HDP yöneticilerine tazminat UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
25 Mart 2021 - Perşembe 11:29 Bu haber 4871 kez okundu
 
HDP yöneticilerine tazminat
Anayasa Mahkemesi gözaltı ve tutuklama süreçleri ile ilgili olarak bireysel başvuru yapan HDP yöneticilerine tazminat ödenmesine karar verdi. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı
Siyaset Haberi
HDP yöneticilerine tazminat

Anayasa Mahkemesi (AYM) HDP İstanbul il eş başkanları ile il yönetim kurulu üyelerinin gözaltına alınma ve tutuklanmalarıyla ilgili bireysel başvurularını değerlendirerek 40’ar bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Gazeteduvar’da yer alan habere göre AYM’nin HDP İstanbul Eş başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel ile İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri Ali İpekli, Ayşe Karadağ, Feremez Erkan, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan ve Kasım Oba tarafından yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluğun makul süreyi aşması iddialarıyla 22 Ocak’ta Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuruya ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 

Ayrı ayrı 40’ar bin lira ödenecek

Kararın sonuç bölümüne göre yüksek mahkeme 8 başvuruyu haklı bularak, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan, Feremez Erkan, Ayşe Karadağ ve Aysel Güzel’e tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle ayrı ayrı 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, başvurucuların diğer iddialarının “kabul edilemez olduğuna”, Kasım Oba, Ali İpekli ve Doğan Erbaş yönünden de tutuklamanın hukuki olması nedeniyle “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edilmediğine” karar verdi. 2016 yılında HDP İstanbul il binası basılmış ve eş başkanlar ile birlikte bütün il yöneticileri tutuklanmıştı.

 

Tutuklama gerekçesi olamayacak eylemler

 

Karara göre tutuklama gerekçesi olamayacak eylemler şöyle:

– HDP’nin düzenlediği basın açıklaması, eylem ve etkinliklere katılmak.

 

– Belediye başkanlarının tutuklanmalarını ve yerlerine kayyım atanmasını protesto etmek siyasal parti faaliyetleri kapsamındadır, suç olamaz.

– Sosyal medyada PKK üyeleri ve Abdullah Öcalan’a ilgi ve sempatilerini gösterecek şekilde resimlerini paylaşmak, yorumlar yapmak.

– HDP’nin kendi siyasal programı çerçevesinde düzenlediği farklı konulardaki eylem ve protestolar partinin siyasal faaliyetleridir, katılmak suç olamaz.

– HDP Barış ve Adalet Komisyonunun halk arasındaki uyuşmazlıklar ve toplumsal meselelerin çözümüne ilişkin faaliyetleri.

– Örgütsel yayın ve Abdullah Öcalan’ın kitaplarını bulundurmak, tek başına suç olamaz.

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: HDP, yöneticilerine, tazminat,
Yorumlar
Haber Yazılımı