Pekin: ‘Suriye’de Kürt özerk bölgesi kurulacak’ UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
03 Şubat 2021 - Çarşamba 12:53 Bu haber 3394 kez okundu
 
Pekin: ‘Suriye’de Kürt özerk bölgesi kurulacak’
Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Suriye’de önümüzdeki 10 yıl içerisinde federasyon kurulacağını ve o federasyon içerisinde bir “Kürt özerk bölgesi” olacağını söyledi.
Bölge Haberi
Pekin: ‘Suriye’de Kürt özerk bölgesi kurulacak’

Kuzey Suriye’nin Kamışlo ve Haseke kentlerinde, Suriye ordusu ile YPG arasında gerilim sürerken, M4 kara yolunun kontrolü için Türkiye destekli grupların Ayn İsa’ya girişimleri devam ediyor.

 

Bölgedeki gelişmeleri yakından izleyen emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Suriye ve Rojava’nın doğusundan Akdeniz’e kadar uzanan bu yolun belirli kısımlarını, Türkiye de dahil olmak üzere tarafların kontrol altına almak istediğini belirtti.

Suriye ordusu ve PYD/YPG arasında çatışmaların çok sıklaştığını ifade eden Pekin, M4 karayolunun kontrolünün ele geçirilmesinin buradaki ticaret hâkimiyetinin arttırılması ve irtibatın kesintisiz sağlanması anlamına geldiğini kaydetti.

“ABD destekli YPG”ye karşı Suriye, Rusya ve İran’ın ittifakından söz edilebileceğini vurgulayan Pekin, “Bu ittifaka Türkiye’nin de dahil olması PYD/YPG’nin sonunu getirebilir. Ancak Pekin’in bu konuda bir uzlaşı sağlanması noktasında şüpheleri var,

 

Suriye’nin geleceği nasıl şekillenecek?

Pekin, “Suriye’nin 10 yıl sonrasına baktığınızda ne görüyorsunuz” sorusuna “federasyon” olarak cevap verdi ve “O federasyon içerisinde bir ‘Kürt özerk bölgesi’ de olacak. Diğer bölgelerin de nasıl şekilleneceğini göreceğiz” diye ekledi.

Pekin’e göre Rusya, merkezi hükümetin kontrolünün ağırlıkta olduğu bir özerkliğe sıcak bakarken ABD ise tıpkı Irak Kürdistan Bölgesi’nde olduğu gibi “daha güçlü bir özerk bölge” için çalışıyor. (Haber Merkezi)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Pekin:, ‘Suriye’de, Kürt, özerk, bölgesi, kurulacak’,
Yorumlar
Haber Yazılımı