81 ile 15 Temmuz genelgesi UA-193998289-1
Silvan Açı Egitim Kurumları
Haber
01 Temmuz 2021 - Perşembe 14:44
 
81 ile 15 Temmuz genelgesi
Diyanet İşleri Başkanlığı, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenecek programlara ilişkin bir genelge yayımladı.
Türkiye Haberi
81 ile 15 Temmuz genelgesi

Yeni Journal'ın haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın imzasını taşıyan genelge, 81 ilin il müftülüklerine gönderildi. Genelgede, düzenlenecek etkinliklerle 15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin amaçlandığı ifade edildi. Ayrıca bu yılki 15 Temmuz etkinliklerinde Covid-19 salgını sebebiyle özel tedbirler alınacak.

Şehitler için tüm camilerde hatim, o gece ise selalar okunacak

Genelgeye göre, 15 Temmuz etkinlikleri çerçevesinde camilerde vatandaşların katılımıyla “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” etkinliği yapılacak. 15 Temmuz'a kadar bütün cami ve Kur’an kurslarında hatimler okunacak. 15 Temmuz Perşembe günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde şehitlerin ruhlarına ithafen “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” programları yapılacak. Ankara’da ise aynı saatlerde Beştepe Millet Camii’nde şehitler için “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti ve Mevlit Programı” düzenlenecek ve bu program Diyanet TV’den de canlı yayınlanacak.


15 Temmuz Perşembe gününü 16 Temmuz Cuma gününe bağlayan gece saat 00.13’te Türkiye genelindeki tüm camilerde eş zamanlı olarak selalar okunacak. Ayrıca 9-15 Temmuz tarihleri arasında Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak müftülerin başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek.
Vatandaşların katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhlarına ithafen dua edecek. Öte yandan müftülükler hafta boyunca sosyal medya başta olmak üzere yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemini anlatan programlar yapacak.


Diyanet İşleri Başkanlı tarafından hazırlanan “Din İstismarı ile Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” konulu başta Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik yüz yüze ve çevrim içi konferanslar düzenlenecek.

‘Şahidiz’ konferansları
Ayrıca din istismarı ile mücadelenin önemini pekiştirmek ve bu konuda toplumu Kur'an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile aydınlatmak amacıyla "Şahidiz: Şanlı Direnişe; Şahidiz: Kutlu Şehadete; Şahidiz: Aziz Millete; Şahidiz: Büyük Devlete; Şahidiz: Vatan Sevgisine; Şahidiz: İhanet Çetesine; Şahidiz: Din İstismarcılarına" konu başlıkları altında da çevrim içi konferanslar gerçekleştirilecek.

Gençler ve çocuklar için etkinlikler yapılacak
Etkinlikler çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçe gençlik koordinatörleri, sosyal medya gibi çeşitli mecralardan gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacak. Diğer taraftan yaz Kur’an kurslarında pandemi şartları dikkate alınarak çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik etkinlikler düzenlenecek.
Cezaevi vaizleri, ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde pandemi şartları dikkate alınarak etkinlikler düzenleyecek.

Cami bahçelerine 251 fidan dikilecek
Öte yandan fidan dikim zamanlarında gençlik koordinatörleri öncülüğünde Türkiye genelindeki tüm cami bahçelerinde 15 Temmuz'da kaybedilen 251 şehit için 251 fidan dikilecek.
Genelge kapsamında Türkiye genelinde eş zamanlı okunacak selalar başta olmak üzere yapılacak olan tüm programlar hakkında vatandaşın bilgilendirilmesi amaçlanırken, etkinliklerde özellikle sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına titizlikle riayet edilmesi sağlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 81, ile, 15, Temmuz, genelgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı