Yazı Detayı
24 Mayıs 2013 - Cuma 11:58 Bu yazı 897 kez okundu
 
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Ekonomik ve siyasi çıkarları için insan harcayan, gerçek dışı söylem ve iftiralarla insanları atandıkları veya seçildikleri makamlardan al aşağı etme hedefinde olan insanlardan hep nefret etmişimdir. Bu insani ve vicdani olmayan yöntemlere başvuran her kim olursa olsun toplumda deşifre edilmesi gerekir, itibarsızlaşması gerekir. İnsan elbette bir makama gelmeyi hedefler. Bu son derece normal ve bir hak. Ancak bunun yöntemi insanlara iftira atmakla değil, çalışkanlığı, dürüstlüğü, hizmeti ve mütevaziliğiyle olması en makbulüdür.

 

Öncelikle iki haftadan buyana sizlerle olamamanın üzüntüsünü yaşadığımı belirtmek isterim. Kısa bir süre sonra Gazetemiz Güncel’in Ankara Şubesini açacağımızdan dolayı Ankara’da bulunuyorum. Bu nedenle yazı yazmaya pek fırsat bulamadım. Bu mazeretimi anlayışla karşılar özrümü kabul edeceğinizden son derece eminim.

Evet. Bugünlerde Diyarbakır’ın önemli gündemlerinin başında şüphesiz ki, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimleri var. Adaylar harıl harıl çalışıyor. Ben hepsine başarılar diliyor yapılacak seçimlerin demokratik, dürüst ve sağduyulu geçmesini ve sonuçta da kim kazanırsa kazansın Diyarbakır için hayırlı olmasını umut ediyor ve diliyorum. Diğer bir gündemde Diyarbakır’a yeni atanan Vali Cahit Kıraç. Elazığlı olan ve uzun yıllar önce Kulp İlçe Kaymakamlığı görevini de yürüten eski İzmir yeni Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç’ta bu hafta görevine başlıyor.  Sayın Vali’ye yeni görevinde başarılar diliyoruz. Onunda tıpkı Mustafa Toprak gibi kentte ve halka hizmet edeceğinden zera-i miskal kadar şüphe duymuyoruz.

Bir diğer gündem de AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı. Aslında bu pek kamuoyuna yansımayan gizli kalan ancak siyasetle ilgilenen özelikle de AK Pari’yi takip edenler tarafından bilinen bir mesele. Birileri Diyarbakır’a hizmet etmek için yola çıkan ve bu uğurda çaba gösterenlerin önünü kesmeye çalışıyor. Burada amaçta çıkar, menfaat ve koltuk sevdası olduğu ap açık önümüze çıkıyor.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Av. Aydın Alaç’ı iyi tanırım. Bu da çok eskilere dayanır. Son derece mütevazi, dürüst, doğru ve pozitif bir kişiliğe sahiptir. Aydın Altaç atamayla geldi. Yani Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından atandı. Önce ekibini kurdu sonra  da çalışmalara start verdi. Benim şuana kadar işittiğim olumsuz bir vaka olmadı. Çalışmalarda bir takım eksiklik var. Kurumlardaki bir takım eksikliklerin, vatandaşın sağlıklı ve kaliteli, hizmet almasına engel teşkil eden bir takım sorunlara yeterli oranda müdahale edilmiyor. Saha çalışmalarında eksiklik var. Bu eksikliklerden dolayı eleştirmek elbette son derece doğaldır. Ancak siz kalkıp aslı astarı olmayan iddialarla eleştirmeye kalkarsanız, bunun adı iftira olur. Belden aşağı vurmak olur. Bu da ne insani nede vicdani olur.

Bir insanı yaptığı hatadan dolayı eleştirebilirsiniz, eksikliğini ifade edebilirsiniz veya varsa bir suçu bunu deşifre edip onun toplumda itibarını bile düşürecek yöntemlere de başvurabilirsiniz. Ama iftiralarla bir insanı yıpratmazsınız. Bu size hiçbir şey kazandırmaz. Sadece adınız ‘İftiracı, dedikoducu’ olur. İşte o zaman toplum içinde sizin itibarınız kalmaz. Bir başkasını yıpratayım derken kendinizi yıpratır itibarınızı kaybedersiniz. Tıpkı AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç ve ekibi hakkında iftira atanlar gibi. Bakın bu yönetim çok kısa bir süre önce iş başına geldi. Yönetim kurulu üyeleri daha bir birlerini tanımadan başlandı genel merkeze imzasız ve isimsiz mektuplar. El insaf ya.

Bu sadece AK Parti teşkilatı için değil. İster özel, ister resmi kurum olsun. Bir kurumun başına gelen yönetimi ilk günden belden aşağı vurmak insani değildir. Ve bende bu haksızlığın karşısında susan bir şeytan olmayı asla kabullenmem. Bir yerde haksızlık varsa birine haksızlık, adaletsizlik yapılıyorsa ve iftira atılıyorsa bunun karşında durmak önce insan olarak görevimiz.  AK Parti il yönetiminde tanıdıklarımda var, tanımadıklarımda. Birileri genel merkeze ha bire il başkanı ve yönetimden bazılarını şikayet ediyor. Bazı isimler hakkında farklı farklı iddialar kağıda dökülüp isimsiz şikayet dilekçeleri gibi gönderiliyor.  Mesele ilk vuruş Bedirhan Akyol üzerinden yapıldı. Neymiş efendim daha önce örgütte yardım yataklıktan dolayı cezaevine girmiş. Bu çok büyük vakaymış gibi gündeme getirildi. Ardından il başkanı ve bazı yönetim kurulu üyelerine yayıldı. Bununla iliği araştırma yaptım. Şikayet edilenler de haklarındaki iddiaların ispatlanmasını ve ispatlanması halinde de istifa etmeye hazır olduklarını söylüyorlar. Ve ekliyorlar, ‘ Artık gerçek dışı yalan ve iftiralara kulak tıkadık işimize bakıyoruz. Kimse bizi kentimize, halkımıza ve partimize hizmet etmekten alıkoyamaz’

İnsan enerjisini hak yolunda hizmet yolunda kullanmalı. İftira atmayı dinimiz İslam’da yasaklıyor ve bunun çok büyük bir günah olduğunu buyuyor. Öyleyse neden insanlara iftira atma anlayışından vazgeçmiyoruz. Kendi çıkar, menfaatimiz için neden bir başkasını işlemediği bir suçla yargılıyoruz. Artık bırakalım makamlara gelen insanlar hizmet etsin. Varsa hataları, suçları ve kabahatleri elbette ki, hep beraber eleştirmeliyiz, hatta hesap sormalı ve onun daha fazla zarar vermesini engelleyecek tedbir alıp işgal ettiği makamdan alınmasını sağlamalıyız. Ama yoksa bir kusuru amacı sadece hizmet etmekse, bizde sırf o koltuğa oturmak için iftira atmamalıyız, enerjisini ve hevesini düşürmemeliyiz. Bırakalım herkes işini yapsın. 

 
Etiketler: HİZMETTE, ENGEL, GAFLETLER
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı