Haber Detayı
11 Haziran 2015 - Perşembe 16:50 Bu haber 585 kez okundu
 
Demirtaş: Süreç kaldığı yerden devam etsin
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon senaryolarına ilişkin olarak, "Koalisyon kurma çalışmaları partiler arasında olur. Cumhurbaşkanlığı makamı burada belirleyici rol oynayamaz" dedi.
Siyaset Haberi


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin 550 milletvekili adayı ile İMO'da yaptığı toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Halk başkanlık istemedi" sözlerini değerlendirerek, "Seçimlerden hepimizin iyi dersler çıkarması lazım. Türkiye'nin neyi istediğini siyasi partilerin iyi görmesi lazım. Bu Türkiye'nin özgür geleceği açısından şarttır. AKP de diğer parti yetkilileri de sonuçları iyi değerlendirmesi gerekiyor. Elbette HDP'nin ciddi bir başarısı var. Bu aynı zamanda sorumluluktur. Büyük bir başarı elde etmenin verdiği sevinçle daha yüksek oranda sorumluluk yüklendiğimizin farkındayız. Bunun bilinciyle toplantılarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu. 

Demirtaş: Elimizi taşın altına koymaya hazırız

Başkanlık sistemi için de değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, şöyle konuştu: "Tabii ki Türkiye'de hayata geçirilecek bir sistem değildir. Israr ediliyor olması gerilimin artmasına neden oluyor. Halkın, toplumun istemediğini yukarıdan dayatmaktan vazgeçmek lazım. Bu kişisel bir mevzu kişisel bir mesele değil. Biz Sayın Erdoğan'a karşı özel bir husumetten dolayı Başkanlık sistemine karşı çıkıyor değiliz. Türkiye'nin bugünkü koşullarında uygulanamaz, uygulanması imkansız dayatma bir modeldir. Yine AKP'ye kişisel karşıtlığımız olduğu için eleştirmiyoruz. Hataları yanlışları vardır. Bu hatalar görüldüğü oranda Türkiye halkların yararına her türlü ortak adımı birlikte atmaya hazırız. Çözüm süreci kaldığı yerden devam etmesi lazım. Eski başbakan Sayın Davutoğlu da, sanırım bunun farkındadır. Heyetimiz bugün yarın başvuru yapacak, kapsamlı açıklama da yapacak. Onu da çok hayırlı bir yere koymamız ve önemsememiz lazım. Yine AKP doğru gerekli dersleri çıkarır parlamenter sistemin güçlendirilmesi bağlamında iç tüzüğün değiştirilmesi, siyasi partiler kanunu, seçim barajı, basın özgürlüğü, yargı adaleti… Bütün bu konularda atılması gereken adımlar konusunda gerçekten iç sorgulamaya giderse bu Türkiye için iyi olur. Oluşacak koalisyon veya koalisyonlar, nasıl şekillenirse şekillensin, bizim barış, adalet ve insan hakları gibi temel ilkelerde parlamentonun ortaklaşmaya çalışmasıdır. Biz HDP olarak seçim dönemindeki rekabeti bir tarafa bırakıp toplumun güvenliği, huzur beklentisi olan barışı gerçekleştirmek için elimizi taşın altına koymaya hazırız." 

'Biz sıkı muhalefete hazırlanıyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Deniz Baykal ile görüşmesi ve erken seçimlerden yana olduğuna ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine de Demirtaş, şunları söyledi: "Siyasette diyalogu biz de önemsiyoruz. İsteyen istediği ile görüşür, bunda bir anormallik yoktur. Cumhurbaşkanı yetkileri çerçevesinde milletvekilleriyle, parti temsilcileri ile görüşmeler yapabilir. Parlamento açılışı öncesinde görüş alış verişinde de bulunabilir. Bunlar son derece insani ilişkilerdir. Ama mümkün olduğunca bu tartışmaları parlamento ve halka mal etmek ve gittikçe daha açık bir tartışma yürütmek faydalı olur. Tekrar altını çiziyorum bizim Sayın Erdoğan'a karşı ne kişisel bir tutumumuz ne de husumetimiz vardır. Anayasayı ihlal eden, bunu askıya alan bir Cumhurbaşkanı bizim açımızdan her zaman eleştiri alacaktır. Fakat kendi sınırları içine çekilen bir Cumhurbaşkanı da bizden destek görecektir. Önümüzdeki dönem koalisyon tartışmaları başlayacak, AKP'den başlayarak bu görüşmeler yapılacaktır. Biz de parlamentoda nitelikli sıkı bir muhalefete hazırlanıyoruz. Halkımız bize iktidarı vermediğinin farkındayız. Ama böyle bir görev düşerse de koalisyon seçenekleri içerisinde bundan kaçmayacağımızı belirttik. Biz kadrolarımızla Türkiye'yi tek başımıza yönetecek güce sahibiz ama halkın verdiği destek buna yetmiyor. Önümüzdeki dönemlerde koalisyon seçenekleri ortaya çıktıkça bunları değerlendirip sonuçlarını halkımızla paylaşacağız."

'Seçimden de koalisyondan da korkmuyoruz'

Demirtaş, adaylarla ve parti gruplarıyla bir araya geldiklerini, 550 vekil adayının hepsinin seçilmiş kadar kendileri için değerli olduğunu belirterek, onların da görüşlerini alacaklarını söyledi. Özellikle sahada çalışan adayların görüşlerinin önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, "Koalisyonlardan korkmayalım, erken seçimden de korkmayalım. Fakat erken seçim şu anda tartışılacak seçenek değildir. YSK daha seçim sonuçlarını ilan etmedi. Seçim sonuçları ilan edilmeden erken seçimlere girmek kimseye fayda getirmez" diye konuştu. 

