Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 15:52 Bu haber 1081 kez okundu
 
Terör Bitti, Yatırımcılar Sıraya Girdi
Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 4 Kasım'da Resmi gazetede Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapı çalışmaları için ihale ilanının çıktığını ve şimdiye kadar 49 firmanın 252 milyonluk yatırım ve 6540 kişiye doğrudan istihdam garantisi vererek sözleşme imzaladıklarını söyledi.
Diyarbakır Haberi


Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 4 Kasım'da Resmi gazetede Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapı çalışmaları için ihale ilanının çıktığını ve şimdiye kadar 49 firmanın 252 milyonluk yatırım ve 6540 kişiye doğrudan istihdam garantisi vererek sözleşme imzaladıklarını söyledi. Vali Güzeloğlu, geçmiş yıllarda terör örgütünün ihaneti ve engellemesi sonucu ertelenen, ötelenen bütün ekonomik anlamdaki gelişmeleri, yatırımları ve bugüne kadar bu anlamda eksik kalan bütün kazanımları Diyarbakır'a kazandırmak istediklerini de söyledi.

TERÖRÜN İHANETİ İLE ERTELENEN VE ÖTELENEN YATARIMLARI KAZANDIRIYORUZ

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, TSO Başkanı Mehmet Kaya, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Aziz Odabaşı ve GÜNTİAD Başkanı İhsan Oğurlu ile birlikte, Tekstil OSB, Lojistik Köy, İhracaat evi ve Turizm ile ilgili yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında basın toplantısı düzenledi. Vali Güzeloğlu, Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapı çalışmalarının başladığını, alt yapı ihale İlanının 4 Kasım'daki Resmi gazetede yayımlandığını ifade ederek, Gelişen, kalkınan ve bölgesinde iddialı Diyarbakır'ımızda ekonominin canlanması ve insanımızın refah seviyesinin artırılması adına her geçen gün güzel gelişmelere şahit oluyoruz. 11 Mayıs 2016 tarihinde Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin tüzel kişilik kazanması ile birlikte Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB Yönetim Kurulu tarafından toplam 105 parselden oluşan alan için parsel tahsis süreci başlatılmış ve bu kapsamda son başvuru tarihi 14 Eylül 2018 olarak belirlenmiştir. Başvurular Karacadağ Kalkınma Ajansı, Tekstil İhtisas OSB Yönetim Kurulu ve teknik ekiplerle birlikte detaylı bir şekilde incelenmiştir dedi. Geçmiş yıllarda terör örgütünün ihaneti ve engellemesi sonucu ertelenen, ötelenen bütün ekonomik anlamdaki gelişmeleri, yatırımları ve bugüne kadar bu anlamda eksik kalan bütün kazanımları Diyarbakır'a kazandırmak istediklerini Vali Güzeloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü

252 MİLYONLUK YATIRIM VE 6540 KİŞİLİK DOĞRUDAN İSDİHDAM GARANTİSİ

Son başvuru tarihine kadar 49 firma yüzde 20'lik ön ödemesini yapmış ve talep edilen evrakları zamanında teslim ederek sözleşmeye hazır hale gelmiştir. Ön anlaşmaya varılan firmalara toplam 73 parsel tahsis edilecek olup bu parseller üzerinde 252 milyon liralık sabit yatırım ve 6540 kişilik istihdam gerçekleştirilmiş olacaktır. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'de Örme (Triko), Dokuma, Penye, Nakış, Perde, ElyafAstar hazırlama, Dokuma ve Hazır Giyim İmalatı (Giyim Eşyalarının İmalatı- Dış ve İç Giyim dahil), Baskı ve Fermuar gibi ana alanlarda yatırımlar yapılacaktır. Sadece tekstil odaklı bir bölge olması nedeniyle ülkemizdeki önemli kümelenme örneklerinden biri olacaktır. Tekstil İhtisas OSB'nin ilimize katkısı sadece ekonomik olmakla kalmayıp tarıma dayalı sanayi ve diğer tüm sektörler için itici güç olacak ve yan sektörleri tetikleyecektir. Bu çalışma aynı zamanda Tekstil İhtisas OSB'yi ihracat odaklı bir bölge haline getirecektir. Yatırımların bir an önce üretime geçmesi için altyapı işinin tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın destek ve himayeleriyle altyapı işinin ivedi bir şekilde tamamlanması amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ihale işlemleri tamamlanmış ve 04 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de Altyapı Yapım İşi için ihale ilanına çıkılmıştır. İhale 20 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilecektir.

