Yazı Detayı
07 Temmuz 2014 - Pazartesi 16:58 Bu yazı 896 kez okundu
 
3 REZALET
Volkan ESER
v.eser@guneydoguguncel.com
 
 

Bir türlü bitmiyor, bir türlü çözüme kavuşturulmuyor, tamamen bir rezalete dönüşmüş durumda. Ne mi? Hemen sıralayayım: Havai fişek, enerji kesintisi ve kent trafiği. Sanki bu kentin kaderiymiş. Sanki çözümü hiç yokmuş gibi bu 3 önemli sorundan daha doğrusu rezaletten kurtulamıyoruz.

İçinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan ayında vatandaşa zulüm eden bir bürokrasi anlayışı var. Açık söylüyorum, bürokrasi resmen zulüm ediyor. Nasıl mı? Yahu saatlerce enerji kesintisi olur mu? Hangi çağda yaşıyoruz. İnsanlar 45 dereceyi geçen sıcakta, oruçlu haliyle kesintiye mahkum ediliyor. Kimsenin çıtı çıkmıyor. Ne bir Milletvekili, ne de bir yetkili çıkıp DEDAŞ’a‘Bu çağda bu rezalet olur mu? Vatandaşı her gün 5 saat enerjisiz nasıl bırakırsınız. Bunun hesabını vereceksiniz’ demiyor.

Milletvekillerine soruyorsunuz, ‘Özelleşmiş bir kurum elimizden bir şey gelmiyor’ diyor. Vali, Belediye başkanı yerel siyasetçiler herkes aynı bahaneyi tekrarlıyor. Neymiş efendim özelleşen kurum. Peki bu kurum özelleşti diye istediği gibi at mı koşturacak? Vatandaşa zulüm mü edecek. Bu kurumu denetleyen bir devlet otoritesi yok mu?

Böyle ucuz böyle basit bahanelerin arkasına kimse geçmesin. Siyasi irade de bürokrasi de bu anlamda sınıfta kaldı. Elini masaya vurup ta vatandaşı bu mübarek ay da enerji kesintisi zulmüne uğramasına engel olan ne bir babayiğit siyasetçi nede bir halkçı bürokrat maalesef göremedik. Unutmamalılar ki, onlarda bu zulme ortaklardır. Vebali onlarında boynunadır.

Gelelim ikinci bir rezalette.

Malumunuz hepimizi oldukça rahatsız eden havai fişek gerçeği. Bu  sorunu sürekli gündemde tutup, makul uyarılar yapmamıza karşın, havai fişek rezaleti bu mübarek Ramazan ayında da hızla sürüyor.

 Gece yarılarını geçtikten sonra patlayan havai fişekler için ilgili merciler ne yazık ki üzerlerine düşeni yapmıyor. Elektrik kesintisi rezilliğinde olduğu gibi burada da bürokrasi zulmü var.!

Ramazan ayında da havai fişek rezilliğinin sürmesini açık söyleyeyim içime sindiremiyorum. Yani, içimizden birileri sevinçli günlerinde toplumun büyük kesimini rahatsız etme hakkını nasıl kendilerinde görüyorlar, anlayamıyorum. Gece saat 22.00’ye kadar patlayacak havai fişekleri haydi kabullenelim, ya saat 24.00 dolayında havai fişek patlatma saygısızlığında bulunanlara ne demeli?

Ramazan ayı olması nedeniyle yanlış bilmiyorsam düğünler yok. Herkse Bayram sonrasına ertelemiş. Peki gece 24-00’den patlatılan havai fişekler neyin nesi. Neden Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü bunun önüne geçemiyor. Neden gereken denetimler yapılmıyor. Vatandaşa reva görülen bu zulme ne zamana kadar seyirce kalacaksınız?

Diyarbakır’da toplumun çok geniş kesimini rahatsız eden bu kocaman rezalette 7’den 77’ye herkes sessiz.

Gece geç saatlerde insanları paniklendiren, hatta korkutan ve ciddi anlamda rahatsızlık veren bu soruna bir türlü çözüm getirilmemesine açıkçası bir anlam veremiyorum. Ya şehirde gece saat 22-30 ile 00-30 arasında patlatılan havai fişekler yüzünden insanlar çok ama çok ciddi şekilde bir rahatsızlık içerisinde. Bunu gelen telefon ve maillerden net bir şekilde anlıyoruz. Sanıyorum ilgili kurumlara da bu konuyla ilgili önemli şikayetler bildiriliyordur. Ama maalesef bu ilgili kurumlar gelen şikayetleri hiç değerlendirmeden çöp kutusuna atıyor. Nerden mi biliyorum, denetimin olmamasından bu koca rezaletin engellenmemesinden belli zaten.

