Haber Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 15:25 Bu haber 763 kez okundu
 
İlk sandık Borsa’da
Diyarbakır’da üç büyük odanın seçimleri Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak. Gözlerin üzerine çevrildiği seçim heyecanın ilki bugün Ticaret Borsası’nda yaşanacak.
Diyarbakır Haberi


Engin Yeşil ve Fahrettin Akyıl’dan biri başkan seçilecek. Seçim öncesi her iki başkan adayı gazetemize açıklamalarda bulundular.

Önce Ticaret Borsası, ardında Ticaret Ve Sanayi Odası, son olarak da Esnaf Ve Sanatkar Odaları Birliği. Kentteki esnaf, tüccar ve iş çevrelerini bünyesinde barındıran bu üç büyük odada Nisan ve Mayıs aylarında seçim heyecanı yaşanacak. Bugün Ticaret Borsası’nda,14 Nisan’da Ticaret Ve Sanayi Odası’nda, Mayıs ayında da Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nde seçim yapılarak yeni başkan ve yönetimler iş başına gelecek.

Ticaret Borsası’nda başkan kim olacak?

İlk seçim heyecanının adresi bugün Ticaret Borsası’nda olacak. 290 delegenin oy kullanma hakkına sahip olduğu açıklanan borsanın kritik seçiminde tanıdık simalar yarışacak. Daha önce aynı yönetimde yer almış olan mevcut başkan Engin Yeşil ve eski başkanlardan Fahrettin Akyıl, başkan olmak için delegelerin desteğini arayacak. Yeni başkan ve yönetimin akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor.

Diyarbakır’a yakışır olsun

 

Seçim öncesi adaylar gazetemize açıklamalarda bulundu. Mevcut başkan Engin Yeşil şunları söyledi; “1 Nisan Pazar günü yapılacak Diyarbakır Ticaret Borsası seçimlerinde mavi liste ile adayız. Bütün üyelerimizin gelip oy kullanması Borsamızın yararına olacaktır. Seçimlerin Diyarbakır'a yakışır şekilde demokratik ve adil bir ortamda geçmesini temenni ediyoruz. Seçim kampanyası sürecinde üyelerimizle birçok konuyu istişare ettik. Sizden alacağımız destekle inşallah yeni projelerimizi de ivedi bir şekilde hayata geçireceğiz. Borsamızın kapıları seçimden önce olduğu gibi seçimden sonra da bütün üyelerimize açık olacaktır.

İl seçim kurulu reddetti

Öncelikle son dönemlerde sosyal medya aracılığıyla üyemiz olmamasına rağmen seçmen listesine dahil edilmeye çalışılan kişilerin kaydının yapılmadığına yönelik kurumumuza zarar veren paylaşımlar yapılmaktadır. Üye olmamasına rağmen seçimi manipüle etmek amacıyla yapılan başvuruların tamamı İlçe ve İl Seçim Kurulu tarafından oy birliği ile reddedilmiştir. Borsamızın kapıları gerçek anlamda işlem yapmak isteyen herkese açıktır. Usulsüz işlemlere hiçbir zaman prim vermeyeceğiz. Yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatmaya devam edeceğiz. Daha önce temeli atılan ancak tamamlanamayan Besi OSB'nin eski dönemden kalan bütün borçlarını ödeyerek altyapı çalışmalarını tamamlayıp tesisi hizmete açtık. Ek besi OSB için çalışmalarımız devam etmektedir.

Çınar ve Silvan’da temsilcilik açtık

Hizmet kalitesini artırmak amacıyla kalite yönetim sistemi belgesini alıp, TOBB akreditasyon sistemini gerçekleştirerek Borsamızı 5 Yıldızlı Borsalar arasına koymayı başardık. Borsamızda ilk kez KOSGEB girişimcilerine eğitim verip sertifika almalarını sağladık. Bunun yanı sıra nefes vb projelerle üyelerimizin KGF kredilerinden en üst düzeyde faydalanmalarını sağladık. Yeni dönemde de hibe ve desteklerle (KOSGEB, KGF, Kalkınma Ajansı, TKDK ve Eximbank) ilgili Borsamızda bilgilendirme ofisi açacağız. Ürünlerin hak ettiği değeri bulması için tam donanımlı hububat ve pamuk analiz Laboratuvarları kurduk. Yapılan analizler uluslararası standartlara uygundur. Bismil ve Ergani'deki üyelerimizin hızlı ve kaliteli hizmet almaları için iki ilçemizde temsilcilik açtık. Yeni dönemde Çınar ve Silvan ilçelerimizde temsilcilik, Bismil ve Ergani'de laboratuar kuracağız. Okul çağındaki çocuklarımıza ve dar gelirli ailelerimize gıda ve giyim yardımlarımızı devam ettirdik.

Borsa emin ellerde

Yaptığımız bütün işlemlerde Borsamızın ve üyelerimizin menfaatini gözettik.100 Bin tonluk Lisanslı Hububat depoculuğu ve 30 bin tonluk Lisanslı Pamuk Depoculuğu projemizin fizibilite çalışmaları tamamlanmış olup, proje aşamasına gelmiştir. Yeni dönemde sektör bazında komisyonlar kuracağız. Hububat, un, tohum vb tarım ve hayvancılık sektörlerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini ilgili kurumlara aktaracağız. Modern bir Hububat Alım Satım Organize Bölgesi için çalışmalara başladık. Üyelerimizle istişare ederek projenin detayını ve yerini belirledikten sonra yer tahsisi için çalışmalara başlayacağız. Ankara, İstanbul ve İzmir'de bulunan TOBB destekli üniversitelerin bir benzerini Diyarbakır'ımıza kazandırmak için somut girişimlerde bulunacağız. Tarım ve hayvancılık sektörünü doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecek çalışmalara gerekli destekleri verdik vermeye devam edeceğiz.

Borsamız emin ellerdedir. İlkeli ve dürüst yönetim anlayışını devam ettirmek için aday olmaya karar verdik. Borsamızın geleceğini belirleyecek olan seçimde üyelerimizin güçlü desteklerini bekleriz” şeklinde konuştu.

Akyıl: Hayırlara vesile olsun

Başkan adaylarından Fahrettin Akyıl ise, “Öncelikle seçimlerin kentimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Üniversitemiz ile ilgili çok önemli çalışmalarımız olacak. Özellikle Ziraat Fakültemiz ile birlikte;  Hayvancılığın eski haline gelmesi için tüm besicilerimize yönelik bilgilendirme toplantıları, seminerler düzenleyeceğiz. Yine Çiftçilerimiz ile bir araya gelip daha fazla nasıl ürün alınır, ekim dönemi boyunca neler yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir, hangi dönemde toprağa neler uygulanmalıdır konularında bilgilendirme toplantıları ve seminerler gerçekleştireceğiz.  Özellikle organik tarımın gelişmesi konusunda çalışmalar yapıp üreticilerimizi organik tarıma yönlendireceğiz ve Pazar bulmaları konusunda çalışmalar yapacağız.  Besici ve çiftçilerimizi diğer illere götürüp hem Pazar bulma konusunda hem de görüş alışverişi yapmaları sağlanacaktır. Düzenleyeceğimiz bu seminerlere Tarım Bakanlığından yetkililer davet edilecek ve besicilerimiz ve çiftçilerimizin karşılaştığı sorunları birebir dile getirmeleri sağlanacaktır.

Krediler kullanıldı mı?

Üyelerimiz için çok büyük sorun olan ve son 4 yıl boyunca hiçbir şey yapılmayan kredi kullanma ile ilgili adımlar atacağız.  Bakanlıklarımız, TOBB ve Bankalarla görüşerek üyelerimizin faizsiz yada çok düşük faizli krediler kullanmalarını sağlayacağız. Böylelikle üyemiz hem kredi kullanacak hem de düşük faizi ile ödeme zorluğu yaşamayacak.

Geçmiş dönemlerde Hükümetimiz ve TOBB ile beraber yapılan nefes kredisinden maalesef üyelerimizin haberi olmadı. Bu kredi kullanıldı mı?. Kullanıldıysa hangi şartlarda kimler tarafından kullanıldı sormak gerek. Zira bu konuda umarız ki doğru değildir çok ciddi duyumlarımız var. Kooperatifleşmenin ne kadar önemli olduğunu de göz önüne alınarak Üye Gruplarımızın Kooperatifleşmelerini sağlayacağız. Böylelikle ürünlerin girdilerini düşürerek tüketiciye de daha ucuz ürün sunmayı hedeflemekteyiz. KOSGEB ile işbirliği yapılarak Borsa bünyemizde her ay belli sayılarda insanımızın kapsayan “Girişimcilik kursları” açarak halkımızın önce girişimcilik belgesi almasını sağlayacağız sonra da kendi işlerini kurmaları için uzmanlarımızla yardımcı olacağız. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile işbirliği yaparak üyelerimiz ve halkımızın bu fondan daha çok faydalanmaları için çalışmalar başlatacağız.

