Yazı Detayı
12 Nisan 2013 - Cuma 18:32 Bu yazı 906 kez okundu
 
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Kaç zamandır yazmayı planladığım ancak siyasi gündemin yoğunluğu nedeniyle ertelediğim bu yazımı bugün kaleme alıp sizlerle paylaşmak istedim. Hem sizlerle paylaşmak hem de yetkili makamların dikkatini ve ilgisini birazdan yazacağım sağlıksızlığa çekmek istedim. İnşallah onlar da kulak tıkamayıp insan sağlığı açısından son derece önemli olan bu kötü tablonun biran önce son bulması için gerekli adımı atarlar.

Çözüm süreciyle birlikte toplumda gelişen umut ve beklenti sevindirici bir gelişme olarak karşımıza çıkarken bir de toplumu üzen, vatandaşın sağlığını direk ilgilendiren bazı üzücü haberlerde almıyor değiliz. Bu haberler bizleri bir hayli üzüyor. Kimse vatandaşa sağlıksız sağlık hizmeti verme hakkına sahip değildir. Kimse vatandaşa eksik ve ucuz hizmet etme hakkını kendinde bulmasın.

Kaç zamandır çözüm süreci ile ilgili yazılar yazıyorum.. Eee yarım asırlık bir sorun olan ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan bir sorunu çözme konunda atılan adımlar tarihidir. Hepimiz bu 30 yıllık çatışmalı süreçten zarar gördük. 30 yıldır yaşanan bir acının sonlanması için başlatılan çözüm süreci, şüphesiz ki önemli ve desteklenmelidir. Böylesine hayati önem arz eden bir konu varken dikkatleri bir başka konuya çekmek olmazdı. Ancak biz ve toplumun çok geniş bir kesimi yaklaşık olarak 3 aydır tamamıyla çözüm sürecine odaklanmış durumdayız. Bu nedenle yaşanan ve bizimde haberdar olduğumuz bir takım eksiklikler hatta skandal boyutlara ulaşan üzücü vakalar var.

    Bunların başında da sağlık kurumlarında ‘Neler oluyor’ dedirten kötü manzaralar geliyor. Birincisi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yaşanan ve tamamen  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından kaynaklanan bir ‘Sağlıksızlık’ söz konusu. Nedir bu sağlıksızlık. Hemen anlatmaya çalışayım.

Hafta başında gazetemizde ‘Ağız ve Diş Sağlığı Bu Mu ? başlıkla yayınlanan haberde de belirtildiği gibi vatandaşa takılan protezlerin kalitesizliği. Haftalardır bu konuyla ilgili şikayet alıyorum. Tedavi olmaya giden ve ağzına protez takılan hastaların çok önemli bir şikayeti var. Aslında başta hastane yönetimi olmak üzere Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin de bu konudan bilgisi var. Vatandaşın şikayeti üzerine konuyla ilgili bir araştırma yaptım. Vatandaşa hak vermemek mümkün değil. Vatandaşa laik görünen protez, kloner köprüler ve dişler tamam kalitesiz. Bugün takılan yarın düşüyor. Yemek yenilmeden dişler kırılıyor. Ya Allah aşkına siz vatandaşa bunu mu reva görüyorsunuz? Yazıklar olsun be..Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde doktorların bile bu duruma isyan ettiklerini öğrendim. Bazıları gelen o kloner köprü, diş ve protezlerin kalitesizliğine isyan edip’ Ben bunu vatandaşıma takamam’ deyip hasta almadıklarını duydum. Son derece haklılar. İnsanda biraz vicdan olur.  Peki Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği konudan haberdar olmasına rağmen neden adım atmıyor. Neden ihalesini doğrudan teminle verdiği firmadan ‘Kardeşim bu ne rezillik’ deyip hesabını sormuyor.

Evet. Diyarbakır ağız ve diş sağlığı merkezinde böylesine çok ciddi bir problem var. İki ay önce yapılan kloner köprü ihalesini kazanan İzmir çalışkanlar firmasının kazanmasından sonra ihale dosyasından var olan evrak çalınmış ve ihale iptal edilmiş. En azından bize gelen bilgiler bu yönde. Daha önce bu tür ihaleler hastane yönetimi tarafından yapılıyordu. Şimdi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılıyor. Hem bu ihalenin doğrudan teminle verildiği iddiaları da biraz kafamı karıştırdı ve burnuma kötü kokular sardı. Neyse ben o iddiayı yetkili makamların dikkatine sunayım da biraz da onların burunlarına kötü kokular sıçrasın. İhaleyi alan Bismil’de bir firmaya. Bu firmayla anlaşıldıktan sonra gelen malzemelerin kalitesiz olduğu görünüyor. Vatandaşa takılan protezlerin düştüğü, takılan dişlerin kırıldığı görülünce  ve haklı olarak vatandaşın da şikayeti artınca durum hastane yönetimi tarafından masaya yatırılıyor.

Genel Sekreterliğin dikkatine sunuluyor. Ancak herhangi bir adım atılmıyor. Şimdi sormak lazım sizin kaliteli sağlık hizmeti anlayışınız bumudur?

Ben kloner köprü, diş ve protezleri görmedim. Ancak hastanedeki teknik ekip ve işin ehli olan doktorlar kalitesizdir diyorlarsa doğrudur. Önceki gün hastanedeki doktorların da bu duruma isyan ettikleri bilgisini alınca detayını öğrenmeye çalıştım. Evet doktorların büyük bir bölümü kalitesiz ve sağlıksız olan protezleri haklı olarak hastaya uygulamıyorlar.

Bu konuyla ilgili haberdar olan ve şuanda da Diyarbakır’ın sağlığının patronu olan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği biran önce çözüm bulma konusunda adım atmalıdır. Aksi takdirde vatandaşa reva görünen bu kalitesiz ve sağlıksız hizmetin hesabını vermek zorunda kalırlar. Bizim de vatandaşın da muhatabı firma değil onlardır. Bu konunun ciddi anlamda takipçisi olacağımızı ve Ağız Diş Sağlığı merkezinin dışında diğer sağlık kurumlarında da bir türlü giderilemeyen eksiklikleri buradan kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz. Art niyetli, kasıtlı ihmali olan idarecileri buradan teşhir edeceğiz. Kimse bu millete kendi rant ve çıkarı için kalitesiz ve sağlıksız hizmet verme hakkına sahip değildir. 

 
Etiketler: sağliksiz, sağlik, hizmeti
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı