Yazı Detayı
08 Mart 2013 - Cuma 11:53 Bu yazı 1528 kez okundu
 
VALİ’DEN MESAJ VAR
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Yazıma bir hak teslimiyeti yaparak başlamak istiyorum. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak,’ı başarılı çalışmalarından dolayı kutlamak istiyorum. Zaman zaman bazı konularda eleştirilir. Hem bizimde çoğu zaman eleştirilerimize maruz kalmıştır. Olabilir sonuçta oda bir insandır. Hata yapmak insana mahsustur. Ama yapılan bir hatanın onca takdire şayan çalışmanın üzerini örtmemeli. Bir hata veya bir eksiklik varsa onu da gündeme getirip eleştireceğiz, başarı varsa onu da takdir edeceğiz. Genel anlamda Vali Mustafa Toprak’ın Valilik görevi zarfında başarılı bir profil çizdiğini söylemek gerekir.

Çalışkanlığı ve bitmez tükenmez performansıyla takdir toplayan Vali beyin vatandaşla ilişkisi de son derece pozitif. O ulaşılmayan Valilerden değil yani. Ben Vali beyi İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği görevinden beri tanırım. Hakkında açılan tek bir soruşturma yok. Değişik görevlerde her zaman takdir ve teşekkürle ödüllendirilmiş bir idareci. Diyarbakır’da gitmedik ilçe bırakmadı. Tamamı olmasa da çok sayıda mezra ve köy ziyaretinde bulundu. Gittiği her yerde vatandaşa kulak verdi. Vatandaşa devletin şefkat elini uzattı. Geçmişte görev yapmış Valilerden çok farklı bir yönetim anlayışı hakim kıldı. Kılmaya da devam ediyor. Vali bey ‘Mesaim bitti konağa geçip istirahatıma bakayım’anlayışında değil. Sabah erken gelip gece yarılarına kadar çalışan ve kentin bütün sorunlarıyla yakından ilgilenen bir idareci. Şimdi diyeceksiniz ki bu zaten onun görevi. Görevi doğru ama geçmişteki valilerinde görevi buydu.  Bir Nafiz Kayalı, böyle bir valimiydi. Öğlen saatlerinde konağından çıkar eşiyle beraber bir o dönemin siyasileriyle zaman geçiriyordu. Kenti ihmal ediyor daha çok kişisel ve aile işleriyle haşır neşir oluyordu. O dönem yapılan ihalelere müdahale ettiği iddiaları dilden dile dolaşılıyordu. Bir Nafiz Kayalı portesi ile bir Mustafa Toprak portesi arasında çok ama çok fark vardır. Biri kişisel menfaati ön planda tutuyor, diğeri halkın, memleketin ve devletin menfaat ve çıkarını ön planda tutuyor. Siz hangisini benimser takdir edersiniz? Elbette halkın, memleketin ve devletin menfaatini düşüneni takdir edersiniz. İşte bizde burada Mustafa Toprak’ı takdir ediyoruz. Sakın yanlış anlaşılmasın. Ben burada Valiye yalakalık yapmıyorum. Bir hak teslimiyeti yapmaya gayret gösteriyorum. Yarın eleştirilecek bir hata ve eksikliği olduğunda yine buradan sert bir şekilde eleştirimi yöneltirim. Bundan da hiç çekinmem.
 

Dün Oryıl Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Oran ile Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret ettik.  Sağ olsun bizi her zamanki gibi oldukça sıcak karşıladı. Başladık kenti konuşmaya. Enerji, sağlık, yol ve eğitim alanındaki sıkıntıları konuştuk. İnanın sohbetimiz sırasında defalarca kez kurum müdürlerini arayarak kendisine aktarılan sorunların çözüm talimatı verdiğine şahitlik ettim. İnanılmaz bir gayret gösterdiğini gördüm. Bir yandan DEDAŞ, bir yandan Karayolları amirlerini arayıp talimatlar veriyor ve brifing alıyor.

‘Bu bizim görevimiz’ deyip devletin vatandaşı için var olduğunu gösteriyor. Vali beyle önümüzdeki hafta kutlanacak Newroz bayramı ile ilgili de konuştuk.  Bayramla ilgili mesajını almak istediğimi söyleyince Vali bey başladı konuşmaya. Önemli mesajlar verdi. En önemlisi başlatılan çözüm sürecine zarar verilmemesi için herkesin dikkatli davranmasının altını çizdi.

 

 

Diyarbakırlılara seslenen Vali Toprak’ın 21 Mart’ta yapılacak Newroz kutlamalarıyla ilgili mesajının bir bölümünü buradan sizlerle paylaşayım.

Şuan hem yürütülen barış sürecinin getirdiği güzellik çıkışının baltalanmaması, hem de bayramın bayram tadında kutlanması için katkı sağlayalım. Nevruz, birlik, beraberlik ve coşku içinde kutlanan bir bayram olmalı. Şüphesiz Nevruz’un bayram özelliğine uygun olarak kutlanması gerekiyor. Bayramlar sevinç, mutluluk, ortaklaşa bir araya gelme günleridir. Bu günlerin de bu anlam içerisinde kutlanması gerekiyor. Ben tüm Diyarbakırlı vatandaşlarımızın Nevruzu’nu bu anlayış içinde kutlayabileceklerini düşünüyorum. Nevruz tüm insanlarımızın birliğini, güzelliğini, yeni bir hayatın başlangıcı, yeni bir baharın ortaya çıkışını müjdeleyen gündür. Bunun için coşku, sevgi ve hoşgörüyle kutlamak lazım. Vatandaşlarımızın yanlışlıklardan uzak durmalarını, elinin tersiyle itmelerini ve ‘biz bu bayramı bayram tadında kutluyoruz’ demelerini istirham ediyorum. Şimdiden tüm vatandaşlarımızın Nevruz bayramını tebrik ediyorum. Güzellikler getirmesini diliyorum.

Ve önemli bir dip not daha,

Hükümetimizin başlattığı çözüm süreci sabote olmaması için herkesin sorumlu davranması gerekiyor.  Artık hiçbir anne ve babanın ağlamasını istemiyoruz. Dün olmadığı kadar, herkes bugün buna inanıyor. Onun için bu güzel sürecin sabote edilmesini, provoke edilmesini sağlayacak kişilere karşı da dikkatli olalım.

 

Nevruz için bir komisyon valiliğimize müracaat etti. O konuda da arkadaşlar gerekli çalışmaları yapıyorlar.

Evet Vali beyin mesajı böyle. Katılmamak mümkün değil. Başlatılan ve herkesi umutlandıran bu sürecin heba edilmemesi gerekiyor. Newroz kutlamalarında sürecin sabote edilmesini isteyenleri sevindirmeyelim.

 

 
Etiketler: vali’den, mesaj, var
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı