Haber Detayı
18 Kasım 2017 - Cumartesi 10:12 Bu haber 737 kez okundu
 
İstanbul’daki Köprünün Parasını Diyarbakırlı Veriyor
CHP’li Vekil Ali Şeker, "hastaneler ile köprülerin yapımının finanse edilmesindeki benzerliklere dikkati çekerek, “Köprüler%70 doluluk oranıyla ihaleye verildi. Yalova’daki, İstanbul’daki köprünün parasını Diyarbakırlı ödüyor, geçmediği halde" dedi
Siyaset Haberi


Salih YEŞİL

CHP’nin doktor kökenli Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 18 Kasım Cumartesi günü Diyarbakır’daki sağlık örgütlerinin düzenleyeceği “Sağlık Çalıştayı”na katılmak için kentte geldi. CHP’li milletvekilleri kentteki gündemlerine ilişkin ve hükümetin sağlık politikasına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı basın toplantısı düzenledi. 

CHP il binasında düzenlenen toplantıda konuşan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayan, CHP’li milletvekillerinin kentteki programlarına ilişkin bilgi verdi.

‘MİLLİ İRADE DE MİLLET YOK’

Hükümetin sağlık politikasını eleştirerek konuşmasına başlayan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AK Parti’nin siyaset söylemi haline getirdiği “milli irade” kavramının kullanım biçimini eleştirdi. “Görevden alınan milletvekillerinden milli iradeden ne demek istediklerini hep beraber anladık” diyen Arık, “Bir kişi ne derse ol olur. Milli iradeden anladıkları sarayın iradesidir. Milletten anladıklarıysa yandaşlardır. Gerçekten millet yok” dedi.

“Yandaşlık” eleştirisi üzerinde sözü hükümetin sağlık politikalarına getiren CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Millet, dedikleri zaman yandaşı anlıyorlar. Şöyle ki, eğer bir yandaş söz konusuysa kamu ihalesine tabi tutmuyorlar. Bunun en güzel örneğini şehir hastanelerinde görebilirsiniz. Sizin bir arsanız olsa siz bu arsanızı başkasına verip kiracı olmak ister misiniz? Eşyanın tabiatına aykırı işte Türkiye’de yaptıkları şehir hastaneleri gerçeği budur. Yandaşa veriyorlar hiçbir kamu ihalesine tabi tutmuyorlar. ‘Gelin buraya bu işletmeyi yapın’ diyorlar” diye konuştu.

‘YÜZDE 70 DOLULUK ORANIYLA PARA ALACAK’

Yapılan şehir hastanelerinde hastanın olmaması durumunda hükümetin firmaya yüzde 70 doluluk oranı verdiğini kaydeden Arık, “Hiç hasta gelmese dahi yüzde 70 doluluk oranı ile paranı alacaksın, diyor” diye belirtti.

Hastane nedeniyle ihtiyaç duyulan işletmelerin de “yandaş” diye tabir ettiği kişilere verildiğini dile getiren CHP Milletvekili Çetin Arık, “Şehir hastanelerin gerçeği budur. Kendi yandaşlarına peşkeş çekiyor. Bizim itirazımız bunadır. Yoksa hiçbir yatırımın karşısında değiliz” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin ameliyat için alınan “bıçak parasına” karşı çıktığını anımsatan Arık, “Ama şimdi yüzde 200 katkı payı alıyorlar. Yani siz paranız ne kadar yetiyorsa yettiği kadar hizmet alabiliyorsunuz. Paranız yoksa hizmet alamıyorsunuz” dedi.

Hükümetin getirdiği “performans” uygulamasını eleştiren Arık, buna itiraz ettiklerini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

‘7 KAT MALİYETLE YAPILACAKLAR’

Ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de şehir hastaneleri ile devlet hastanelerinin arasındaki farkı izah etti.  Devlet hastanesi, eğitim araştırma, üniversite hastanelerinin devlet hastanesi olarak tanımlayan Şeker, şehir hastanelerinin kurulmasının devlet hastanesinin kurulmasının 7 katına mal olduğunu ve arsasının da devlet tarafından karşılandığını aktardı. Devletin gelecek kuşakları borçlandırarak şehir hastanelerini yaptığını vurgulayan Şeker, “Şirketler, 3 yılda kendi sermayesini çıkarıyor. Sonraki 20-25 yılda da maalesef biz onlara ödeme yapmaya devam edeceğiz. Yani üç yılda amorti edilen yatırım için 20-25 yıl borç ödemek durumunda kalıyoruz, o yandaşlara.

‘BUNUN ADI KAPİTÜLASYONDUR’

Yapılan şehir hastaneleri anlaşmalarını “hileli” iflasa benzeten CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “AKP’nin yaptığı bu. Şu anda çocuklarımızın geleceği üzerine senetler hazırlanıyor. Sırf yandaşlar ihya olsun diye. Devlet bankalarından bu firmalara krediler veriliyor. Normalde o kredilerlerin sadece 3 yıllık faizi ödeniyor. Ondan sonrası kâr. Yani devletin bankası bu adamlara kredi veriyor. Devletin parası kullanılıyor. Devletin kullanılan parası karşılığında 25 yıl biz onlara para ödeyeceğiz. Bunun adı yandaşa kapitülasyondur” dedi.

Köprü yapımında da şehir hastanelerinde izlenen yöntemin izlendiğini aktaran Şeker, “Nasıl bunu köprülerde yaşadıysak, biliyorsunuz köprüler yine yüzde 70 doluluk oranıyla ihaleye verildi. O parayı Diyarbakırlı ödüyor. Yalova’daki, İstanbul’daki köprünün parasını Diyarbakırlı ödüyor, geçmediği halde. Onlar Deli Dumrul köprüleri gibi muamele görüyor. Bu şehir hastaneleri de Deli Dumrul hastaneleridir. Yani sen gitsen de gitmesen de yüzde 70 doluluk hasta garantisi ile biz oralara para yatırmak zorundayız” şeklinde konuştu.

‘ACİL HASTALAR HASTANE YOLUNDA ÖLECEK’

Şehir hastanelerin kentlerin dışında kurulacağını söyleyen Şeker, bundan dolayı şehir merkezindeki hastanelerin kapatılacağını savundu. Kent içindeki hastanelerin kapatılması nedeniyle acil hastalar için ölüm riskinin oluşacağını ve hastaneye hasta yetiştirme sırasında ölüm vakalarının artış göstereceğini kaydeden CHP Milletvekili Ali Şeker, “Acil olarak şehir merkezindeki hastaneye ulaşamıyorsanız, yarım saat, bir saat mesafede olan hastaneye gitmek zorunda kalıyorsanız, zaten yaşam şansınızı önemli oranda kaybetmişsiniz demektir. Bu tür acil hastalar için hastaneler şehrin merkezinde hizmet vermelidir” ifadelerini kullandı.

Yeni hastanelere ihtiyaç olduğunu ama bu hastanelerin devlet tarafından yapılması gerektiğini savunan Şeker, “Bu hastanelerin yapımını 7 kat maliyetle bu milletin sırtına yüklemeye kimsenin hakkı yok. Biz bu anlayışa karşıyız” dedi.

Bölgede sağlık çalışanlarına yönelik baskıların olduğunu dile getiren Şeker, “Türkiye’de demokrasi ortamı gelişirse refahı da artar, Türkiye’nin sağlığı da düzelir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

CHP’nin iktidar hedefini açıklayan Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, yaptıkları sağlığa ilişkin yaptıkları bölge toplantılarını, iktidara gelmeleri durumunda CHP’nin sağlık politikasını oluşturmasında belirleyici olduğunu söyledi.

‘DEMOKRASİ YERELDEN BAŞLAR’

Demokratikleşmede yerelin rolüne işaret eden Kara, “Demokrasi, evin içinden başlar, bireyin kendisinden başlar. Evden mahalleye, mahalleden ilçeye, ilçeden ile ilden Türkiye doğru gelişir. Bunların anladığı gibi tek kişiye verelim değildir. Yerinden yönetirseniz, yerinden paylaşırsanız, yerinden paylaşırız, oradan demokrasiyi ve yönetimi paylaşırsanız işte o zaman bütün ülkede barışı, kardeşliği bozmandan sağlığı, refahı, kalkınmayı o zaman sağlarsınız” ifadelerini kullandı.

‘BİZ AVM’LERİ ÇIKARIN DEDİK, ONLAR HASTANELERİ ANLADI’

Şehir hastanelerinin şehir dışına çıkarılmasını ironik bir dille anlatan Kara, yıllar önce AK Parti’ye alış-veriş merkezlerini şehir dışında çıkarın dediklerini, AK Parti’nin şehir hastanelerini şehir dışına çıkarmayı anladığını söyledi.

Şehir hastanelerinin yapımını üstlenen firmaların devlet tarafından borçlandırma yoluyla finanse edilmesini eleştiren CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, yapılacak hastanelerde çalışan personelin yeterli olamayacağını kaydetti.

Hükümetin politikalarını eleştiren Kara, “Biz diyoruz ‘Halkın cebinden elinizi çekin’. Onlar ‘Hayır’ diyorlar. Katkı payı alıyorlar. Bir şeyin katkı payı aslından fazla olabilir mi? Muayene ücreti veriyorsunuz 30 lira, katkı payı 300 lira. Ameliyat bin lira katkı payı 100 bin lira. Böyle bir şey olabilir mi? Bir şeyin aslından fazla katkı payı olabilir mi? Getirdikleri sistem daha fazla sömürüdür” diye belirtti. 

Kaynak: (Gazate Güncel) - Güneydoğu Güncel Editör: İhsan YILMAZ
 
Etiketler: İstanbul’daki, Köprünün, Parasını, Diyarbakırlı, Veriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv
Haber Yazılımı