Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 10:38 Bu haber 394 kez okundu
 
'Muafiyetin kapsadığı sektörler doğru belirlenmeli'
Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki 23 kente teşvikler verilmesini öngören ‘Cazibe Merkezleri Programı’ iptal edilerek bunun yerine ‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’ programı uygulanacak.
Haberi


Program kapsamında fabrikayı devlet yapmayacak ancak fabrikayı yapana ‘enerji’ desteği verilecek. Bölge iş camiası, ‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’ni olumlu bulduklarını söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya, Cazibe Merkezi Programı’nın büyük heyecan yarattığını ancak özellikle bölge illerinin farklı bir kapsamda değerlendirilmesinin de çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Son 30 yılını Ohal’de geçirmiş bölgenin diğer illerle aynı teşvik kapsamında değil de farklı bir statüyle değerlendirilmesi doğrudur. 6 bölgenin teşvik kapsamında birlikte değerlendirilmesi süreç içerisinde yatırımcının bölgenin bazı dezavantajlı durumundan dolayı yatırımı diğer bölgelere kaydırmasına neden olmaktadır. Bu nedenle enerji muafiyeti gelecekse eğer bu çok önemlidir. Ama bu muafiyetin kapsadığı sektörlerin doğru belirlenmesi gerekiyor” dedi. Doğu Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Başkanı Aziz Özkılıç ise, “Biz bölge iş camiası olarak Cazibe Merkezleri Programı veya ekonomi teşvik paketi olsa da olmazsa da bölge insanı olarak yatırımlarımıza, kentimizin, bölgemizin, ülkemizin kalkınması için çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Ancak sürekli ifade ettiğimiz gibi bölgenin hassas durumu ve gelişmişliği göz önüne alınarak pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini daima söyledik. ‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’nde bölgeye yeni muafiyetler getirebilir. Enerji muafiyeti gelecekse eğer bu çok önemli bir gelişmedir” dedi.

YENİ PAKET ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki 23 ilde teşvikler verilmesini öngören “Cazibe Merkezleri Programı” iptal edilip, programın uygulanması beklenen 23 il 6. Bölge Teşvik Programı kapsamına alındı. Program kapsamında fabrikayı devlet yapmayacak ancak fabrikayı yapana ‘enerji’ desteği verilecek.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK

Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir araya gelen iş camiası, Cazibe Merkezleri Programı yerine güçlendirilmiş ekonomi teşvik paketi üzerinde çalışıldığını ve büyük ihtimal ile önümüzdeki günlerde paketin kamuoyuna açıklanacağı öğrenildi. Açıklamanın da önümüzdeki hafta bölge illerindeki kongrelere katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.

“BÖLGENİN FARKLI KAPSAMDA DEĞERLENDİRİLMESİ ÖNEMLİ”

‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’yle ilgili açıklamalarda bulunan bölgedeki iş camiası, Cazibe Merkezi Programının bölgeyi heyecanlandırdığını ancak, son 30 yılını OHAL’de geçiren bölge illerinin diğer illerle aynı kapsamında değerlendirilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

KAYA: MUAFİYETİN KAPSADIĞI SEKTÖRLERİN DOĞRU BELİRLENMESİ GEREKİYOR

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya, Cazibe Merkezi Programı’nın büyük heyecan yarattığını ancak özellikle bölge illerinin farklı bir kapsamda değerlendirilmesinin de çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Kaya, “Son 30 yılını Ohal’de geçirmiş bölgenin diğer illerle aynı teşvik kapsamında değil de farklı bir statüyle değerlendirilmesi doğrudur. 6 bölgenin teşvik kapsamında birlikte değerlendirilmesi süreç içerisinde yatırımcının bölgenin bazı dezavantajlı durumundan dolayı yatırımı diğer bölgelere kaydırmasına neden olmaktadır. Bu nedenle enerji muafiyeti gelecekse eğer bu çok önemlidir. Ama bu muafiyetin kapsadığı sektörlerin doğru belirlenmesi gerekiyor” dedi.

“SANAYİ ALT YAPI ÇALIŞMASI, YEREL PAYDAŞLARLA HIZLA YAPILMALI”

Belirlenecek sektörle ilgili Kaya, “Hem bölge yatırımcısının hem de bölgeye getirilmesi istenen sektörlere göre yapılması gerekir. Bu nedenle öncelikle bölgede bir sanayi alt yapı çalışmasının hızla yapılması ve bu sürece yerel paydaşlarının da katılımlarının sağlanması da zorunlu hale getirmektedir. Bu konuda istihdam ağırlıklı emek yoğun sektörlerle birlikte bu sektörü destekleyen inovatif ve teknolojik yatırımların da bu kapsama alınması gerekir. Örneğin, bölgede hızla gelişen tekstil sektörü, bölgeye getirilmesi düşünülen otomotiv ve yan sanayi imalatı, tarım ve tarıma bağlı sanayi ürünleri özellikle bu kapsama alınması gerekmektedir. Yine bu kapsama alınması gereken sektörlerin tam olarak belirlenmesi yerel paydaşlarında dahil olduğu sanayi altyapı çalışmasıyla doğru neticelere ulaşır” dedi.  

“SÜRECE OLAN İNANÇ ARTAR”

Açıklanan her yeni gelişmenin uygulama süreçlerinin uzamasının yatırımcılarda karamsarlığa sebebiyet verdiğini anlatan Kaya, “Cazibe Merkezi Programlarının üzerinden neredeyse bir yıldan fazla bir zaman geçti. Bir yıldan sonra öyle bir değişiklik ister istemez bölge yatırımcısı ve bölgeye gelmek isteyen yatırımcılarda teşvik ilgili beklentilerinde karamsarlığa sebep oluyor. Bu konuda biraz daha hızla davranılması ve bölgedeki iş örgütleriyle birlikte hareket edilmesi sürece olan inancı da arttıracaktır” şeklinde konuştu.

“BİZ YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Cazibe Merkezleri Programının iş camiasını heyecanlandırdığı hatırlatmasında bulunan Doğu Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç ise, DOGÜNSİFED olarak bölgeyi diğer illerden cazip kılacak teşviklerin verilmesini sürekli ifade ettiklerini anlatarak, “Bu yeni gelişmenin içeriğini şu an itibarıyla tam olarak bilmiyoruz ancak ‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’ni olumlu bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Zira Cazibe Merkezleri Programı ile bölge illeri diğer illerle aynı seviyede değerlendiriliyordu haliyle yatırımcıların bölgenin bazı dezavantajlı durumundan dolayı yatırımı diğer bölgelere kaydırmasına neden olabilmekteydi. Biz bölge iş camiası olarak Cazibe Merkezleri Programı veya ekonomi teşvik paketi olsa da olmazsa da bölge insanı olarak yatırımlarımıza, kentimizin, bölgemizin, ülkemizin kalkınması için çalışmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Ancak sürekli ifade ettiğimiz gibi bölgenin hassas durumu ve gelişmişliği göz önüne alınarak pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini daima söyledik. ‘Güçlendirilmiş Ekonomi Teşvik Paketi’nde bölgeye yeni muafiyetler getirebilir. Enerji muafiyeti gelecekse eğer bu çok önemli bir gelişmedir. Ama bu muafiyetin kapsadığı sektörlerin de doğru belirlenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

 “POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI GEREKİR”

Cazibe Merkezleri Programının açıklanmasının, bölgede büyük bir heyecan uyandırdığını dile getiren Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Nasır Duyan ise, “Aslında ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması açısından Cazibe Merkezleri Programı çok iyi bir projeydi. Ancak daha sonra bundan vazgeçilip, program kapsamına alınan iller 6. Bölge Teşvik Programı kapsamına alındı. Yaptığımız görüşmelerde, cazibe merkezleri yerine bir ekonomi paketi açıklanacağını ifade ettiler. Tabi bu ekonomi paketinin içinde ne var ne yok onu şuan itibariyle bilmiyoruz” dedi. Bölgenin hassas durumu ve gelişmişliği göz önüne alınarak pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyen Duyan, gerekli olan yatırımların yapılabilmesi için avantajlı konuma getirilmesi gerektiğini anlattı. Duyan, Cazibe Merkezleri Programı veya ekonomi teşvik paketi olsa da olmazsa da bölge insanı olarak yatırımlarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

“GERİ KALMIŞ İLLERE ÖZEL TEŞVİK VERİLMESİ LAZIM”

Mardin başta olmak üzere bölgede olayların ardından hem ekonomik hem de sosyal olarak büyük bir yıkımın yaşandığını hatırlatan MÜSİAD Mardin Şube Başkanı M. Nurettin Kasap ise yaşanan yıkımda oluşan yaraların sarılması için Cazibe Merkezleri Programı’nın açıklandığını söyledi. 23 ili kapsayan programının formatında değişikliğe gidildiğini belirten Kasap, anahtar teslimi fabrika yapımı olarak ifade edilen destek unsurundan vazgeçilerek, fabrikasını yapana enerji desteği verileceğini söyledi.

Kasap, “Aralarında Mardin’in de bulunduğu 10 ilde 5 milyon TL ve üzerinde yatırım yapılması koşuluyla yüzde 30’luk bir enerji desteği verilecek. 7 ilde 4 milyon ve geriye kalan 6 ilde 2 milyon TL yatırım yapanlara enerji desteği verilecek. Enerji gideri yüksek olan işletmelere bu teşvik faydalı olacak. Bu 23 il, 6. Bölge Teşvik Programı kapsamına alındı. Yani Mardin’e verilecek teşvik ne ise Malatya’da o uygulanacak.  Yatırımcı, kendisine göre en uygun ilde yatırımını yapacak. Aslında illerinde sıralaması yapılırsa ve en geride bulunan illere özel bir çalışma yapılırsa daha adaletli olacağına inanıyorum” dedi.

 

Kaynak: (DS) - Diyarinsesi.org Editör: Azad YILMAZ
 
Etiketler: 'Muafiyetin, kapsadığı, sektörler, doğru, belirlenmeli',
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
40
0
2
4
12
18
2
İstanbul Başakşehir
36
0
2
6
10
18
3
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
4
Fenerbahçe
34
0
4
4
10
18
5
Alanyaspor
32
0
4
5
9
18
6
Galatasaray
30
0
4
6
8
18
7
Beşiktaş
30
0
6
3
9
18
8
Göztepe
26
0
6
5
7
18
9
Gaziantep FK
24
0
6
6
6
18
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Çaykur Rizespor
23
0
9
2
7
18
12
Denizlispor
22
0
8
4
6
18
13
Gençlerbirliği
18
0
8
6
4
18
14
Konyaspor
18
0
8
6
4
18
15
Kasımpaşa
15
0
11
3
4
18
16
Antalyaspor
14
0
10
5
3
18
17
MKE Ankaragücü
12
0
10
6
2
18
18
Kayserispor
10
0
12
4
2
18
Arşiv
Haber Yazılımı