Görevden alınan Dr. Asena için mahkemeden karar google.com, pub-7674518569547102, DIRECT, f08c47fec0942fa0UA-193998289-1
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mevlid Kandili
Mevlid Kandili
Haber
20 Ağustos 2021 - Cuma 12:32 Bu haber 1587 kez okundu
 
Görevden alınan Dr. Asena için mahkemeden karar
Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “tarihsiz istifa dilekçesi” işleme konularak görevden alınan Başhekim Dr. Muhammed Asena için istinaf mahkemesi, ‘yürütmeyi durdurma' kararı verdi.
Diyarbakır Haberi
Görevden alınan Dr. Asena için mahkemeden karar

 Mahkeme kararının Sağlık Bakanlığı sistemine girilmesiyle Dr. Asena’nın görevinin başına dönmesi bekleniyor. İstinaf mahkemesi kararında, dilekçe ile beyan edilen bir iradenin yöneldiği hukuki sonucun istenildiği zamanın saptanması için dilekçede tarihin bulunması zorunlu olduğu belirtildi, “Zira, dilekçe sahibinin iradesinin zaman bakımından yansıması tarih sayesinde olur. Dolayısıyla tarih, dilekçeler için esas bir unsurdur. Bu nedenle, tarihsiz dilekçelerin işleme konulmadan önce tarih eksikliğinin dilekçe sahibine tamamlattırılması gerekir” denildi.

Görevden alındığını sistem üzerinden öğrendi

İddiaya göre, Dr. Muhammed Asena, salgın hastanesinin başhekimi iken Haziran ayının başında AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın’ın talebi ile “tarihsiz istifa dilekçesi” işleme konularak görevden alındığını Sağlık Bakanlığı sisteminden öğrendi. Asena, Diyarbakır’daki idare mahkemesine yaptığı “yürütmenin durdurulması” talebi reddedilince, davayı Gaziantep İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. 

Oy birliği ile yürütmeyi durdurma kararı

Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdari Dava Dairesi’nin kararında, dilekçe ile beyan edilen bir iradenin yöneldiği hukuki sonucun istenildiği zamanın saptanması için dilekçede tarihin bulunmasının zorunlu olduğu belirtildi ve “Zira, dilekçe sahibinin iradesinin zaman bakımından yansıması tarih sayesinde olur. Dolayısıyla tarih, dilekçeler için esas bir unsurdur. Bu nedenle, tarihsiz dilekçelerin işleme konulmadan önce tarih eksikliğinin dilekçe sahibine tamamlattırılması gerekir” denildi. Mahkeme, oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Hukuka aykırılık bulunmamaktadır

Mahkeme kararının devamında, “Olayda, dava konusu işleme dayanak gösterilen dilekçede tarih bulunmadığı, tarih eksikliğinin davacıya tamamlattırılmadığı, buna rağmen dilekçenin işleme konulduğu ve davacının sözleşmesinin feshedildiği görülmektedir. Ayrıca; dilekçenin okunaksız olmasının içeriğinde yer alan iradenin değerlendirilerek nitelendirilmesini, dolayısıyla bu dilekçeye dayalı olarak tesis edilen dava konusu işlemin hukukilik denetiminin yapılmasını da olanaksız kılmaktadır. Nitekim, Danıştay 12. Dairesi’nin 24.4.2017 tarihli kararı da bu yöndedir. Bu durumda, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Öte yandan, dava konusu işlemin yürütülmesi halinde davacının, gerek ‘Başhekim’ statüsünden, gerekse bu statünün sağlayabileceği maddi ve manevi faydalardan mahrum kalacağı göz önünde bulundurulduğunda, telafisi güç zararlara da uğrayabileceği kanaatine ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle; davacı tarafından yapılan itirazın kabulüne, Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’nce verilen ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddine’ ilişkin 30/06/2021 gün ve E:2021/905 sayılı kararın kaldırılmasına, açıkça hukuka aykırı ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 sayılı kanunun 27/2. maddesi uyarınca dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına, 09/08/2021 gününde oybirliğiyle karar verildi" ifadelerine yer verdi. 

Görevine başlayabilmesi için karar sağlık bakanlığı sistemine girmesi gerekir

Dr. Muhammed Asena’nın görevine yeniden başlayabilmesi için mahkemenin, yürütmeyi durdurma kararını Sağlık Bakanlığı sistemine girmesi gerekiyor. Asena görevden alındıktan sonra Diyarbakır’da salgının yükünü çeken ve birçok sıkıntı yaşanan hastaneye şimdiye kadar başka bir başhekim atanmamıştı. (Kaynak: Medyascope)

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
Etiketler: Görevden, alınan, Dr., Asena, için, mahkemeden, karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı