Yazı Detayı
06 Nisan 2013 - Cumartesi 11:19 Bu yazı 1013 kez okundu
 
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

MHP ve CHP çözümsüzlükten yana ve savaş baronlarının ekmeğine yağ sürer politikalarını sürdürmeye son derece kararlı. Ve bu kararlılıklarını dün bir kez daha bütün dünyaya gösterdi. Meclis’te oluşturulması ön görülen Akil Adamlar komisyonuna her iki parti üye vermeyeceğini açıkladı. Bunun anlamı ‘Biz çözümü istemiyoruz, Türkiye’nin gelişmesini, huzurlu olmasını istemiyor, anaların ağlamalarını istiyoruz’ demektir. Ama bu yüce millet bunlara çok sert bir tokat indirme hazırlığına girmiştir artık. Onlar istemezse de bu milletin desteğiyle çözüm süreci hayırla sonuçlanacaktır. İşte o zaman rantları bitecek, yok olup gidecekler. Yeni Türkiye’de onlar olmayacak. Huzurlu, güçlü ve demokratik Türkiye’de onlar ve ekmeklerine yağ sürdükleri savaş baronları olmayacak. Bu millet onları bir daha diriltmemek üzere tarihin çöplüğüne hatta en derinine gömecektir.

Evet. Çözüm sürecinin en kritik aşamasına girdik. Akil adamlar heyeti belirlendi. Bana göre toplumun kabul gördüğü ve hepsi birikimli, tecrübeli en önemlisi ırkçı olmayan isimlerden oluşması sürecin sağlıklı, adaletli ve ivedi ilerlemesini sağlayacaktır.

Akil adamlar heyetinin belirlendiği saatlerde, İmralı’ya da dördüncü heyet gitti. BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan ve Sırı Süreya Önder’den oluşan 3 kişilik BDP heyeti, Abdullah Öcalan ile görüştü. Görüşmenin notları henüz resmi ağızdan kamuoyu ile paylaşılmadı ancak gelen bilgilere göre, Öcalan’ın sürecin ilerlemesi için olumlu mesajları var.

Hükümetin, akil adamlar heyetinde yer alan isimleri belirledikten sonra Meclis’te komisyon kurmayı planladığı, komisyon için sürece başından beri karşı çıkan MHP üye vermeme kararı aldı. Çözüm sürecine başta destek veren, daha sonra iki yüzlülüğünü bir kez daha kamuoyuna göstererek bu desteği geri çeken Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si de üye vermeme kararı aldı.

İşte bu tavır, çözüm karşısında olan savaş baronlarının ekmeğine yağ süren, çözümsüzlükten yana bir politikadır. Bunlar halen milletin kendilerine verdiği cezadan ders çıkaramamış. MHP 3 Kasım 2002’de yediği tokadı nede çabuk unutmuş. Ama bu halk o unutulanı bir kez daha hatırlatacaktır.

Halkın çok geniş kesimi tarafından desteklenen çözüm sürecine karşı çıkanlar boylarının ölçüsünü alacaktır. 3 Ocak’ta başlayan çözüm sürecinde halkın hükümetin barış çabalarına verdiği destek merak konusuydu. Son olarak AK Parti MYK’sında ANAR’a yaptırılan kamuoyu yoklamasında, halkın yüzde 57.7’sinin çözüm sürecini desteklediği açıklandı. Bu ankete göre kararsızlar dağıtıldığında bu oran yüzde 64’e ulaşıyordu.

En çok merak edilen bir diğer konuda çözüm sürecine karşı çıkanlara halkın bakışıydı. Çözüm sürecine başta verdiği desteği geri çeken Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP’nin ve bu projeye “vatana ihanet” suçlaması ile cephe alan Devlet Bahçeli liderliğindeki MHP tabanının çözüm sürecini nasıl değerlendirdiği de merak ediliyordu.

Saygın bir araştırma şirketinin yaptırdığı Mart ayı kamuoyu yoklamasında, bu önemli sorunun cevabı vardı. AK Parti, CHP ve MHP’nin de üye olduğu şirketin Mart ayı anketi oldukça şaşırtıcı bilgiler içeriyordu. Buna göre, CHP’nin tabanı, yüzde 40 oranında çözüm sürecine destek veriyor. Kılıçdaroğlu’nun İmralı ziyaretlerinin başladığı Ocak ayı başında “Sürece kredi açtık” yaklaşımı, yerini “devlet İmralı ile görüşmemeli” noktasına gelse de, bu söylem değişikliğine rağmen, CHP tabanının neredeyse yarıya yakını PKK’nın silah bırakması ve kalıcı barış için yapılan İmralı görüşmelerini destekliyor. Üstelik, bu oranın artma eğiliminde olduğuna yönelik işaretler bulunmaktaydı. “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganlarına “Onun da sırası gelecek” diyen Devlet Bahçeli’nin MHP’sinde ise durumlar bu söylemi pek desteklemiyor. Bahçeli sürece karşı söylemini gittikçe siyasi dilin dışına taşırsa ve sürecin aktörlerini PKK ile birlikte ülkeyi terk etmeye davet etse de, Mart ayı yoklamasına göre MHP tabanında yüzde yirmilik bir kesim barışa destek veriyor. Yani her beş MHP’liden biri çözüm sürecinden yana.

MHP bugüne kadar arkasına aldığı şehit ailelerinin desteğini de kaybetti. Her 5 şehit ailesinden 3’ü ‘ Bu kan dursun artık bizim ciğerimiz yandı başka ana ve babaların yanmasın’ sözleriyle çözüm sürecine destek veriyor. Bu millet çözümsüzlükten yana olan savaş baronlarına karşı dik duracak. Kanın akmasını engelleyen her adıma bu millet destek verecek. Bu ülkede barışın, huzurun ve refahın hakim olması için bu millet çaba gösterecek. Bu yönde atılan bütün adımları destekleyecek. Ve çözümsüzlükten yana olanları bir bir tarihin çöplüğüne gömecek.

CHP, MHP ve onlar gibi düşünenler değişimi anlayamadı. Türkiye’nin büyümesini, kendi meselesini çözecek güçlü ve büyük bir ülke olmasını istemedi. Değişimin ve demokrasinin önünde hep direndi. Kabul edin artık yeni Türkiye’de olmayacaksınız, olamayacaksınız. Bu millet önce önümüzdeki yıl yapılacak yerel, sonra da genel seçimlerde size çok büyük bir tokat atarak siyaset arenasından sizleri silecektir. Emin olun bu milletin tokadı sizi asla kendinize getiremeyecektir…

 
Etiketler: siz, olmayacaksiniz
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı