Yazı Detayı
17 Haziran 2016 - Cuma 11:29 Bu yazı 1524 kez okundu
 
İş-Kur Rant Kapısı mı?
İhsan YILMAZ
İhsanyilmaz_761@hotmail.com
 
 

Sevgili okurlarım, özellikle son zamanlarda ilçemizde yaşanan sosyal sorunlar yumağı çözülmeyi beklemekte iken, herkesin ağzında dolaşan bir şeyler var son zamanlarda; TYÇP (Toplum Yararına Çalışma Projesi)  kapsamında binbir umutla çalıştırılmayı işsizler, havada uçuşan listeler ve umudun fakirin ekmeği olma hali. Buna değinmek boyun borcu oldu çünkü Kaygılıyım, kaygılıyız, kaygılılar.

Yaşanan toplumsal trajediler ve gün geçtikçe açılan ekonomik gelir makasının yazık ki şimdilerde tek tesellisi olan 05\07\2003 yılında kuruluşu gerçekleşen resmi internet sitesinde Vizyonu; Değişim ve yeniliklere uyum sağlayarak, hizmet kalitesi ve çeşitliliği ile işsizlikle mücadelede etkin rol oynayan, işgücü piyasasında öncü ve saygın bir kurum olmak.

Misyonu; İşgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda; iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmak, işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak, geliştirmek, çeşitlendirmek ve işini kaybedenlere geçici bir süre gelir desteği sağlamak olan İŞ-KUR. 

O artık şimdiler de en büyük rant kapısı. Aynı zamanda siyasilerin, bazı güçlü bürokratların en kolay kadrolaşabildikleri kapıdır. Bir çok kamu kurumunun talebi üzerine Silvan ilçemize verilen 500 İş-Kur elemanı alımı ile ilgili ortalıkta dolaştırılan listeler, listelere yapılan itirazlar, Listeyi hazırlayanların kendi akrabalarının listede yer alması için siyasi veya mahalle baskısı uygulayarak, kurumların zan altında bırakılmasıyla kötü kokuların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu kokular artık mide bulandırmaya başlamıştır.

Çalıştırılacak İş-Kur elemanlarında para almalar, maaş kartlarının alınmasından tutun yandaşçılığa kadar varan söylemlerin ortalıkta dolanması, gerçek mi? yalan mı? bilinmez diyeceğiz ama yalansa neden siyasi baskılar kuruluyor, doğruysa o zaman bırakın kardeşim bu işçileri çalıştıracak kurum amirleri ve yetkilileri hangi adamı çalıştıracağına karar versin, Siyasetle gelen işçinin o kuruma ne kadar faydası olacak, ne kadar hizmet gönüllüsü olacaktır. Durum böyle olunca da ilk akla gelen şey tabiî ki de, İş-Kur Rant Kapısı mı oldu? Diye zihinlerde soru işaretleri oluşmaya başlıyor

İş-Kur alımlarının ilk dönemlerinde adaylar arasında kura çekimi ile yapılmaktaydı. Kura çekimlerinin ardından adilane bir şekilde kurumlar İş-Kur elemanı çalıştırıyorlardı. Kimse dedikodu yapmaz, kimse kimseyi zan altında bırakmaz, kurum amirleri gönül rahatlığıyla eleman çalıştırır, elamanlar ise, zevkle iş yapardı. Gel gelelim ki, iş ranta dönüşünce parası olan, yada ilk maaşını vermeyi kabul eden insan çalışır, fakir ve çalışmaya ihtiyacı olan adamda liste dışı kalarak yine kahve köşelerinde işsizliğin ızdırabıyla can çekişir, ne kadar vicdanları rahat insanlarsınız, siz hiç aç kaldınız mı? sizin eşiniz Ramazan ayında sizden yiyecek veya ekmek istediğinde siz hiç intihar ettiniz mi? Sizin çocuklarınız küflenmiş kuru ekmeğe salça sürdü mü? sahi sizin ne zaman vicdanınız el verecek, siz ne zaman adil davranacaksınız. Madem ki doğruysan, şu işi adam gibi yapın, herkese adil ve aynı mesafede yaklaşın ki, millette size bravo diyerek alkış tutsun. O zaman gerçekten adaletli, merhametli, vicdanlı insanlarsınız diyelim. Biz artık büyüyelim, biz artık insan olalım, küçük davaların insanı değil büyük davaların adamları olalım. Küçük şeylerle uğraşmak küçük beyinli insanların işidir. Bir iş-kur elemanını vereceği iki kuruş parayla karnınız doymaz ama o elemanları çocukları bir ay daha aç kalacaktır...

Çocuklar aç kalmasın, kadınlar boynu bükülmesin, adamlar dik yürüsün diyorsanız sizden adalet bekliyoruz, sizden insan onuruna yakışır davranışlar sergilemenizi bekliyoruz.

Üç çocuğuyla ortada kalan Sevda Sancar, adlı bir kadın hükümet konağı koridorlarında bir çare arıyor işsizlik haline, çocuklarına alın teriyle ekmek kazanmanın derdine düşmüş, yüzünde bir mahcubiyetle yüzüme baktı. Sonra derdini anlatmaya başlıyor. Sevda anne; “Benim eşim 2013'te tarafik kazasında hayatını kaybetti. 3 çocuğumla yalnız kaldık. Eşimin Bankada aldığı krediyle Toki'de oturuyoruz. bir yandan bankanın ev kredisini ödemeye çalışıyorum. Bir yandan da çocuklarımı kimseye muhtaç etmeden okutmak istiyorum. Bu zamanda onlara hem annelik, hemde babalık yapıyorum. İki kez iş-kur'a başvuru yaptım benim ismim listede çıkmadı. Herkes kendi yakınını alıyor. Benim kimsem olmadığı için yine ismim listede çıkmadı” diyen anne, gözleri dolmuş, boğazı düğümlenmiş utancında ağlayamayan bu değerli varlık anneyi ağlatanlar utansın! be vicdan, be merhamet eyleyin bırakın artık kirli oyunları oynamayı yazıklar olsun. Sizin yapacağınız siyasette yerin dibine batsın be...

Hayatta en kötü şey tek başına yaşam mücadelesini vererek yaşamaktır. yaşamlarımızda, sevenlerimiz olmadığı zaman yalnızlık daha da kötüleşir, bir acı gerçek ki, bu hayatta yalnız kaldığında herkesin sana sırtını dönmesidir. Oysa içinde bulunduğumuz bu mübarek ayın hiç mi hatırı yok, hiç mi? fakir fukarayı, yalnız yaşayanları düşünmediniz. Hayattı tek başına yaşayan bir abla, yüreği sevgi, gözleri fal taşı, parlayan bir yıldız gibi, konuşmaya başlıyor ben insanlığımdan utanıyorum. Benim siyasete, siyasetçilere, rantçılara, menfatçılara kat be kat nefretim artıyor. Bu ablamız Konak mahallesinde oturuyor, Yalnız hayat sürdürmenin ne demek olduğunu çok iyi bilenlerdenim, çalışıp, kazanmak istiyor sadece tek gayesi hayat mücadelesini sürdürmek, eve kapanıp ölmek istemiyor. Muhsine Şengül abla; “benim çevremde birçok zengin insan var çalışan, veya tarla sahibi olan, yada market işleten, yada siyasetin içinde kirli bir siyaset yürüten, asıl amaçları demek siyaseti kendi menfaatlerine çevirmekmiş, hepimizi kandırdılar. Bize iş bulacaklardı. Bize el uzatacaklardı, bizden önce listeler hazırlanmış, kendi yakınlarını, kardeşlerini ve çocuklarını yazmaktan bizi yine ötelemişler. varın siz kirli dünyanızda, kirli siyasetinizde boğulun biz sizin kirli oyunlarınıza uymayacağız” diye haykırıyor.

Geçim yasası denilen ekonomi; tarım, ticaret, sanayi ve sanatkarlık üzerinde emekle şekillenir, kişi emeğiyle üretip geçimini sağlar. Ancak Sermaye-iktidar tekelleri, endüstriyalizm ile ekonomiyi özünden boşaltarak, ekonomi ve yaşama ait ne varsa nesneleştirmiş, kâr, sermaye, istismar ve sömürü konusu haline getirmiştir. Bir de dünyanın en verimli topraklarında işsiz kalmak, tarımın ilk yapıldığı topraklarda ekmeksiz  kalmak yıkıcı bir trajedidir. Aynı zamanda ironi konusudur. Tamam kepçeyle aldığını kaşıkla vermene pes diyecek halde bu toplum. Ama bu kadarda olmaz. Biraz vicdan, biraz merhamet, biraz saygı duyun artık bu insanlara.  

Şimdilik bu umuda bağlanmış insanlar adına talebimiz net. Dilendirmeyin insanları, emekleriyle üretecek işe alın. İşe alınacak İş-Kur elemanların aile, ekonomik, çocuk sayısı ve gelir seviyelerine göre alınsın veya öncelik onlara verilsin, başvuran herkesin gözü önünde noter huzurunda kura çekilsin, kurumlar yıpratılmasın, insanlık onuru ayakta kalsın, siyaset-ticarete, İŞ-KUR – RANT-KUR’a dönüşmesin.

Saygılar. 

 
Etiketler:
Yorumlar
Diğer Yazılar
DİCLE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜNÜ ARIYOR!
EĞİTİM İLE ALAKALI BİRKAÇ SORU…
SUÇSUZ BİR GEYİKTİR ‘KOÇERO’…
BÜROKRASİ HASTALIĞI
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
BEN SENİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİM Kİ...
DİYARBAKIR SİLVAN TARİHÇESİ…
GELECEĞİN ZAFERİ BİZİMDİR…
ERBİL İZLENİMLERİ…
KORONAVİRUS ÜZERİNE
DİYARBAKIR CHP İL KONGRESİ İZLENİMLERİ…
DEPREM…
BİR ÇİFTLİK BANK VAKASI!
GECEDEKİ SEN...
SEVGİ İYİLEŞTİRİR.
İNSAN İNSANIN KURDUDUR…
Zaman mı kötü? İnsanlar mı?
Değerli Bir İnsanı / Bir Değeri - Yitirmek
KÖPEKLER VE MEZARLIKLAR
Savaş,kan, gözyaşı
MERHABA
BİR ÇİNGENE KIZIN HÜZNÜDÜR HAYAT
Ne Olmuşsa Olmuş
SAÇLARIMDAN ELLERİNİ ÇEKME SAKIN
Kaş yapayım derken göz çıkarmak...
FARQİN & (SİLVAN)
Kazananlar hep kötüler olur
RENGİN ADI YEŞİL
KÜÇÜK BEDENİN AĞIR YÜKÜ
BAHARDA AŞK BAŞKADIR...
ÇİÇEK DALINDA GÜZEL!
HÜZNÜME MUTLULUK OL!...
Karadeniz İzlenimleri
AŞKIN GİZEMİ
AFRİN Mİ O DA NE?
Cinsel İstismar Ve Türkiye
KIRLANGIÇLAR AŞK İLE ÇIRPAR KANATLARINI
İRAN'DAKİ İÇ KARIŞIKLIKLARIN AMACI NE?
YÜREĞİNDE "NAR" LEKESİ
YAŞAMAK AŞKTAN İBARET
KAYMAKAM DEDİĞİN BÖYLE OLMALI
Tedbirsizlik yaygın olunca, hem sıkıntı olur hem kaza!
Sonbahar ve Sen
3 ay boyunca uyudunuz mu?!
Yeni Eğitim Yılında En Büyük Sorun Öğretmen Açığı
Ne Çok Yitirdik...
Gıda Denetimleri Yapılmalı
Anız (Saman) Yakılmasına "HAYIR" !
ÖDÜLLENDİRİLMESİ GEREKEN SİLVAN CEZALANDIRILIYOR MU…?
İKİNCİ BAHAR'DA AŞK
Hoş Geldin Ey Ramaz-I Şerif
FEN LİSESİ MÜJDESİ
Diyarbakır Eğitiminde kalite dönemi
Aşk için ölüyorum
Sen Gidersen Cané
Yağmur Yüreklim...
İmkansız 'AŞK'
Çevrecilik mi?
Silvan seni asla Unutmayacak...
Bir koltukta 3 müdür!
Yaşamda Saygı, Gazeteciye Sevgi
Sahi eğitimde nerdeyiz?
Cinayetler Şehrinde
Hastane Yatak Sayısı Neden Düşürüldü?
MEŞHUR TAVACI RECEP USTA / RECEP BUDAK
KASIMDA AŞK BAŞKADIR…
İlana Çıkmayan İhale ve Şeffaflık
MUSUL’U DÜNYA KURTARACAK, DÜNYAYI MUSUL
SONHABAR VE YAPRAK
NEDEN VE SONUÇ OLAN 'SEVGİ'
TOPRAK AŞKIN YOLDAŞIDIR
Umudun adı, Fen Lisesi olsun
Mutluluk için savaşmak gerek
Yetimin başını okşamanın bile büyük mükafatı vardır
Sahi STK’lar ne işe yarar?
Gözlerdeki fırtınanın adıdır “Boran”
KENDİNİ ÖLDÜREN YAŞAM
Hasta Çok, Doktor Yok!
GELECEK ELLERİMİZDE
YİTİRİLENİN MEKTUBU
200 Yıl Yaşamak İster misiniz?
"Güneş'in Çocuklarını Üşütmeyelim"
Sur Nere, Toledo Nerde
DOMUZ GRİBİ VE BARIŞIN PANDEMİSİ
Kardeşlik İnsanlıktır
Neyin güvenlik sorunu?
Ölüyorlar...!!!!
Geçmişin karanlığından, geleceğin aydınlığına
-BORAN-
"Yaprak döker bir yanımız Bir yanımız kan reva içinde"
Bu bir sel felaketi değil!
Okullarda Eğitim Yok Mu?
Savaş ve Aşk
2015 SİLVAN SESİZLİĞİN ÇIĞLIGI VE SAVAŞA HAYIR DİYEN ÇOCUKLAR
MEDYA FARELERİ İŞ BAŞINDA
SİLVAN SAVAŞ ALANI GİBİ...
KÜRTLER NE İSTİYOR?
BAŞKASI AÇKEN TOK YATMAK…
NEDEN SAVAŞ NEDEN KAN?
IŞİD VE TÜRKİYE
SİLVAN DERT KÜPÜ!...
SİLVAN UÇURUMA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI
SİLVAN KİMLERE EMANET!...
İMAM YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ OLURSA
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SANDIKTAN HDP ÇIKTI
SİLVAN’DA TACİZ OLAYI
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!... (2)
YİNE YENİ YENİDEN SEÇİM!...
Bölge Susuz Kalacak!
Kaya gibi Adam
GÜNEYDOĞU’DA KADIN OLMAK!
Hırsız Kim?
Işte örnek işletmeci
“Dok-tor-suz Hastane“
İYİLİK-SAĞLIK
Ortadoğu'da Kaygan Zemin
İŞİD DECCAL mi?
DAĞLAR EZGİLERİ DİNLEDİ!
Cezaevi Ölümevi Olmasın !
BİRLİK(TE) ÖZGÜR YAŞAM
İstiklal Marşı Direnişi mi, yoksa tayin telaşı mı?
Vatandaş Ödeyemez, Esnaf Tahsil Edemez
Geleceği aydınlatan KİTAPLAR
BAHARLA DİRİLEN GÜNLER
1 Mayıs'ta çalışıyorum.
HEWLÊR
LEHÎ Bİ LEHÎ SEFERBERî
Silvan'ın lidere değil, Yöneticiye ihtiyacı var
BDP'nin Seçim Zaferi
ÖZLENEN SİLVAN
AKBABALAR ÜŞÜŞTÜ!...
Kültür Emperyalizminin Toplum Üzerindeki Etkisi
Seçim Geliyooooor
HASRETİMSİN…
UMUDUN UMUDUM OLSUN…
RÜZGAR EKEN, FIRTINA BİÇER!
EĞİTİMDE GELİNEN SON NOKTA…
DİCLE’DE AŞK VE SU
AŞK SEN NELERE KADİRSİN...
YERELDEN GENELE HEP TUFAN…
YAŞAM NEDİR?
SONBAHARDAKİ YAPRAK DÖKÜMÜ...
ARAMAMAMI İSTİYORSAN...
Ben, artık BİR ACAYİP ADAMIM…
SİLVANLI OLMAK
KUYRUĞA GEL VATANDAŞ!
MAKSAT AĞZIMIZ TATLANSIN
SİLVAN'A BAŞKAN ARIYOR...
DEMOKRATİKLEŞTİK Mİ ACABA?
ÖYLE ÖZLEDİM Kİ SENİ?
DENİZLERDE ESEN AŞK HAVASI
BİR BAYRAM SABAHI
Bırakın İki Yüzlü Dolaşmayı...
O Adama Benzemek…
ÇOCUKLUĞUMUN RAMAZANLARI...
MUTLULUĞUN RESMİ
KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE BAK!...
SANA KIYAMADIĞIM İÇİN KENDİME KIYAMADIM…
GÖZLERİN…
HUZURUN ÖTESİNDE BİR YER
BİR MEKTUP
BİR BÜROKATIN BAŞARISI
BU AŞKIN TARİFİ SENDE
SİLVAN’A GÖSTERİLEN ÖZEN
KANDAKİ ZEHİR
KALDIRIM İŞGALİ CAN ALDI
MAVİ MARMARA OLAYI VE İSRAİL
NEVROZUN BARIŞA UZANAN ELİ
BARIŞA YAKIN OLMAK
DİKENLİ GÜLLER
SİLVAN’IN DEĞİŞEN YÜZÜ
SİLVANLI OLMAK
ÇİÇEKLER SOLMASIN
Engelsiz Bir Yaşam!...
‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz’
İNSANIN İNSANA YANMASI…
YENİDEN YAŞAYALIM...
Neye Göre Pazarlık Usullü ve Doğrudan Temin
Okulda Ne Giyeceğim ?
MEDENİYETLER ÜLKESİNDE YAŞAM (!)
Tarihi Diyarbakır ve Spor
KARANLIĞIN GÖLGESİ İSYANIM
10. Gurur Yılımızdan Merhaba
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
5
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
6
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
7
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
8
Göztepe
39
0
12
9
10
31
9
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
10
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Arşiv
Haber Yazılımı