Demirtaş, Cumhurbaşkanı'nın sadece hükümeti kurmak için sadece bir milletvekilini yetkilendirmesi gerektiğini, bu aşamada başka bir görevinin olmadığını söyledi. Demirtaş, "Cumhurbaşkanı'nı biz tartışmaya açmıyoruz, o makamı tartışmaya açan orada oturan kişidir" şeklinde konuştu. 

Demirtaş, bir koalisyon arayışlarına ilişkin şimdiye kadar HDP ile herhangi bir temas kurulmadığını belirterek, "Seçilen vekiller bir birini arayıp kutluyorlar ama resmi ya da gayri resmi bir temasımız yok" dedi. 

Demirtaş, hiç fikre ve öneriye peşinen kapalı olmadıklarını ve bu yüzden istişarelerini sürdürdüklerini söyledi. 

Halkın iradesine hakaret ettirmeyiz

Demirtaş, MHP'nin HDP'ye yönelik söylemlerine ilişkin bir soru üzerine de, "MHP'nin ne yapacağına kendileri karar verir. Seçenekler ortaya çıktığında bizim ne yapacağımıza da biz karar veririz. İlle zorla bizimle koalisyon kursunlar diye hiçbir partiyi zorlayacak halimiz yok. Herkes kendi düşüncesine göre hareket eder. Ama burdan çıkarak partimizin meşruiyeti sorgulayan, hakaret eden yaklaşımları da asla kabul edemeyiz. Onların meşruiyeti ne ise HDP'nin de odur. Lafa geldiğinde milli irade milletin iradesinden dem vuranlar, HDP'nin arkasındaki milletin halkın iradesine hakaret etme hakkını kendilerinde nasıl görüyorlar? Bütün koalisyonlara dair seçenekler ortaya çıkmadan peşinen bir şey söylemeyiz" dedi. 

'AKP ile koalisyon yok'

Demirtaş, AKP ile bir koalisyon olup olmayacağı sorusuna ilişkin de, "AKP ile ilgili söylediklerimizin arkasındayız. Geri kalan seçenekleri değerlendiririz" dedi. Demirtaş, bir başka soru üzerine Eşbaşkanlar Başkanlığında MYK üyelerinden oluşan bir heyetin oluşturulduğu ve koalisyon görüşmelerini yürüteceğini söyledi. 

'Hükümet Kürt sorunu yoktur sözünden rücu etmesi lazım'

Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun çözüm sürecini pazarlık haline getiren sözlerine ilişkin de, "Çözüm süreci koalisyon kurulduktan sonra aktif olarak işlemeye devam edecek. Ama bu arada heyetimizin İmralı'ya gitmesinde büyük fayda görüyoruz. Bu herkesin yararına olacaktır. Çözüm sürecinin en azından dondurulduğu yerden çıkarılması için iyi bir adım atılmış olur. Yeni parlamento şekillenirken, çözüm sürecinin belki de umut yaratmış olmasının heyecanıyla çalışmış olur. Evet bizim sorumluluklarımız var. Davutoğlu'nun ifade ettiği sorumluluklarımızın tamamının arkasındayız. Fakat bunu tek taraflı sorumluluk gibi ifade etmesi de doğru değildir. Çözüm sürecinin hangi aşamada olduğunu nereye geldiğini kendisi de biliyor. Çağrıların yapılma aşamasına geldiğini kendisi de biliyor. Kimin bu aşamada hangi adımları atması gerektiğini kendisi de biliyor. Öyle gizli kapaklı değil. Dolmabahçe'deki 10 maddelik mutabakatın tartışmaya açılması, KCK'nin silahlara dair kongre kararı alması… Karşılıklı senkronize adımlar atılması aşamasına gelmiştik. HDP olarak sürecin kaldığı yerden devam etmesi konusunda sorumluluğumuzu biliyor ve adım atmaya hazırız. Kendileri de aynı noktadalar mı? Seçim boyunca müzakere yok dediler, masa yok dediler, Kürt sorunu yok, taraf yok dediler. Bütün bunlardan rücu etmesi lazım. Bunların tamamının AKP yetkililerinden duymamız gerekiyor" dedi. 

'Silah bırakılmasını istiyorsanız heyet İmralı'ya gitsin'

Demirtaş, "HDP PKK'ye silahları bırak çağrısı yapsın" açıklamalarına ilişkin de, "Bu çağrıyı yapacak olan biz değiliz. Davutoğlu bunu iyi biliyor. Silahlar konusunda çağrı yapacak olan Sayın Öcalan'dır ve o da silahların bırakılması konusunda çağrı yapmaya hazır halde İmralı'da bekliyor. Eğer Sayın Davutoğlu bu konuda samimi ise buyurun heyetimiz yarın İmralı adasına gitsin, görüşme trafiği başlasın, kaldığımız yerden devam edelim. Koalisyon elini taşın altında koysun. Bizde her türlü desteği sunmaya hazırız. Barış konusunda halkımıza söz verdik" dedi. 

Kaynak: (YOH) - yüksekovahaber Editör:
 
Etiketler: HDP, Eş, Genel, Başkanı, Selahattin, Demirtaş, koalisyon, senaryolarına, ilişkin
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv
Haber Yazılımı