Diyarbakır kent merkezinde gece yarılarında patlatılan havai fişeklere sayısız kişi tepki gösteriyor. Ancak yasalarda açıkça suç sayılan bu rezalete herkes seyirci kalmakta. Acaba bu şehirde gece yaşanan gürültü kirliliğini onlar duymuyor ve görmüyorlar mı? Çok merak ediyorum.

Bu sorun hepimizi ilgilendiriyor. Gece yarılarında pervasızca patlatılan havai fişekler, herkesi ama herkesi rahatsız ediyor. Yakınlarının veya sevdiklerinin mutluluğu için toplumu rahatsız etmekten çekinmeyenlerin, gürültü kirliliğinde  Ramazan ayında bile sınır tanımadıklarını gözlemliyoruz. Bu rezalete daha fazla seyirci kalmayarak ilgili kurumları göreve çağırıyorum.

Ya gece yarılarında patlayan havai fişekler nedeniyle binlerce insan tedirgin oluyor. Bu neden basit bir olay olarak görülüyor halen anlamış değilim. Bir saat uykuya hasret binlerce çalışan, gece yarılarında patlama sesiyle yataklarından fırlayan insanlar var. Yazık günah değil mi?

Bir diğer rezalette kent trafiğidir. Diyarbakır trafiğinin ne durumda olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bunu bilmek için şoför olmamız gerekmiyor. Kentin adeta kanayan yarası haline gelen bu önemli sorunu defalarca kez kaleme aldık. Vatandaşın yaşadığı çileyi yetkililere duyurmaya çalıştık. Ama sonuç hüsran. Kent trafiğinin rahatlatılması anlamında atılan adımlar çok yetersiz ve ağır. Bazı kavşaklar kilitleniyor, vatandaş gide bildiği yere saatler sonra ancak ulaşabiliyor. Hasta taşıyan ambulanslar bile hastayı hastaneye ulaştırmakta çok zorlanıyor.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Diyarbakır’daki  bu trafik kaosunu, araba çokluğuna bağlamak, işi savsaklamaktır. Hangi vilayette araba az ki… Her yerde her gün onlarca yüzlerce araç trafiğe çıkıyor ve çıkmaya devam edecektir.

Sanmıyorum ya, farz edelim ki Diyarbakır’da trafiğe daha çok araç ekleniyor! Tedbir almak konumunda olan kişiler, bu gerekçeyi öne sürüp işi yavaşlatmaya hakları yoktur. Ne yapacak? Tedbir alıp trafiği rahatlatacak! Bu kadar açık!

İmkansız diye bir şey yoktur. Bence Diyarbakır’daki trafiğin bu derece keşmekeş haline gelmesinin en önemli nedeni,  kent merkezinin içinden geçen caddelerin çevre yolu olarak kullanılmasıdır. Şimdi diyeceksiniz ki, başka bir çare mi var. Maalesef yok. Mardin, Batman ve Siirt hatta Habur’a giden uzun ve geniş ağır vasıtalar,  bile Sento caddesini kullanıyor. Sento caddesi şuan tam bir E-5 karayolu gibi işlev görüyor veya gördürmek zorunda bırakılıyor. Küçük araçtan çok ağır vasıtaların geçiş olarak kullandığı bir yol durumuna gelmiş. Bu caddeye hangi saatte girerseniz girin çıkmanız mümkün değil. Kocaman bir trafik keşmekeşliğinin, rezaletinin ve ayıbının yaşandığını görebiliyorsunuz.

Trafiğe çıkan ve trafiğin  içinden çıkılmaz bir hal aldığını gören her bir vatandaş artık, bir yol mühendisi gibi kendi kafasında çözüm yaratmaya çalışıyor. Vatandaş bunu yaparken, işin ehli olanlar ne yapıyor acaba çok merak ediyorum.

 
Etiketler: 3, REZALET
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADAY ADAYLARI
Yerel Gazetelerin Önemi!
Büyükşehir’deki ‘Kocaelililer’ Ayıp Etmiş!
Köklü Değişim Geliyor!
Bismil’deki O Tabela!
En Büyük Tehlike!
KADINLAR..!
MEHDİ EKER
GÜNÜMÜZ!
24 OCAK
KARAYOLLARI: OYUN BOZAN
Bürokrasiye Ayar Şart!
Ergani’deki O Sendika Temsilcisine..!
ALÇAKSINIZ..!
Diyarbekirspor ve Fevzi İlhanlı
Bir Başkadır Sur
SİLVAN KONUŞUYOR!
SİLVAN KONUŞUYOR!
HALK SEÇİMİ DEĞİL ‘NE OLACAK BU İŞ’ DİYOR!
SİLVAN’DA NELER OLUYOR?
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
Gönlümüzdeki başkan: Ali İhsan Kaya
SALDIRI OLABİLİR DİKKAT!
TATSIZ BİR GÜN
BİR BABA 40 EVLADA BAKAR AMA 40 EVLAT…!
BÜROKRASİ İŞİNE BAKSIN!
DOĞRUYU ALKIŞLAMAKTA GÖREVİMİZ
DİYARBAKIR’DA OLSAYDI YİNE SUSARMIYDINIZ?
BU MÜZE NE ZAMAN AÇILACAK?
ABİ KİM OLACAK?
EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN BE DEDAŞ.!
TEMAYÜL YOKLAMASININ ARDINDAN
ANKARA KULİSİ-1
EĞER BÖYLE İSE BRAVO!
D.Ü YÖNETİMİNE
PUSLU HAVAYI DAĞITMALIYIZ
BAŞSAVCIYI ÇEKEMİYORLAR!
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI
SAĞLIKTA KÖKLÜ REVİZYON ŞART!
NASIL BİR POLİS!
AK PARTİ VE BDP..
RÖVANS SOKAKTA ALINM..
O MESAJ
ÜRETEN ŞEHİR OLMAK
PEKİ YA MUHALİF MEDYA?
MİLLET DERS VERECEK!
BU KEZ ON ÜZERİNDEN ON
TURİST’İ NASIL KARŞILAMALIYIZ
KARANLIK KENTİN İSYANI
HUKUK HERKESE EŞİT OLMALI
GENEL SEKRETERE AÇIK MEKTUP
MİLLİ EĞİTİM’DEN MEKTUP VAR!
KURUMLARA DENETİM ŞART
DÜNYANIN GÖZÜ DİYARBAKIR'DA
BUNLAR AK PARTİ’YE ZARAR VERİYOR
SEÇİM KULİSİ
EKER Mİ, KURT MU?
BU PROJEYE DESTEK VERİN!
DİYARBAKIR, BAKANLAR VE YATIRIM
ELÇİ’YE VEFA
DİYARBAKIR’SIZ RAMAZAN
‘DARBE’YE ALKIŞ TUTMAK
DTSO VE TAN’IN İSTİFASI
HOŞ GELDİNİZ VALİ BEY
HİZMETTE ENGEL GAFLETLER
HELALLEŞELİM
BURADA KUSUR KİMDE?
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
ÇÖZÜM SÜRECİ VE HALK
SAĞLIKSIZ SAĞLIK HİZMETİ
SİZ OLMAYACAKSINIZ!
KAN TACİRLERİ BARIŞ’A VURUYOR
VALİ’DEN MESAJ VAR
BARIŞ HAYIRLI OLSUN
BU MÜDÜRÜ ALIN!
DİYARBAKIR YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
DİYARBAKIR’A HİZMET EDİN
MEÇHUL ÖĞRETMEN
KAR KOKUSU
SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEKİ KARARLILIK UMUT VERİCİ
YENİ YIL KARDEŞLİK YILI OLSUN
EĞİTİMDE REZALET ÜSTÜNE REZALET
İL BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEHRİN ALT YAPISI KIŞA HAZIR MI?
SİYASETÇİ ÖZGÜR OLMALI
GİRİŞİMCİ KADINLAR
Öğretmenler ve Şiddet
DİYARBAKIR KİLİTLENDİ
ÖLÜMÜ GÖSTERMEK!
HALKÇI EMNİYET
HALA NE BEKLİYORSUNUZ
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Anketler
Belediye Başkanı Kim Olsun
Haber Yazılımı