Ayşe Tayurak’ın ölümü cinayet değil, intihar olarak kapatıldı
Haber
25 Ocak 2022 - Salı 15:33 Bu haber 1161 kez okundu
 
Ayşe Tayurak’ın ölümü cinayet değil, intihar olarak kapatıldı
Silvan ilçemizde Ayşe Tayurak’ın şüpheli ölümünün ardından başlatılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Kararda Adem Tayurak’ın kilosu ve fiziki özellikleri dikkat alınarak, Ayşe Tayurak’ı ölümü intihar olduğu tespit edildi. Avukatlar karara itirazda bulunacak.
Silvan Haberi
Ayşe Tayurak’ın ölümü cinayet değil, intihar olarak kapatıldı

Silvan ilçesinde 8 Haziran 2021 tarihinde 7 çocuk annesi Ayşe Tayurak evinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Şüpheli ölümün ardından çocukların ve komşuların verdiği ifadeler doğrultusunda Ayşe Tayurak’ın uzaklaştırma kararı aldırdığı eşi Adem Tayurak cinayet şüphelisi olarak 10 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hazırlanan raporda ölümün “intihar” olarak ifade edilmesinin ardından fail Adem Tayurak rapor doğrultusunda tahliye edilmişti.

 

Alınan kararın sonuç aşamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“Başsavcılığımızca dosya kapsamında yapılan incelemede; özellikle en somut deliller olan otopsi raporunun, olay yeri inceleme tutanaklarının, keşif tutanağının, olay yeri krokisi ve fotoğraflarının, müteveffanın asıdan önce sağ olması dikkate alındığında, müteveffa ile şüpheli Adem’in fiziki özellikleri (kilo vb.) üstünlük tanındığında şüpheli Adem’in direnen sağ Ayşe Tayurak’ı ipe asmasının hayatın olağan akışına aykırı olması ile müşterek çocukların yemeklere ilaç katılması hususundan bahsetmelerine rağmen müteveffada herhangi bir ilaç ve etken maddesine rastlanılmamasının yukarıda izah olunan diğer tüm müşterek çocukların tutarsız beyanlarıyla birlikte değerlendirilmesiyle müteveffanın intihar sonucu vefat ettiği müteveffanın bir başkası tarafından zorla asıldığının tıbbi delillerinin bulunmadığı, müteveffanın şüpheli Adem’in darbı ile vefat ettiğinin ispatına yarayan nedensellik bağına ilişkin herhangi bir somut delil bulunmadığı, aynı şekilde şüpheli Adem’in ruhsatsız tabanca bulundurduğuna ilişkin de somut bir delil bulunmadığı, bu aşamada kamu adına takibe gerektirir bir suç bulunmadığı anlaşılmakla; kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi.”

Avukatlar itiraz edecek

Dosyanın avukatları alınan karara karşı Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine itirazda bulunacak. 

MEDİNE MAMEDOĞLU

 
Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Ayşe, Tayurak’ın, ölümü, cinayet, değil,, intihar, olarak, kapatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı