Yazı Detayı
01 Ağustos 2013 - Perşembe 14:21 Bu yazı 1170 kez okundu
 
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Şükürler olsun Diyarbakır, layık olduğu değeri geçte olsa görmeye başladı. Bu değer, sadece bir alanda değil. Ulaşım, haberleşme, inşaat, sanayi, tarım ve mega projeler gibi birçok alanda hizmet alarak sahip olduğu noktaya konumlanıyor. Bunu şimdi daha açık bir şekilde görüyoruz.

Bir on yıl öncesine kadar bizlere fazla görülenler, şimdi bizlere büyük bir cömertlikle sunuluyor. Lakin “Geç olsun; ama hayırlısı olsun” düsturuyla çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İktidarın, Diyarbakır başta olmak üzere bölgeye yaptığı yatırımlar bizleri geleceğe dair daha da umutlandırdığını çok rahat bir şekilde söyleyebilirim.

Geçen hafta Diyarbakır’a çıkartma yapan beş bakan ile son dönemde Diyarbakır ve bölgeye verilen önemin göstergesi olarak çok önemli bir mesajdı. Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının temelini atan bakanlar, birçok açılış ve devir teslim töreni de gerçekleştirdi.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da 5 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan terminal binasının Diyarbakır için büyük bir hareketliliğin olacağı haberini veriyor.

Bu hareketlilik de herkesin daha iyi yaşaması için büyük bir fırsat oluşturmuş olacak. Buna da herkesin sahip çıkıp destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta Diyarbakır’ın yararına olan bir çalışma ve bu çalışma sonucunda da Diyarbakır ve Diyarbakır halkının kazanacağı bir sonuç ortaya çıkmış olacak. Aslında bu hizmetin çoktan olması gerekirdi; ama biliyoruz ki geç kalınmış ve geç kalınmanın telafisi yapılıyor.

Yıllardır yaşanan çatışma ortamı için “400 milyar doğrudan, dolaylı olarak 900 milyar kaynağımızı erittik, tükettik.” Sonuçta ise kocaman bir hiç görüyoruz. Oysa bu harcanan parayla neler yapılmazdı ki bölge için. Kocaman havalimanları, dev sanayi bölgeleri, tarım ve hayvancılık da mükemmel doyumluluk ve yaşam refahın da mutlu ve huzurlu olmak gibi birçok şeyi dile getirebiliriz. Ama maalesef bizlere hizmet etmeyi fazla gören insanlar oldu on yıllar önce. Bunun bilincin de olmak bile son dönemde Diyarbakır’a yapılan yatırımları değerli kılar. Ve aynı zamanda da bu yatırımlar yapanları da değerli kılar.

Bir seferde bir yere beş bakan gidiyorsa eğer zaten orda çok önemli çalışmalar ya oluyor ya da olacaktır. Bunu anlamak için fazla büyük bir analize gerek yok sanırım. Bakanların Diyarbakır’da ve bölgede çeşitli temaslarda bulunurken yanlarında oldum ve yapılan çalışmaları birebir takip ettim. Yukarda izah ettiğim gibi de bakanları takip ederken ve bakanlarla sohbet ederken hem bir şeylerin yapıldığını hem de bir şeylerin yapılacağı haberini aldık.

Diyarbakır’a gelen bakanlar, gazetemiz güncel’in düzenlemiş olduğu sahur programına katılarak gazetemize övgüler yağdırmaları da aslında bakanların Ankara’dan bile memleketi ne kadar da yakından takip ettiklerini göstermesi bakımında ince bir ayrıntıyı işaret ediyor. Öyle ki bakanlar, gazetemizin bölgede kısa zamanda büyük işler yaptığını Ankara’da olmalarına rağmen gazetemizi takip ettiklerini belirttiler. Aynı zamanda da Güncel’in tarafsız ve ilkelli haber anlayışıyla okunabilecek bir gazete olduklarını dile getirdiler. Bakanlarımızla hem yakından sohbet etme imkânımız oldu hem de yaptıkları konuşmalarda onları dinleme şansım oldu. Temel anlamda konuşmaların yoğunlaştığı nokta ise bölgeye yapılan yatırımların daha da artacağı oldu.

Aynı zamanda da halkımızın da gelişmeleri takip edip ona göre eksiklikleri de dile getirmeleri de gerekir. Başta şehrimizin ve sonra da bölgenin kalkınması için kolektif bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Hükümetiyle, bakanlarıyla, milletvekilleriyle, muhalefet partileriyle ve halkıyla bir olmalı ki daha güzel yarınları en kısa zamanda görme şansına erelim. Buna da sanırım fazlasıyla hakkımız var.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M, Mehdi Eker, Diyarbakır ile alakalı olarak çok güzel çalışmalar yaptı. Özellikle tarım ve hayvancılıkta Diyarbakır’a olduğu gibi bölgeye çok büyük katkılarının olduğu aşikârdır. Bundan sonrası için çalışmalara hızla devam edeceklerini biliyorum. Kısa zamanda ülke, bölge ve memleket olarak kazandığımız artı değerlere yenilerinin ekleneceğinden hiç kimsenin bir şüphesi olmasın. Bakan beyin de samimiyetine inandığımı belirtmek isterim.

Aynı şekilde Şırnak’ta Vefat eden Şerafettin Elçi adı verilen havaalanın da açılması bölgeye yönelmiş bir samimiyettir. Aynı zamanda da Bölgeye bir vefa borcudur Şırnak Havaalanına Şerafettin elçinin adının verilmesi.

Dolayısıyla yapılan çalışmalardan anlaşılıyor ki birileri artık bölgeye hak ettiği değeri vermeye başladı. Bu değerin gereği olarak da çalışmalar yapılmaya başlandı ve şimdi de yapılan çalışmalarının açılışları yapılıyor. Bunun daha da gelişeceği ve bölgeye büyük katkılarının olacağından eminim. Gelişmeleri yakından takip edip ve hak edilen değeri kendilerine verelim diyorum.

 
Etiketler: DİYARBAKIR, BAKANLAR, YATIRIM
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı