Yazı Detayı
13 Kasım 2013 - Çarşamba 16:59 Bu yazı 11910 kez okundu
 
BİR SÖYLEŞİNİN ARDINDAN
Birsen İNAL
birrevsen@hotmail.com
 
 

Bacî xeyran

Qardaş qurban

Gel hele, gel lê

 

Esmer Diyarbekir'imizin

Yüzümüzü kavuran

Dudaklarımızı çatlatan

Kızgın güneşinin batışıyla

Şöyle Dicle'ye karşı

Taxta oturax

Oturax da

Yüreğimizde yaşattığımız

Eski Diyarbekir'imize gidax lê

 

Gün batımıyla birlikte

Islak bazalt taşlı hêwşlerimizin serinliğini

Toprax damlarımızı

Damlarda kurulan taxtlarımızî

Yad êdax seninle

Gel hele lê

Başan qurban

Ne têz unuttun o günleri?   

 

Sıcak yaz akşamlarında

Dolunayın aydınlattığı hêwşlerde

Doyumsuz sohbetleri

Yuxarı başta oturan nenemizi

Evimizin direği babamızı

Erivan radyosunda

Meryem Xan'ı

Komşu evlerden

Yükselen Arif Cizrawi'nin sesini

Kalaylı paxır siniyi

Etrafında dizili

Tüm aile efradını

Kardaş-bacı, dayı–bibî

Nasıl unuttun lê

Uzanırken eller aynı sexene

Ekşi de olsa baldan tatlı meftüneye

Şükürlü gegirtilerle Elhamdülillah

Derken dertten, gamdan uzax...

Gel hele bacî, başan qurban

Seninle bir bir qonuşax

Qonuştukça göz yaşmızı ipek marxamaya axıtax

 

 

Dinlenirdi ajans

Yorumlar sadece babadan

Karışmazdı söze uşaxlar

Oyuncaxları peçiç on dört taş

Pisik yalanırdı yavaş yavaş

Unutulmazdı payı, artan aş

Gel hele bacî xeyran

Kuridi gözlerim axmaz ki yaş

 

Taxtlarda beyaz stare

Yıldızlara yakışırdı

Qızlar birbiriyle

Tenteneleriyle yarışırdı

Serilirdi yataxlar

Çatlardı xebeneler

Hamravat suyu şeb-u şeker

Çox uzaxlardan gelirdi

Cümbüş ile darbuka sesi

Gökteki yıldız tanıktı

Taxt etrafında sevdalara

Okurdu ucu yanık mektuplar

Nişanlıydı kızlar

Yaxındı toylar

Ay ışığında

Nakş edilirdi adı nişanlının

Sevgiler derindi ama safça

Her taxta yazılırdı ayrı bir sevda

Harcanmazdı duygular asla

Kıyılmazdı insana hoyratça

 

Baxtan düşmişem bacî

Uzatma arayî

Özkemedin mi hêç Diyarbekir'i

Taxt bulamasax

Oturax Dicle'ye karşî

Kelek arama sildi süpürdü felek

Bax çayda çıra düşti xatrıma

Ongözlüde yükselen bir gazel

Battı bağrıma

Bırax batsın bacım

Doktor hekim istemez

Zaten yanıktır bahtımız da bağrımız da

Êlê degil bacî qurban

Qardaş heyran

Êlê değil Diyarbekir sevdalıları…

 

Dedik; 09.11.2013 Cumartesi günü yağmurun tüm muhalefetine rağmen AHMED ARİF Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde, kütüphane müdürü Sayın Metin AKSOY’un dediği gibi

“Bazı insanlar yağmuru hisseder, diğerleri ıslanır.

 Şiir ve Yağmur ve Diyarbakır ve Ahmed Arif…” yağmurlu bir günde Diyarbekir’in çok otantik bir taş odasında söz, müzik ve dizelerle yüreklerimizi ısıttık. Teşekkürler Metin AKSOY.

Söyleşi öncesi Diyarbakır Bedenleri adına Sayın Edip SEVGİCAN, telefonla arayıp ne yapabiliriz, durumlar nasıl diye sormasıyla sanki tüm sorunları (yağmur) çözmüştü bir anda.

Yine sevgili arkadaşım Dilmai IŞIK BUDAK’ın dediği gibi  Ortamın sıcaklığından olsa gerek yağmurun yağdığı ama ıslatamadığı söyleşi ve şiir dolu güzel bir gün.”ü yaşadık.

Her zaman bana moral olan, iyi ve kötü günümde yanımda olan okul müdürüm Sayın Mehmet KAPÇAK’ın öğretmen arkadaşlarla kapıdan içeri girdiğini görünce dünyalar benim olmuştu. Ne yağmur, ne soğuk umurumda değildi. Her şey yolunda gidecekti. Tereddütlü bakışlarımı görünce“Hoca’nım lütfen stres yapma, gelecek olan her bir kişiyi dörtle çarp. Böylesi bir günde gelen bir kişi dört kişiye bedeldir.” diyerek moralimi tavan yaptı adeta. Çözüm üretmede başkasını tanımam. Teşekkürler Mehmet KAPÇAK.

 

Sırrını taşlara fısıldayan şehrin kitaplarını yazan, yazın hayatında bana ışık olan ÖZÜMSEN DİYARBEKİR kitabımın editörü Sayın Şeyhmus DİKEN sevgili eşleri Belgin Hanım’la birlikte teşrif etmişlerdi. Teşekkürler Belgin Hanım ve Şeyhmus Bey.

Şeyhmus Diken, açılış konuşmasının ardından sözü bana verdi. Ne çok şey konuşacaktım. Ama akşamdan yağan yağmurun akan sularına karışmış gitmişti konuşacaklarım. Zaten ben edebiyatçı değildim. Edebi bir konuşma yapmayacaktım ki. Öz özümüzeydik ve özümüzü konuşacaktık Diyarbekir küçelerinde koşan bizler ve bugün o küçeleri dinleyen siz gençlerle beraber. “Sorun yok Birsen.” dedim içimden ve Diyarbekir ağzıyla şöyle bir eski Diyarbekir’e doğru kah keyifli kah hüzünlü bir yolculuk yaparken sevgili arkadaşım, meslektaşım Müzik Öğretmeni Engin ONAGANER de kemanıyla bizleri tam da Diyarbekir’in dar küçelerinde, hêwşlerinde gezdirdi. Teşekkürler Engin.

Başta da demiştik ya şiir. Sırada şiirler vardı. 2012’de Lîs Yayınları Red Serisinden çıkan şiir kitabım İSSİZ ÇIRA’dan Arkadaş şiirimi okurken sevgi dolu gözleriyle bana bakan Ayşe SEÇGİN ERDOĞMUŞ, Serpil ÖNEN, Birsen AKILLI KAPUKAYA’ya sanki vasiyetimi okur gibiydim. Ayrıca bu şiiri besteleyen genç müzisyen, yüreği güzel insan Mustafa İLHAN’ı yad etmeden olur mu? Teşekkürler Mustafa.

Şiir yazmak ayrı bir şey yorumlamak çok ayrı bir şey. Yorumunu çok beğendiğim sevgili arkadaşım Edebiyat Öğretmeni Necat USLU, Kürt dilinde yazan şair ve yazarların affına sığınarak Kürtçe yazmış olduğum bir şiirimi dinleyenleri duygu seline kaptıran bir tarzla okuduktan sonra, AHMED ARİF’ten şiirlele devam etti yine kemanın yürek burkan tınısıyla. Şair olur da kendi şiiri olmaz mı? Necat USLU kendi şiiriyle bağladı şiir yorumlarını. Teşekkürler Necat.

 

Her şehrin mihenk taşı dediğimiz kişileri vardır. Rahmetli kayınpederim H. Musa İNAL da bu şehrin mihenk taşlarından biriydi. Halk oyunları denince akla gelen ilk isimdir Musa İNAL. Adına yazdığım TERİKANLÎ MUSA şiirimi okuyarak bazalt daşlı kentimizde çıkmış olduğumuz nostaljik geziyi bugünlük tamamlamış olduk.

 

Davetime icabet edip beni son derece mutlu eden Sur Belediye Başkanımız SAYIN Abdullah DEMİRBAŞ, söyleşi sonunda sürpriz bir şekilde “Sur İçi’ni Koruma Amaçlı Planı imzaladık. Bir açık hava müzesi anayasası hazırladık ve bunu tarihe not düştük.” diyerek bizleri çok mutlu eden bu müjdeli haber verdi. Sanki planlanmış gibi, Diyarbekir sevdalılarıyla eski Diyarbekir’in, çoğunlukla da Sur İçi’nin konuşulduğu böylesi nostaljik bir günde tarihe not düşülen bu müjdeli haberle mutluluğumuz katmerlendi adeta. Teşekkürler halkların başkanı teşekkürler.

Söyleşi bitmişti ama biz yerimizde duramıyorduk. Yağmur da dinmişti, mekan da uygundu, Engin de pianonun başındaydı. Bizi tutana aşk olsun. Piyano eşliğinde bazalt daşlara topuk vura vura halaylar eşliğinde günün kapadık.

 

Bu güzel günümde beni yalnız bırakmayan taaa İzmir’den kalkıp gelen Zülfü Aknar’a, işlerinin yoğunluğuna rağmen her etkinlikte yanımda olan M. Sıddık Kurul’a,  hiç üşenmeden Urfa’dan gelen Diyarbakır Gönüllüleri’nin kurcusu Ahmet Özdoğru ve arkadaşına, Şeyhoğullarından Yıldız Cemiloğlu’na, Ferda Cemiloğlu’nun kızkardeşi Zizan Cemiloğlu’na,  Berfin- Gökmen Bellur’a, Heybet Tüzün’e, Ahmet Turhan’a, Nurten-Gıyasettin Peker’e, Oya Güneyli Abay’a, sevgili kızı Ayça’ya ve kuzenine, Recep Gündüz Şaverdiyanlı’ya, Harun Yüce’ye, Kemal Korkmaz’a, Sema-Yağmur-Kubilay Çelenk’e, Dersimli Aynur Hanım’a, Hanse- Neriman Tekin’e, Tuba Tuğrul’a, Gülşah Uzan’a, Eshat Kahraman’a, Pınar Çapar’a, Nazlı Hanım’a, Adalet Erkan’a, Zuhal Hanım’a, Serap- Mehmet Aslan’a, Mahmut Sert’e, Zahide Gökcen Budak’a, Ciran Tigran’a, Azize Kılıç’a

Ve

ÖZÜMSEN DİYARBEKİR yazılırken neredeyse her sözcüğüne bir-e bir tanık olan mesai arkadaşlarım Nermin Ergin’e, Ayfer Yücesoy’a, Necla İdman’a

Ve

 Kamera ve fotoğraf makinesiyle söyleşinin her anını ölümsüzleştiren Koçer Yılmazer’e

Yine Ve diyecem

Söyleşinin çiçekleri, sevgili öğrencilerim Elif Liluz Sert’e, Efna Aslan’a, Solin Tüzün’e

Elbette ki de

Yoldaşım, meslektaşım, mesai arkadaşım canım kızım Esra’ya SONSUZ TEŞEKKÜRLER…Yıldız Cemiloğlu, , , Serpil Önen, , Ahmet Özdoğru, , Recep Gündüz Şardewiyanlı, Nermin Ergin, Ayfer Yücesoy, Necla İdman, Neriman Tekin, Hanse Tekin, Berfin Kızılkan Bellur, Gökmen Bellur, Heybet Tüzün, , Harun Yüce, Birsen Akıllı Kapukaya, Sema Gülseren, Ahmet Turhan, Koçer Yılmazer, Dilmai Işık Budak'a çok teşekkür ediyor yüreklerindeki Diyarbekir sevgisi bitmesin diyorum. , , Serpil Önen, , Ahmet Özdoğru, , Recep Gündüz Şardewiyanlı, Nermin Ergin, Ayfer Yücesoy, Necla İdman, Neriman Tekin, Hanse Tekin, Berfin Kızılkan Bellur, Gökmen Bellur, Heybet Tüzün, , Harun Yüce, Birsen Akıllı Kapukaya, Sema Gülseren, Ahmet Turhan, Koçer Yılmazer, Dilmai Işık Budak'a çok teşekkür ediyor yüreklerindeki Diyarbekir sevgisi bitmesin diyorum. , , Serpil Önen, , Ahmet Özdoğru, , Recep Gündüz Şardewiyanlı, Nermin Ergin, Ayfer Yücesoy, Necla İdman, Neriman Tekin, Hanse Tekin, Berfin Kızılkan Bellur, Gökmen Bellur, Heybet Tüzün, , Harun Yüce, Birsen Akıllı Kapukaya, Sema Gülseren, Ahmet Turhan, Koçer Yılmazer, Dilmai Işık Budak'a çok teşekkür ediyor yüreklerindeki Diyarbekir sevgisi bitmesin diyorum. , , Serpil Önen, , Ahmet Özdoğru, , Recep Gündüz Şardewiyanlı, Nermin Ergin, Ayfer Yücesoy, Necla İdman, Neriman Tekin, Hanse Tekin, Berfin Kızılkan Bellur, Gökmen Bellur, Heybet Tüzün, , Harun Yüce, Birsen Akıllı Kapukaya, Sema Gülseren, Ahmet Turhan, Koçer Yılmazer, Dilmai Işık Budak'a çok teşekkür ediyor yüreklerindeki Diyarbekir sevgisi bitmesin diyorum. , , Serpil Önen, , Ahmet Özdoğru, , Recep Gündüz Şardewiyanlı, Nermin Ergin, Ayfer Yücesoy, Necla İdman, Neriman Tekin, Hanse Tekin, Berfin Kızılkan Bellur, Gökmen Bellur, Heybet Tüzün, , Harun Yüce, Birsen Akıllı Kapukaya, Sema Gülseren, Ahmet Turhan, Koçer Yılmazer, Dilmai Işık Budak'a çok teşekkür ediyor yüreklerindeki Diyarbekir sevgisi bitmesin diyorum.

 

 
Etiketler: BİR, SÖYLEŞİNİN, ARDINDAN
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Haber Yazılımı