Borsanın yıllardır 300-400 üyesi var

Yine bizim dönemimizde yapılmış olan okul sayılarını hızlı bir şekilde arttırmak için çalışmalar yapacağız. En büyük hedefimiz ise ilimize bir üniversite kazandırmak olacak. Bununla ilgili projemiz hazır durumda olup göreve gelmemiz durumunda ekibimizle beraber sonlandıracağız. Koskoca Diyarbakır Ticaret Borsasının Yıllardır 300-400 üyesi bulunmaktadır. Bu durum Diyarbakır’a ve Borsamıza yakışmamaktadır. Üye sayılarımızın arttırılması ve üyelerimizin kaynaşması için çalışmalar başlatılacaktır.  Borsanın alt yapısını güçlendireceğiz. Borsamız arşivi elektronik ortama aktarılacak. Tüm iş ve işlemler elektronik ortamda yapılacak. Böylelikle üyelerimiz zamandan kazanmış olacaklar. Üyelerimiz borsaya gelmeden işlemlerini elektronik ortamda yapabilecekler. Borsamızca kurulacak olan mobil tescil servisleri ile tescil hizmetlerini üyelerimizin ve halkımızın ayağına götüreceğiz. Bu hizmetle üyelerimiz zamandan büyük tasarruf sağlayarak tescil işlemlerini borsamıza gelmeden ayaklarına gidecek olan bu hizmetle yapabileceklerdir.

Hizmet etmek için adayız

Özellikle kentimizin üzerindeki kötü imajın silinmesi için turizm, kültür sanat, vb çalışmalar yapıp ilimizin tanıtımı için elimizden geleni yapacağız. Üyelerimizin en büyük sorunlarından biri olan ve geçmiş dönemde söz verilip yapılmayan ve adeta kandırılan üyelerimizin stopaj konusundaki sorunları en kısa sürede Maliye Bakanlığı ve Vergi Daireleri ile görüşüp biz çözeceğiz. Üyelerimiz bu konuda rahat bir nefes alacaklardır. Her fırsatta laboratuar kurulduğunu ve geliştirdiğini söyleyen borsamız var. Şu anda Gaziantep Borsası yıllardan beridir Diyarbakır’da Laboratuar ve Lisanslı Depoculuk AŞ olarak Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuarını Diyarbakır Şubesi olarak açmış ve kullanmaktadır. İşte biz başka illerin tabelasının yerine Diyarbakır Ticaret Borsası Tabelasını asarak bizim ilimizin işlemlerini bizim ilimizde bizler yapacağız. Yine projesi bize ait olan ilçelerde bulunan tescil merkezlerimizde laboratuarlar kuracak ve üyelerimiz ve halkımızın hizmetlerine sunacağız

Bizler bu değerli ekiple beraber keyfi uygulamalara son verip, kanun tüzük ve yönetmeliklerin bizlere verdiği yetkilerle hareket edip üyelerimize ve bu güzide şehre hizmet etmek için güçlü ekip, güçlü borsa ve güçlü Diyarbakır bilinciyle beyaz ilse ile Diyarbakır Ticaret Borsasına adayız” ifadelerine yer verildi.

Saffet AZBAY/ÖZEL

 

Kaynak: (TİGRİS) - TİGRİS HABER Editör: Romedi Yılmaz
 
Etiketler: İlk, sandık, Borsa’da,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Alanyaspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
7
0
0
1
2
3
4
Antalyaspor
7
0
0
1
2
3
5
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
6
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
7
Göztepe
5
0
0
2
1
3
8
Fenerbahçe
5
0
0
2
1
3
9
Sivasspor
4
0
1
1
1
3
10
Beşiktaş
4
0
1
1
1
3
11
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
12
Konyaspor
4
0
0
1
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
15
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
16
Denizlispor
1
0
2
1
0
3
17
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
18
Çaykur Rizespor
1
0
2
1
0
3
19
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
20
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Arşiv
Haber Yazılımı