Yazı Detayı
09 Kasım 2017 - Perşembe 13:31 Bu yazı 729 kez okundu
 
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Malum Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önemli ve kritik birimleri, Kocaeli’den gelen ekibe emanet! Oda ayrı bir tartışma mevzusu. Kayyum olarak atanan Cumali Atilla, tercihini bu yönden kullandı. Sanki Diyarbakır’da bu işi yapacak insanlar yokmuş gibi. Buradan şunu anlıyoruz ki son derece yanlış, onlara göre herkes potansiyel suçlu!

Hayatım boyunca bölgeler, iller ve insanlar arasında ayrım yapmadım, bundan sonrada yapmayacağım.Ama benim memleketimde, ekmek yiyen su içen ve havasını solan birinin de memleketimi yanlış tanıtmasına müsaade etmeyeceğim. Haksızın karşısında ‘Susan şeytan’ olmayacağım.

Geçtiğimiz haftalarda, Kocaeli basınında hepimizi rahatsız eden bir yazı yayınlandı. Kocaeli’nden bir zat-ı muhterem gelmiş, Belediyedeki Kocaeli ekibinin, misafiri olmuş. Yemiş, içmiş gezmiş. Eyvallah yedikleri anasının sütü gibi helal olsun.

Bu zat-ı muhterem Kocaeli’ne dönüşünde buradaki izlenimlerini kaleme almış. Ve tabi Kocaeli ekibinin ona söylediklerini. Neymiş efendim, Kocaeli ekibi, aylardır ailelerinden ayrıymış. Araçlarıyla güvenlik gerekçesiyle kırmızı ışıkta duramıyor ve ailelerini Diyarbakır’a getiremiyorlarmış. ‘Pes’ diyorum ya.. Yazıklar olsun..! Ya peki diğer kamu görevlileri burada ailelerinden ayrı mı yaşıyor? Soruyorum Diyarbakır’da güvenlik gerekçesiyle kırmızı ışıkta durmayan başka kamu görevlileri var mı? Ben hakikatten bilmiyorum.

Bu yazıyı yazan Kocaeli aşığı meslektaşıma da buradan teessüflerimi bildiriyorum. Yazdığı yazıda kendisiyle çeliştiği gibi Diyarbakır ile ilgili bir çok konuda da kulaktan dolma bilgiler vermiş. Şöyle ki; Diyarbakır’da kaldığı 12 Saatlik süre boyunca DİSKİ Müdürü Ahmet Karadağ’ın, Genel sekreter Muhsin Eryılmaz’ın, Gençlik Spor hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Kesen’in ve Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı Erbil Karaca’nın kendisini bir dakika bile olsun yalnız bırakmadığını söylemiş. Bu durumda adama sormazlar mı bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Hani adamlar kırmızı ışıkta bile duramıyordu, hani sokağa bile çıkamıyordu. Böyle bir kaos ortamında bu kadar kelli-felli adam 12 saat boyunca seni nasıl yalnız bırakmadı? Bu kadar bürokratın 12 saatini seninle geçirecek kadar bol vakti varsa, vah Diyarbakır'ın haline..

Demek ki; Diyarbakır'ın bu kadar yüksek önemde 4 bürokratının, 12 saat boyunca Kocaeli'nden gelen bir gazeteciye kendi kişisel reklamlarını yapmaktan daha önemli bir işi yokmuş. Bu durumu da Sayın Diyarbakır Valisi, Diyarbakır ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı'nın dikkatlerine sunuyorum.

Ayrıca, bu meslektaşımız (vatandaşlardan öğrendiğine göre!!!) 15 katlı 20 katlı binaların tamamında elektrik-su olmasına rağmen su-elektrik ve diğer aboneliklerin olmamasına anlam verememiş....Yalanın ve iftiranın da bu kadarına pes doğrusu. Eğer bu bilgiyi o bürokratlar vermişse gerçekten yazıklar olsun. Çünkü bu konuyu en iyi bilen onlardır. Peki eğer bu evlerin su, elektrik ve doğalgaz aboneliği yoksa, biz her ay bu faturaları DEDAŞ, DİYARGAZ ve DİSKİ yerine kime ödüyoruz? Bir kenti, bir kentin insanlarını aşağılamak bu kadar kolay mı? Benim kanaatim bu meslektaşımın yapmak istediği; "Diyarbakır'da herkes ekmek elden su gölden, kimse elektrik, su parası vermeden yaşıyor" algısı yaratıp, Batı'daki vatandaşları buradaki insanlara karşı kışkırtmaktır. Eğer amaçlanmak istenen buysa, en hafif tabiri ile yapılan şey kepazeliktir ve bu kadar teknik bilgiyi yalan-yanlış şekilde veren bu bürokratlarda bu kepazeliğe ortaktır. Hiç kimsenin Diyarbakır insanını bu şekilde küçük düşürmeye, aşağılamaya hakkı yoktur, kimsenin de haddi değildir.

Bu meslektaşımızın bahsettiği yer Kayapınar'dır ve Diyarbakır'da herkes bilir ki bu binaların tümünün su, elektrik ve doğalgaz aboneliği vardır. Ben de Kayapınar'da oturuyorum ve meydan okuyorum. Buyurun gelin, benim evimin bütün her şeyini inceleyin. Eğer elektrik, su, doğalgaz aboneliğim yoksa ve parasını ödemiyorsam evim de dahil her şeyimi bu meslektaşıma bağışlamaya hazırım. Yemin ediyorum ki bağışlayacağım.

Şimdi DİSKİ Genel Müdürü, DEDAŞ Genel Müdürü ve DİYARGAZ Genel Müdürü'ne çağrı yapıyorum. Çıkıp bu konu ile ilgili istatistikleri açıklasınlar.

Bu meslektaşıma bir çağrım var. Eğer Diyarbakır'ı gerçekten tanımak istiyorsa, onu buraya getiren, yediren, içiren, makam arabalarında gezdiren bürokratların değil, bizatihi gelsin benim misafirim olsun. Ben bir Diyarbakırlı olarak kaç gün istiyorsa kendisini ağırlayacağım. Bir Diyarbakırlı olarak kırmızı ışıkta durmanın tehlikeli değil, aksine trafik güvenliği açısından çok iyi bir durum olduğunu ben kendisine bizzat göstereceğim. Gelsin bana göstersin bakalım Diyarbakırlılar kırmızı ışıkta kimi yiyormuşuz? Gelsin iki yabancı gibi akşama kadar Diyarbakır sokaklarında gezelim. Bakalım kim bizi rahatsız edecek, canımıza kast edecek? Hatta ve hatta Kocaelili bir yabancı olarak gelsin istediği sokakta kim olduğunu da sorsun. Eğer kendisine yönelecek tek bir tehdit görürse sorumlusu bizatihi benim.

Sizler; Diyarbakırlıyı bilmeden, Diyarbakır'ın insanını tanımadan, kültürünü tanımadan sadece makam arabalarında gezerek Diyarbakır'ı tanıyamazsınız. Medeniyetlere beşiklik etmiş bir şehri tanımak istiyorsanız gelin birlikte kırmızı ışıkta duralım. O zaman göreceksiniz Diyarbakır'ın ne olduğunu. O zaman belki siz de, "Allah bütün Türk milletini ve Diyarbakır’daki Kocaelilileri korusun." diyerek dualarınızı bile ayrıştırmak yerine, "Allah tüm ümmeti Muhammedi korusun" diyebilecek olgunluğa erişirsiniz.

Son olarak bu Kocaeli’nden gelen bürokrat arkadaşlar da, bu memleketin ekmeğini yiyorlar. Aylardır bu memleketteler, bu memleketin güzelliklerini anlatmak yerine tamamıyla negatif ve olmayan mevzuları anlatmaları şık olmadığı gibi bizlere ve bu memlekete haksızlık olmuştur. Hiç yakışmamıştır.

Kimse kimseyi zorla bir yerde tutamaz. Kimse kimseyi zorla çalıştıramaz. Bu kadar diken üstünde olduğunuzu iddia ediyorsanız, kalmayın kardeşim. Diyarbakırlılar, göreve geldiğiniz ilk günden buyana size misafirperverlik göstermekten başka ne yaptı? Her gittiğiniz yerde sevgi, saygı ve ilgi görmediniz mi? Elbette ufak tefek sıkıntılar olmuş ve olacakta. Zaman zaman protestolarla da karşılaşabilirsiniz. Şiddete ve eyleme dönüşmedik müddetçe demokratik tepkileri son derece normal karşılamalısınız.

Terör örgütleri ve teröristlerle, Diyarbakırlıları aynı kefeye koymayın. İnsanları potansiyel suçlu ilan etmeyin. Ve ben bu saatten sonra sizin ellini tuttuğunuz vatandaşa samimi olduğunuza zer-i miskal kadar  inanmıyor ve güvenmiyorum.

Öyle bir tablo ortaya serilmiş ki,  sanki Diyarbakır’da Kocaeli gurubuna cehennem yaşatılıyor. Siz bu memleketin imajını böyle mi düzelteceksiniz? Pozitif imaja böyle mi katkı yapacaksınız?

Biz medeniyetler şehrimiz Diyarbakır’a karşı olan ön yargının ortadan kalkması, güzelliklerin görünmesi için çaba sarf ederken, Diyarbakır’ın ekmeğini yiyen havasını solan güya kelle koltukta hizmet edenler olarak sizler tam tersi uygulamalara imza atıyorsunuz. Ayıptır ayıp.!

Büyükşehir Belediyesi Gençlik  Spor hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Kesen de, çocuklarıyla en son ne zaman yemek yediğini unuttuğunu söylemiş. Eyvallah, ta Belediyede izinler kaldırılmış mı?

Hem bu arada yeri gelmişken, önceki akşam sosyal medyada bir fotoğraf paylaşılmıştı. Mehmet Kesen’in de aralarında bulunduğu belediyeden de idareciler önlerinde kilolarca et-kavurmanın bulunduğu yer sofrasında ziyafet çekiyorlardı. İnanın öyle bir sofraydı ki, eminim ki, Mehmet Kesen’e Kocaeli’nde  böyle bir ziyafet çektirilmemiş. Krallar gibi ağırlanmış Arapların önünde bile olmayan etli yemeklerle ziyafet çekiyordu. Gözümüz yok, afiyet bal şeker olsun. Ama keşke o Kocaeli’den gelen zat-ı muhtereme anlattıkları arasında Diyarbakırlıların misafirperverliği, insancılıkları, barış severlikleri de olsaydı.

Bu arada o yazıyı kentin bütün dinamikleri tepkiyle karşıladı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetimize esefle kınadı. 

 
Etiketler: Büyükşehir’deki, ‘Kocaelililer’, Ayıp, Etmiş!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı