“HDP’ye karşı kuruldu” denilen partinin lideri konuştu UA-193998289-1
İHALE İLANI İÇİN TIKLAYIN
ARAÇ İLAN
icra
Haber
09 Aralık 2020 - Çarşamba 16:28 Bu haber 2893 kez okundu
 
“HDP’ye karşı kuruldu” denilen partinin lideri konuştu
"HDP'ye karşı Cumhur İttifakını destekleyecek" denilen yeni partinin lideri konuştu: “Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ediyorum ki…”
Bölge Haberi
“HDP’ye karşı kuruldu” denilen partinin lideri konuştu

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, geçen Ekim ayında tutuklandı ve yerine kayyum atandı. Tutuklanan HDP’li Ayhan Bilgen’in partisine yönelik eleştirileri, yeni “bir Kürt partisi mi kurulacak” sorularına neden oldu.  Sonrasında ise, AKP’li Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, HDP’ye karşı Cumhur İttifakı’nı destekleyen yeni bir partinin kurulacağı yönünde sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

HDP’ye karşı Cumhur İttifakı’nı destekleyecek yeni parti tartışmaları devam ederken, geçen hafta Diyarbakır’da Kürt Demokrat Partisi kuruldu. Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, partinin ismini “Kürdistan Demokrat Partisi” şeklinde belirlediklerini ancak Türkiye’de “Kürdistan” ismi nedeniyle partilere dava açıldığı için “Kürdistan” yerine “Kürt” ismini tercih ettiklerini ifade söylemişti.

HDP’ye karşı Cumhur İttifakı’nı desteklemek amacıyla kurulduğu iddia edilen Kürt Demokrat Partisi’nin (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw TV’ye konuştu.

Kurulduğu günden beri Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nde (KDP-T) Diyarbakır İl Başkanlığı yaptığını belirten Akıncı, KDP-T’nin HDP ile ittifak yapması sonrasında partiden ayrıldı. Bu durum da, HDP’ye karşı Cumhur İttifakı’nı destekleyecek yeni parti iddialarını güçlendirdi. Öte yandan Akıncı, partisinin ideolojisini ise, “Biz ölümsüz lider Mele Mustafa Barzani’nin izindeyiz, ulusal çizgisindeyiz” diyerek açıkladı.

Reşit Akıncı, HDP’ye alternatif olarak kuruldukları yönündeki iddialara ise, “Bazıları Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın bir süre önce açıkladığı ve Cumhur İttifakı’na destek verecek olan Kürt partisinin bizim partimiz olduğunu iddia etti. Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ediyorum ki bizim bu iddialarla herhangi bir alakamız yoktur. Biz sadece doğru bir ulusal çizgide siyaset yapmak, gençlerimize partimizi tanıtmak ve kabul ettirmek için yola çıktık” diye yanıt verdi.

Akıncı, Kuzey Irak’taki Barzani’nin partisi KDP’den yardım aldıkları iddialarını da reddetti.ODATV

 
Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: “HDP’ye, karşı, kuruldu”, denilen, partinin, lideri, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı