Yazı Detayı
27 Şubat 2013 - Çarşamba 09:45 Bu yazı 1028 kez okundu
 
BU MÜDÜRÜ ALIN!
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Diyarbakır’daki kurumların halinin pek iyi olduğunu maalesef söylemek mümkün değil. Bunların başında da DEDAŞ geliyor.  Metropol kenti aylardır karanlığa mahkum eden bu kurumun başındaki beceriksiz yöneticilerin halen görevlerinde olması da yaşanan kesinti rezilliği kadar çok büyük bir rezilliktir, acizliktir ve ayıptır. Vatandaşa işkence çektiren bir yöneticinin görev başında olması çok ama çok büyük bir ayıptır. Bu resmen vatandaşla alay etme ve vatandaşı hiçe saymaktır. Halkın istemediği yöneticilerin iş başında olması topluma ve kentte büyük zarar verir. Tıpkı DEDAŞ’ın şuanda başında bulunan yöneticinin verdiği zarar  gibi.

 

İster küçük isterse büyük çaplı iş yeri olsun, ister ufak veya büyük ölçekli gönüllü kuruluşlar olsun, isterse az veya çok personelli devlet kurumları olsun her işin ve her kurumun ve her kuruluşun başında birinci derecede sorumlu olan bir görevli bulunur. Teşkilatın başında yer alan ve mesuliyet taşıyan zevat ister bakan, ister vali, ster kaymakam, ister başkan, ister müdür veya şef sıfatını taşımış olsun; mahiyetinde çalışan kimselerden, yani personelinden daha iyi verim alabilmek, onları en güzel şekilde çalıştırabilmek için idarecilik, yani yöneticilik pozisyonu çok iyi ve en doğru şekilde değerlendirmenin gayreti ve çabası içinde olmalıdır.

 

Bir yönetici veya idarecinin nasıl olmalı diye defalarca buradan yazdım. Bir kez daha yazma gereği duyuyorum. Ben bu iş yerinin, kurumun, bu resmi veya özel dairenin başıyım” diyerek mahiyetinde çalışanlara zulmü reva görmemeli, sert ve haşin davranmamalı, asık suratlı ve çatık kaşlı olmamalı, kendisini en yükseklerde görüp yanında çalışan işçi ve memurları hakir görmemeli ve kas kas kasılmamalıdır. Güler yüz ve tatlı dilli idarecilerin mahiyetindekilerden daha fazla verim alındığı, kendilerine verilen işleri zamanında, hatta zamanından çok daha önceleri bitirdikleri uzun tecrübelerle sabittir. Bu gerçeği bilmeyen sertliği, asık suratlı, hatta kibir ve gurur illetine kapılmayı alışkanlık haline getiren idarecilerin personeli de işleri inadına ağırdan alır ve sarsaklaştır. Gerçek manada bir yönetici idareyi maslahatçı değil hakiki anlamda idareci olmalı, o görevde bulunduğu süre zarfında mahiyetinde çalışan erkek kadın küçük büyük herkesle samimi bir diyalog içinde hareket etmeli, barış ve kardeşlik ortamını en güzel şekilde tesis etmeli bu ve benzeri özellikler ile insani güzellikler; işin başında bulunan her idarecinin, her yöneticinin en aslı görevlerinden biri olmalıdır. 

 Başarının birinci koşulu samimiyettir. Bu nedenle insanların öncelikle samimi olmaları gerekir. Çünkü görevler birer tiyatro alanı değildir. Yöneticilerin yapmış olduğu görevler de bir tiyatro işi değildir. İnsan önce kendi yaptığı şeye inanmalı, saygı duymalı ve samimi olmalıdır. Sonra kendi sınırları içerisinde olan işlere başkalarını müdahale ettirmemelidir. Ama bunda da yanlış anlaşılma olmamalıdır. Bu dışarıya tamamen kapalı olma anlamına gelmemeli, nitekim hepimiz insan olarak çevremizden etkileniriz. Hiçbir şey yerinde durmuyor, gelişen, değişen, sürekli yeni buluşların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Yönetici kendi görev alanlarında inisiyatif kullanacak düzeyde ise yönetici inisiyatifini kullanmalı ve başkalarına bunu devretmemelidir. Bu yetkiyi devredecekse, o kişilerin bu konuda yetkin ve uzman olmaları gerekir.

  

Herkes kendi işini yapmalıdır. Yönetici, kapısının ne zaman açık ne zaman kapalı olacağını, neyin söylenip neyin söylenmeyeceğini, neyin sır neyin şeffaf olması gerektiğini bilen adamdır. Bunu bilmeyen, bunu ayırt edemeyen kişilerin eğitim hayatlarının tekrar gözden geçirilmesi ve algılamalarının sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Yönetici sorunlardan kaçmamalı, sorunların üzerine gitmelidir. Cesur olmalı ve yerinde karar vermeli, hızlı karar vermeli, samimi olmalıdır. Bunların hepsi birleşince beraberinde başarı kendiliğinden geliyor.

 

Ama maalesef bugün önemli kurumların başında bulunan bazı  yöneticiler bu özelliklerden yoksunlar.  DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürü Sinan Şavata, malumunuz Genel Müdürlük tarafından geçtiğimiz aylarda bu göreve atandı. Aylar geçti ben halen İl Müdürünü sahada görmedim. Bırakın sahada görmeyi kendi makamından bile halkı aydınlatacak, kesintilerin nedenini ve sorununun ne zaman çözüleceği gibi konularda kamuoyuna bilgi verdiğini görmedim. Görmedim çünkü bu hiç olmadı.  Vasıfsız, istemeye istemeye görev yapan yöneticileri makamda tutmanın anlamı nedir bilemiyorum. Bir kent 9 saat kesintisiz kalıyor ve vatandaşa bilgi veren kesintinin nedenini açıklayan müdür yok. Gelişmiş ülkelerde bu hadise yaşansa inanın ne o kurumun müdürü kalır nede genel müdürü.

 

AK Parti hükümetinin hızına ayak uydurmayan bürokratların olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların yük almaya değil enkaz yaratmaya geldiğini görüyoruz. Burada da kentin seçilmişleri hatalı. Özelikle iktidar partisi Milletvekillerinin buradaki bürokratları yakın takibe almalı. Sürekli bürokratları performanslarını ölçmeli. Çalışmayan, hizmet etmeyen bürokratların görevde olması onlarında ayıbıdır. Vatandaşa resmen işkence çektiren bürokratların halen görevde olması hakikatten çok büyük bir ayıptır. Bu halk kendisine hizmet etmeyeni her zaman lanetle yad edecektir. Kendisine hizmet edeni de hayırla yad edecektir.

 

Çok açık söylüyorum Diyarbakır’a ve halka hizmet etmeyen makamında yan gelip yatan bürokratlar aktif görevde oldukları müddetçe bu kentin durumu vahimdir.

 
Etiketler: bu, müdürü, alin
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
3 REZALET
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı