Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 12:53 Bu haber 833 kez okundu
 
“Kürt partileri ittifak yapmalı”
Son günlerde konuşulan olası HDP ve HÜDA-PAR ittifakına her iki parti de kapıları tamamıyla kapatmadı. HDP’li ve HÜDA-PAR’lı siyasetçiler ittifaka karşı ‘olabilir’ sinyali verirken, Diyarbakırlı vatandaşlar ise sürecin normale dönmesi ve toplumsal çıkar gözetilerek HDP ile HÜDA-PAR arasında bir ittifakın yapılabileceğini söyledi.
Diyarbakır Haberi


Üniversite öğrencisi Seyhan Gürtürk, tüm partilerin ortak bir çözüm için bir araya gelmeye gayret göstermesi gerektiğine dikkat çekerek, “Benim beklentim ülkede demokrasiyi oturtabilecek bir ittifakın olmasıdır” dedi. 77 yaşındaki Remzi Kıratlı ise, dönem itibari ile Kürt partilerinin ittifak yapması gerektiğini savundu. Kıratlı,  günümüzde siyasetin toplumu kutuplaştırarak sevgiyi ortadan kaldırdığını söyledi.

DİYARBAKIR- 2019 seçimleri öncesi partiler arası ittifak çok konuşuldu. AK Parti ve MHP arasında uzun süredir cereyan eden dirsek teması yerini ittifaka bıraktı ve bu ittifaka da ‘ Cumhur ittifakı’ ismi verildi. Geçtiğimiz günlerde ise HDP ile HÜDA-PAR arasında olası bir ittifaka nasıl baktıklarına yönelik soru soruldu. HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, “HDP ve HÜDA PAR bir birinin kapısını çalmalıdır” dedi. HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, HDP ile fikirsel olarak bir araya gelemeyeceklerini belirtirken, seçim ittifakının ise olabileceğini söyledi. HDP sözcüsü Ayhan Bilgen ise ‘Herkesle konuşabiliriz. Herkesle Türkiye’nin bu kaostan çıkmasının yolunu araması konusunda değerlendirme yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Peki, Diyarbakırlılar olası bir HDP-HÜDA-PAR ittifakına nasıl bakıyor. Biz de bu soruyu vatandaşlara sorduk.

 “Her iki parti arasında ortak bir köprü kurulamadı”

Süreç itibari ile yaşanan sorunların çözümü için tüm partilerin birbirleri ile ittifak yapabileceğini savunan üniversite öğrencisi Seyhan Gürtürk, “Ben siyasi düşüncem itibari ile partizan biri değilim. Ülkeyi yönetecek olan parti hangi parti olacaksa olsun huzuru sağlamalıdır. Öncelikle insanların ölmemesini diliyorum. Bunu sağlamak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır diye düşünüyorum. İster HDP-AKP arasında istersen AKP-MHP veya HDP-HÜDA-PAR arasında ittifak olursa olsun. Ben düşüncem itibari ile katı bir tutuma sahip değilim. Benim beklentim ülkede demokrasiyi oturtabilecek bir ittifakın olmasıdır. HDP ile HÜDA-PAR arasında ittifaka yönelik açıklamalar oldu. Şimdiye kadar her iki parti arasında ortak bir köprü kurulamadı. Fakat günümüzde özellikle Kürt sorununun ve sürecin getirdiği sıkıntıların çözümü için kötü geçmişin bir tarafa bırakılarak ittifakın yapılabileceğini düşünüyorum. Ben bir Kürt genci olarak HDP ile MHP’nin bile sorunların çözümü için bir araya gelmesini isterim ve bunu çok önemli bulurum. Yapılacak olan ittifaklarla birlikte diğer kesimlere karşı bir cephe alınmasına karşıyım. Yapılacak olan ittifaklar toplumsal faydayı getirecekse ben herkesin birbirleri ile ittifak yapmasına sıcak bakarım. Sadece kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı bir düşünce içinde olunmamalıdır. Bu coğrafyada herkesin yaşama hakkı vardır. Tüm partiler ortak bir çözüm ve ortak bir gelecek için gayret içinde olmalıdır” diye konuştu.

“HÜDA-PAR ile ittifaka sıcak bakmıyorum”

İsmini vermek istemeyen vatandaş HÜDA-PAR ile ittifaka sıcak bakmadığını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü; “AKP-MHP ittifakı yapıldı. Bu ittifak istediği birçok şeyi yapmaya çalışacak. HDP ile HÜDA-PAR arasında bir ittifak konuşuluyor. Bana göre HÜDA-PAR da MHP’dir. HDP Kürt halkı adına bir şeyler yapmaya çaba gösteriyor. Fakat süreç itibari ile elle tutulur bir şey yoktur. Ben HDP’nin Türk solu ile hareket etmesini doğru bulmuyorum. Eleştirdiğim noktalardan biri budur. Kürtler buralarda çok eski tarihlerden beri vardır. Günümüzde Kürtler’e karşı yine büyük bir baskı var. Gelen her hükümet Kürtler’e karşı baskıyı elden bırakmıyor. HÜDA-PAR’da Kürtler’den oy alan bir partidir ve önceki seçimlerde AKP ile işbirliği yaptı. Ben HÜDA-PAR ile ittifaka sıcak bakmıyorum fakat AKP’nin frenlenebilmesi için muhalif partilerin birleşmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 “Kürt partileri ittifak içinde olmalı”

HDP ile HÜDA-PAR’ın ittifak yapacağına inanmadığını belirten 77 yaşındaki Remzi Kıratlı, Kürt partileri arasında birlikteliğin olması gerektiğini savundu. Kıratlı, “HDP ve HÜDA-PAR büyük oranda Kürtler’den oy alan partilerdir. Esasında ikisi de Kürt partisidir. Biri din üzerinden siyaset yapıyor diğeri ise sosyalist ve insancıl değerlere önem veren bir partidir. Bana göre her iki parti birbiri ile ittifak yapabilir. Bunu normal karşılamak gerekiyor. Fakat ben HDP ve HÜDA-PAR’ın ittifak yapacağını düşünüyorum. Ben özellikle diğer Kürt partilerinin de ittifakın içinde olması gerektiğini savunuyorum. Kemal Burkay yıllardır bağımsızlığı savunuyor, daha radikal bir çizgiye sahip. Fakat pratikte elle tutulur bir şey yok. Kürtler arasında birliktelik olmadığı için Kürtler siyasi yönden de zayıf kalıyor. Bana göre Kürtler arasında birliktelik olsa haklarına daha çabuk kavuşabilirler. Fakat siyasi çıkar peşinde olan Kürtler ve oluşumlar farklı amaçların peşinden koşuyorlar. Asıl önemli olan özgürlük ve toplumsal çıkardır. Özgürlük olmadığı zaman ne kadar zengin olursan ol yaşadığın toplumda huzurlu olamazsın. İnsanlar huzur içinde kendi toplumsal değerleri ile birlikte yaşayabilmelidir. Fakat hükümet nezdinde milletlerin isteği hep bir endişeye ve bölünme korkusuna sebep oldu. Bu ülkede toplumlar hep birlikte bedel ödedi ve herkes yine bir arada özgürce yaşamalıdır. Bunu sağlayacak ortam yaratılmalıdır. Bu hangi ittifak ile gerçekleştirilebiliyorsa yapılmalıdır. Günümüzde siyaset insanları kutuplaştırarak sevgiyi ortadan kaldırıyor. En büyük sorun budur” ifadelerini kullandı.

“CHP ile ittifak çok daha iyi olur ama…”

HDP ve HÜDA-PAR’ın samimi olmaları halinde ittifak yapabileceğini kaydeden Davut İnal, “HDP-HÜDA-PAR ittifakındansa HDP-CHP ittifakı çok daha etkili olur. Fakat kimse CHP’den ışık alamıyor” dedi. İnal, “Şu an mevcut ittifak ile kirli oyunlar oynandığını düşünüyorum. Bir halkın yokluğu üzerine siyaset yapılıyor. Bana göre HÜDA-PAR şimdiye kadar olumlu bir şey yapmadı. Her şeye rağmen kin ne nefret iyi bir duygu değildir. En güzel şey barıştır. Bence HDP ve HÜDA-PAR samimi ise ittifak yapılabilir. Diğer partileri düşündüğümde ise kendini sol olarak tanımlayan fakat tanıma uymayan bir parti var. Bu da CHP’dir. Bana göre CHP’nin MHP’den bir farkı yoktur. CHP’de birkaç isim hariç genel olarak yapısal anlamda iyiye hizmet eden bir çalışması yok ve CHP güvenilecek bir parti değildir. Şimdiye kadar hep hükümetin yardımına yetişen bir mekanizma oldu. Günümüzde işlerin bu kadar kötü bir duruma gelmesinde baş sorumlu CHP’dir. HDP-HÜDA-PAR ittifakındansa HDP-CHP ittifakı çok daha etkili olur. Fakat kimse CHP’den ışık alamıyor. Bu durumda bana göre Kürt partileri kendi aralarında kesinlikle ittifak yapmalıdır” şeklinde konuştu.

“Böyle bir ittifak halk için çok faydalı olur”

Olası bir HDP-HÜDA-PAR ittifakında her şeyin bir kenara bırakılarak halkın ortak menfaatinin göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapan Mehmet Sait Genç, “Böyle bir ittifak halkımızın açısından çok faydalı olur. Her şey bir yana bırakılarak halkın ortak menfaati göz önüne alınmalıdır. Taraflar hiçbir siyasi hesap peşine düşmemelidir. Böyle bir ittifakın hem bölgeye hem de Irak Kürdistanı’na ve Kürtler’in yaşadığı diğer yerlerde fayda getirecek sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Müslüman Kürt halkının hassasiyetleri gözetilerek böyle bir oluşumun biran önce hayata geçirilmesi Kürtler üzerinde oynanan oyunları da boşa çıkaracak ve Kürtleri daha güçlü kılacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: İhsan YILMAZ
 
Etiketler: “Kürt, partileri, ittifak, yapmalı”,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
40
0
2
4
12
18
2
İstanbul Başakşehir
36
0
2
6
10
18
3
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
4
Fenerbahçe
34
0
4
4
10
18
5
Alanyaspor
32
0
4
5
9
18
6
Galatasaray
30
0
4
6
8
18
7
Beşiktaş
30
0
6
3
9
18
8
Göztepe
26
0
6
5
7
18
9
Gaziantep FK
24
0
6
6
6
18
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Çaykur Rizespor
23
0
9
2
7
18
12
Denizlispor
22
0
8
4
6
18
13
Gençlerbirliği
18
0
8
6
4
18
14
Konyaspor
18
0
8
6
4
18
15
Kasımpaşa
15
0
11
3
4
18
16
Antalyaspor
14
0
10
5
3
18
17
MKE Ankaragücü
12
0
10
6
2
18
18
Kayserispor
10
0
12
4
2
18
Arşiv
Haber Yazılımı