bir hal almaya başlıyor. Aşılamanın muhakkak olması gerekiyor. unutulmamalı ki aşı olmamak sadece kendi hayatınızı değil başkalarının hayatını da tehlikeye atmaktır.”

‘Bayramdan sonraki 15 gün önemli’

Bayram sonrası olası vaka artışlarının 10-15 günlük kuluçka süresi sonunda görüleceğini dile getiren Şenyiğit, “Olası vaka artışları bayramdan sonrası 10-15 günlük kuluçka süreci sonunda belli olacaktır. Bu nedenle hem aşılama yapmalıyız hem de bayram süresince ziyaretlerde temasın en aza indirgenmesi için çaba göstermeliyiz. Aksi durumda virüs sürekli artmaya devam edecek ve önlenemez boyutlara gelecektir” diye kaydetti.

‘Bayram ziyaretleri kısa olmalı’

Geçen bayramlarda uygulanan kısıtlamaların bu kez uygulanmadığını hatırlatarak uyarılarda bulunan Şenyiğit, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz bayramlarda sokağa çıkma kısıtlamaları olduğu için temas çok fazla yoktu. Bu bayram ise kısıtlama olmadığı için geçmiş bayramlarda yapılmayan ziyaretler şimdi yapılacaktır. Bayram ziyareti yapan vatandaşların kısa süreli, maskeli ve evlerin havalandırılmasına özen göstererek ziyarette bulunmalarını bekliyoruz.” 

Kaynak: (YeniGün ) - Yenigün Gazetesi Editör: Azad YILMAZ
Etiketler: ‘Bayramdan, sonra, vakalarda, pik, yaşanabilir’,
Yorumlar
Haber Yazılımı