TÜRKİYE'NİN İLK 'İHRACAAT DESTEK EVİ' İLE YENİ REKORLAR KIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye'nin ilk İhracat Destek Evinin Diyarbakır'da kurulduğunu, bölgenin cazibe merkezi olma rolünü her geçen gün güçlendiren Diyarbakır'a önümüzdeki günlerde atacakları adımlarla ihracatta rekorlar kırmayı hedeflediklerini söyledi. Atacakları adımların Ticaret Bakanlığınca şimdiden sahiplenilmesinden mutluluk duyduklarını söyleyen Vali Güzeloğlu, Ticaret Bakanlığı tarafından ihracatçıların yaşadığı sorunların giderilmesi ve stratejik bir bütünlük içerisinde ihracatın geliştirilmesi amacıyla 'İhracat Destek Evleri' çalışması başlatıldı. Ülkemizde 16 şehirde hizmet vermesi planlanan bu evlerin ilki Diyarbakır'da açılacak. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın geçen hafta ilimizi ziyaretinde müjdesini verdiği destek evi sayesinde E-İhracat ve E-Ticaret dahil olmak üzere kapsamlı eğitim faaliyetleri, mentörlük faaliyetleri ve bilgilendirme çalışmaları yapılarak ihracatla ilgili doğru bilgiye zamanında erişilmesi sağlanacak diye konuştu.

LOJİSTİK KÖY İLE EN AZ 4 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Lojistik ve jeostratejik konumunu bakımından Diyarbakır'ı geleceğe taşımak adına lojistiğin vazgeçilmez bir başlık olduğunu da hatırlıtarak, Diyarbakır'a inşallah hayata geçireceğimiz 'Lojistik Köy' sadece Diyarbakır değil, tüm bölgenin ve Ortadoğu ile ticaretin ürünlerinin ve ham maddelerinin depo edileceği her türlü ihracata, depolama ve taşınmasının kolayca yapılabilmesi, hizmet kalitesinin artacağı ve maliyetlerin düşeceği bir bölge olacaktır. Doğru okunan, doğru planlanan ve doğru uygulanan lojistik süreci, Diyarbakır'ın gelecek dönemde kalkınmasının taşıyıcı gücü olacaktır. Diyarbakır'da ilk etapta Elazığ yolu üzerinde genişlemeye müsait 229 hektar büyüklüğündeki bir alan Lojistik Köy'e tahsis edilmiştir. En az 4 bin kişinin istihdam edileceği ve yaklaşık 60 depo lojistik alan yatırımının bu alanda hizmet vereceği öngörülmektedir. Valiliğimizce GAP Bölge Kalkınma İdaresi'ne bu anlamda yapılan başvuru olumlu sonuçlanmıştır. Proje süreci ve gerçekleştirmeye dönük teknik süreci sağlamak adına 3 milyon 200 bin liralık bir destek projenin hesabına yatırılmıştır. 2019 yılının ilk yarısında yatırım talepleri toplanacaktır. Şu an, Diyarbakır Lojistik Köyü'ne bir ilginin olduğunu görmekteyiz dedi.

EXİMBANK DİYARBAKIR'DA İRTİBAT BÜROSU AÇIYOR

Vali Güzeloğlu, Eximbank'ın Diyarbakır'da irtibat bürosu açacağını, Eximbank kredilerine erişimin kolaylaşması sayesinde firmaların daha güvenli bir şekilde ihracat yapabileceğini de belirterek, En yakın Eximbank Şubesinin Gaziantep ilinde olması nedeniyle ihracat kredilerine erişimde sıkıntılar yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Eximbank Genel Müdürü ve ekibini ilimizde ağırladık. Yaptığımız istişareler sonucu ilimiz için bir müjdeli sonuç daha çıktı. Bu yıl içerisinde Eximbank Diyarbakır'da bir irtibat ofisi açacak. Bu büyük yatırım ve hizmetlerin ilimize kazandırılmasında ve yatırıma dönüştürülmesinde en büyük pay sahibi olan ve desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız sayın Mustafa Varank, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Diyarbakır Milletvekili sayın Mehmet Mehdi Eker ve Milletvekillerimize içtenlikle teşekkür ederim dedi.

GELEN TURİST SAYISINDA YÜZDE 63'LÜK BİR ARTIŞ SAĞLANDI

Mevcut Organize Sanayi Bölgesinin genişlemesi kapsamında 190 hektarlık ek bir alan tahsisi yapıldığını ve OSB'de özellikle tekstil alanındaki yatırımcılar için önemli olan arıtma tesisi yapılması için ihale alanının yakında resmi gazetede yayımlamasını beklediklerini söyleyen Vali Güzeloğlu, Buda ek olarak 3 bin kişilik istihdam olanağı sağlayacak. Bir çok firma yatırımları için arıtma tesisinin yapılmasını bekliyor dedi. Diyarbakır'ın geçen yıla göre ihracat oranında yüzde 1.1'lik artış sağladığını söyleyen Vali Güzeloğlu, kentte gelen yerli ve yabancı turist sayısında ise geçen yıla oranla yüzde 63'lÜk bir artış sağlandığını ifade etti.

Kaynak: (Son Dakika) - Son Dakika Editör: Azad YILMAZ
 
Etiketler: Terör, Bitti,, Yatırımcılar, Sıraya, Girdi,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
7
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
11
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Arşiv
Haber Yazılımı