Altın için yeni karar Resmi Gazete'de! Altın hesapları için Merkez Bankası harekete geçti
Haber
29 Aralık 2021 - Çarşamba 10:25 Bu haber 1001 kez okundu
 
Altın için yeni karar Resmi Gazete'de! Altın hesapları için Merkez Bankası harekete geçti
Altın hesaplarının Türk Lirası'na çevrilmesinin desteklenmesi ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Altın hesabının TL'ye çevrilmesinde Merkez Bankası'nın o gün saat 11.00'de ilan edeceği gram altın fiyatı esas alınacak. Öte yandan; Merkez Bankası'ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.
Ekonomi Haberi
 Altın için yeni karar Resmi Gazete'de! Altın hesapları için Merkez Bankası harekete geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'i, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SON DAKİKA HABERİ | MERKEZ BANKASI'NDAN YENİ TL ADIMI: ALTIN HESAPLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Tebliğ, yurt içi yerleşik gerçek kişilerin altın cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde, mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Buna göre, 28 Aralık'ta mevcut olan altın hesapları ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilecek. Bankanın bu işlem sonucunda elde ettiği altın, dönüşüm fiyatı üzerinden TCMB tarafından satın alınacak ve karşılığı Türk lirası ilgili bankaya aktarılacak.

Kaynak: (Sabah) - Sabah Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: , Altın, için, yeni, karar, Resmi, Gazete'de!, Altın, hesapları, için, Merkez, Bankası, harekete, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı