Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 10:34 Bu haber 903 kez okundu
 
“Diyarbakır’ın yapısal dönüşüme ihtiyacı var”
Yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde ‘Yeşil Liste’ ile başkan adayı olan Mehmet Kaya, Diyarbakır’ın yapısal bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, kentin tüm sektörlerini temsil eden bir yönetim oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi. Oda seçimlerine yerel bazlı siyasetçilerin müdahalede bulunduğunu kaydeden Kaya, bu durumun STK’ları işlevsiz hale getirdiğini savundu.
Diyarbakır Haberi


DİYARBAKIR- Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına ‘Yeşil Liste’ ile aday olan Mehmet Kaya, yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi. Yapmayı planladıkları projeler hakkında bilgi veren Akaya, medya temsilcilerinin de soru ve önerilerini aldı. Programın açılış konuşmasını Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal yaptı.

“Kalkınmada kaybedilen zamanı telafi etmeliyiz”
Herhangi bir siyasi yapının seçimlere müdahalesinin söz konusu olmayacağı bir seçimden yana olduklarını vurgulayan Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, “Siyasetin oda seçimlerine etki etmemesi için çaba sarf ettiğimizi söylemek istiyorum. Diyarbakır siyasetin yoğun olarak sirayet ettiği bir kenttir. Biz hiçbir siyasi yapıdan nemalanmadan bir yarışın yürütülmesinden yanayız. Diyarbakır olarak kalkınmada kaybettiğimiz zamanı telafi etmek zorundayız. Bu doğrultuda kimseye bağlı olmadan kentin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir ekip var” dedi.

Yerel medyanın güçlendirilmesi
Seçimleri kazanmaları halinde Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası binası bünyesinde yerel medyanın yer aldığı bir birim oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden başkan ‘Yeşil Liste’ başkan adayı Mehmet Kaya, “Bizler yerel medyayı çok önemsediğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu yüzden medya temsilcileri ile buluşup fikir alışverişinde bulunmaya da önem gösteriyoruz. Son dönem ile birlikte tek kanallı bir haber anlayışının oluşması yerel medyanın etkinliğini arttırarak yereldeki haberlerin dünyaya ulaşmasını sağlayacak yöntemler kurma zorunluluğunu dayatıyor. Bunu sadece yerel medyadan beklemiyoruz. Çünkü bunun oluşmasını sağlayacak tek güç de sadece yerel medya değildir. Biz ekip olarak yerel medyanın nasıl güçlendirilebileceğini tartışıyoruz. Seçimleri kazanırsak yerel medya ile ilgili çalışmaları yerel basın kuruluşları ile birlikte başlatma gibi hedeflerimiz var. Bizler seçimi kazanırsak odamızın içerisinde yerel medyanın da yer aldığı bir birim oluşturacağız. ‘Yeşil Liste’ bir kişinin üzerine kurulmuş bir yapı değil. Aday olan tüm arkadaşlarımın ticaret sanayi odası ve sivil toplum geçmişleri var. Kentin farklı siyasi profillerini temsil eden ve iş dünyasında aktif olan arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu liste Diyarbakır’daki iş dünyasının uzun süre çalışması ve insanları ikna etmesi sonucu oluşan bir listedir. Kentin tüm sektörlerini temsil eden bir yönetim oluşturmaya çalışıyoruz. Hem toplumdan hem de iş insanlarından geri dönüşlere baktığımız zaman bunun karşılığını görüyoruz. Büyük sorumluluklarımızın olduğunun da farkındayız” şeklinde konuştu.

“Teşvik sistemleri ile bölge gelişmez”
Diyarbakır’da sanayi kültürünün gelişiminin önemine dikkat çeken Kaya, “Diyarbakır’ın yapısal dönüşüme ihtiyacı var.  Bu dönüşüm Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda olacak. Temsiliyeti tek merkezli bir odaktan çıkararak, kentte sanayi odası, iş ve kadın meclisi gibi yapıları kurarak kentin yönetiminin birlikte gerçekleşeceği bir yapısal dönüşümün ilk temellerini atacağız. Bunu da bir yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda ticaret ve sanayi odamızın işlevsel boyutunu da değiştireceğiz. Bölgede kuracağımız iktisadi işletmelerle başta fuarcılık olmak üzere organize sanayi bölgeleri ve güç birliği anonim şirketleri gibi yapıları da hızla faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Kentin sadece merkezi hükümetin açıkladığı teşviklerle gelişmediğini ve bu teşviklerin sonuç vermediğini hep birlikte gördük. Bu yüzden kentin yerel ayağının da hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda sanayi odasını çok önemsiyoruz ve kentte sanayi kültürünün gelişmesinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bizlerin de yerel yönetimler olarak bunları faaliyete koyacak çalışmalara imza atmamız gerekiyor. Teşvik sistemleri ile bölgenin tek başına gelişemeyeceğini çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Barışı da önceleyen bir yapı
Kentin gelişimi ve sorunları ile ilgili her noktaya dokunmak istediklerini kaydeden Kaya sözlerine şöyle devam etti ; “Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ortadoğu’da barışın sağlanmasında ve Türkiye’de Kürt sorununun eşitlikçi ve özgürlükçü temelde çözülebilmesi noktasında gayret sarf edecektir. Biz bu konuda oda olarak en önemli aktör olmak zorundayız. Bölgesel gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak istiyorsak öncelikle savaşın sonlanması için çalışmaları önümüze koymamız lazım. Dünya örnekleri de göstermiştir ki iş insanları savaşlardan en çok etkilenen kesimlerden biridir. Dünya çözüme dair tarafta yer alan insanlarla birlikte çözüm yolunda daha hızlı yol alınmıştır. Bu yüzden DTSO olarak ekonomi önceliğimiz ama odamızın barışı da önceleyen bir yapısının olması gerektiğine inanıyoruz. Bizler medya, özellikle yerel medya ile ilişki içinde olacağız. Kentin sorunlarını Türkiye’ye ve dünyaya emforme etmek için koordineli çalışmak zorundayız. Bizler kentin gelişimi kentin sorunları ile ilgili her noktaya dokunmak zorundayız. Yerel medya da bu nokta da kentin gelişmesi için önemli bir rol oynayacağını da unutmamamız gerekiyor. Git gide yerel medyayı tüketmeye yönelik bir bakış açısı var. Biz tüketmekten yana değil birlikte üretmekten yanayız.”

“Yerel bazlı siyasetçiler seçimlere müdahale ediyor”
Listeleri oluştururken siyasi müdahalenin söz konusu olup olmadığına yönelik soruya cevap veren Kaya, “ Son iki dönemdeki ticaret ve sanayi odasının seçimlerine siyasetin yoğun müdahalesi sağlıklı bir yapının oluşmasına engel oldu. STK’lara en çok zarar veren öğelerden bir tanesi STK’ların siyasetin arka bahçesi olma olayıdır. Bu durum sivil toplum kuruluşlarının işlevsizleşmesine yol açmaktadır. Kentin sorunlarına duyarlı bağımsız durabilen STK yaratamadığınız zaman kentin sorunlarını dile getiremezsiniz. Tarafsız olmak STK’ların en önemli özelliklerinden biridir. STK’lar evrensel insan hakları, temel hak ve değerlerden yana taraf olmak zorundadır, bu başka bir boyuttur. Fakat STK’lar siyasetin uzantısı olabilecek yaklaşımlardan kaçınması gerekmektedir. Bu dönem itibari ile ticaret ve sanayi odasına siyasetin müdahalesini çok hmiyoruz. Maalesef yerel bazlı siyasetçilerin ticaret ve sanayi odası ve ticaret borsası seçimlerine müdahalesi de çok net bir biçimde ortadadır. Geçmiş dönem bu durumun bize yanlış olduğunu göstermesine rağmen halen siyasetçilerin Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasını kendi yönetim anlayışları şeklinde oluşturmaya çalışmaları kendilerine dahi fayda sağlamayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Bağımsızız ama tarafsız değiliz”
On beşten fazla STK’nın çalışması sonucu ‘Yeşil Listeyi’ oluşturduklarını belirten Kaya, “Türkiye büyük bir kopuş yaşıyor. Ticaret sanayi odası, baro, İHD ve ticaret borsası gibi yapıları kesinlikle bağımsız tutmak hepimizin temel felsefesi olmalıdır. Biz listeyi oluştururken herhangi bir siyasi baskı görmedik ve buna müsaade edecek bir boyutta da değiliz. On beşten fazla STK’nın çalışması sonucu yeşil liste oluştu. Bu anlamda herhangi bir siyasi yapının uzantısı değiliz ve bu durumu da karşıyız. Kentin tüm çevrelerini yansıtan bir tabloyu sizlere sunduk. ‘Birlikte Diyarbakır’ız’ sloganı ile son dönemlerde ilk defa tek liste ile herkesin temsiliyetini sağlayacak bir açıklamada bulunduk. Belki de bu bazı insanları rahatsız etti. Bizler hiçbir partiden beklentisi olmayan bağımsız bir yapıyız. Sırf bu yüzden dönem itibari ile hiçbir siyasi partiyi de ziyaret etmeme kararı aldık. Siyasetçilerin ticaret ve sanayi odası ve ticaret borsası seçimlerinden ellerini çekmesi gerektiğini düşünüyorum. Bağımsızız ama tarafsız değiliz. Biz Diyarbakır’dan, barıştan, işsizliğin bitirilmesinden ve Kürt sorununun çözümünden tarafız” dedi.

“Barış olmazsa ekonomik gelişme olmaz”
Yeşil Liste olarak sürekli barışı dillendirdiklerini ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini kazanmaları halinde kayyum atanma ihtimaline karşın bu söylemlerinin sürüp sürmeyeceğine yönelik soruya cevap veren Kaya, kısa bir süre sonra kayyum uygulamalarının sona ereceğini öngördüğünü vurguladı. Kaya, “ Barış sağlanmadan bu ülkede yoksulluğun ve işsizliğin bitirilmesine olanak yoktur. Sermeye ürkektir. Sermeye geleceğini görmeden gelecekte o bölgenin nasıl bir hal alacağını bilmeden o bölgeye yatırım yapmaz. Son dönemlerde bölgede yerel yönetimlere kayyum atanması yaşandı. Bu doğru bir uygulama değil. Çünkü o kenti temsil eden o kentin ruhunu bilen yapıların getiremediği çözümü kayyumun getirme olanağı yoktur. Ben kayyum uygulamasının da Türkiye’de kısa bir süre sonra sonlanacağına inanıyorum. Bizler barış olmazsa ekonomik gelişmenin olamayacağını savunan bir anlayışa sahibiz. Bu önümüzde dururken biz kayyum atanacak korkusuyla barışı dillendirmezsek kendimizi inkâr etmiş oluruz. Bu sadece bizlerin değil diğer STK’ların da görevidir. Bugün Rojava’da barışın sağlanması en çok bu bölgenin ekonomisine katkı sunacaktır. Bu yüzden biz nasıl barışı savunmayalım. Bu yüzden bunları savunan bir anlayışa kayyum atanmasına çok ihtimal vermiyorum” diye konuştu.

“ Hala güvenlik eksenli proje çalışmaları yürütülüyor”
Diyarbakır’ın kimliği haline gelen Dicle Vadisi, Hevsel Bahçeleri ve Sur ile ilgili yaklaşımlarının ne yönde olduğuna yönelik soruyu cevaplayan Kaya şunları söyledi ; “Bizler hep birlikte bu köklü kentte çalışıyoruz. Bu köklü yaşam Diyarbakır’ın ruhunu yaratmıştır. Bu kentin paydaşlarını yapım sürecine katmamak kentin ruhunu görmemek olur. Bugün Sur ile ilgili atılan adımlara baktığımız zaman hükümetin ne yapılacağı ile ilgili kendi siyasi temsilcilerinin bile bazı şeylerden habersiz olduğunu söyleyebilirim. Ankara’da bazı merkezlerden proje çalışmaları yapılıyor. İşin tuhaf tarafı da hala güvenlik eksenli bir proje çalışmasının yürütülmesidir. Sur onarılıp biterse yine çatışma olacağı gibi bir yaklaşım var. Öncelikle bunu sorgulamamız lazım. Siz güvenlik eksenli politika ile Sur’un ruhunu ortadan kaldırırsınız. Biz ilk yapacağımız işte kesinlikle bu kentte atılacak her adımda ve yapılaşmada Sur, Dicle Vadisi, Hevsel Bahçeleri vb. projelerin hepsinde yerel paydaşların müdahil olmasından yanayız ve müdahil olacağız. Ankara’da kapalı alanlarda kapalı kapılar ardından bu kente yönelik doğru projeler yürütemezsiniz. Bizler bu projelerin içerisinde olacağız. Sur ile ilgili rehabilitasyon çalışmalarında STK’lar önemli rol aldılar. Sur’un yapboz haline getirildiği ile ilgili duyumlar alıyoruz. Bu yüzden kentin kimliği niteliğini taşıyan yapılar ile ilgili çalışmalarda olacağımızı belirtmek istiyoruz.”

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
 
Etiketler: “Diyarbakır’ın, yapısal, dönüşüme, ihtiyacı, var”,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
7
Alanyaspor
45
0
8
9
12
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
10
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
11
Gaziantep FK
35
0
10
11
8
29
12
Denizlispor
32
0
13
8
8
29
13
Gençlerbirliği
31
0
14
7
8
29
14
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
15
Yeni Malatyaspor
28
0
15
7
7
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
14
10
5
29
Arşiv
Haber Yazılımı