Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 11:50 Bu haber 544 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump görüşmesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  
Türkiye Haberi


Toplantı sonrası yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “S400 sistemi F35 programı başta olmak üzere bu alanda sınamaların üstesinden diyalogla gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S400 sistemi ile F35 programı başta olmak üzere bu alanda sınamaların üstesinden diyalogla gelinebileceğini belirterek “Türkiye’nin Patriot konusunda maruz kaldığı sorunu Osaka’da ifade etmişti. Sayın Başkan’a şayet istenilen şartlar teklif verilmesi halinde Patriot alabileceğimiz söyledim. Türkiye olarak ABD olarak kongreyle yapıcı bir diyalogla angajmanımızı sürdürmeye hazır olduğumuzu Sayın Başkan’la paylaştım” dedi.


"Suriye ile ilgili kalıcı bir çözüm bulmak için Amerika ile mutabakata bağlılığımızı sürdürüyoruz"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile  Beyaz Saray'daki görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında “Sayın Başkan’la gündemimizde yer alan konulara ilişkin kapsamlı ve samimi görüşmeler kaydettik. Türk Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminde ilerletilmesi ve işbirliğimizi derinleştirilmesi konusunda hem fikiriz. İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız. Sayın Başkan’la milli güvenliğimiz tehdit eden terör unsurlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi temin ettik. DEAŞ’a karşı mücadelenin önemine değindik. Özellikle Bağdadi’nin ölümünden sonraki süreçte de bizler gerek cezaevlerinden, Suriye tarafından kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 DEAŞ’lı elimizde tutuklu ve ya mahkumdur. Türkiye 9 Ekim’de başlattığı Barış Pınarı Harekatı’yla terörle mücadelede yeni ve önemli bir adım atmıştık. Ülkemiz bu harekatla PKK, YPG Suriye’deki ayrılıkçı gündemine ağır darbe vurmuştur. 17 Ekim mutabakatımızda Suriye işbirliğimizin geliştirilmesi için önemli bir fırsat yakaladık. PKK, YPG bunu bozmak için askerleri ve sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenledi. Son 24 saat içinde 19 saldırı ve taciz gerçekleştirdiler. Tel Abyad bombaların koyulması nedeniyle 13 sivil hayatını kaybetti. Buna rağmen Suriye ile ilgili kalıcı bir çözüm bulmak için Amerika ile mutabakata bağlılığımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.
 

"Ermeni meselesinde karar vericiler siyasetçiler değil, tarihçiler olmalı"
Ermeni Soykırımı iddialarına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihi meseleleri çarpıtarak önümüze ikili münasebetleri dinamitleyecek yeni sorunlar koymaya gayret ediyorlar. Temsilciler Meclisinde 29 Ekim’de alınan kararların bu amaca hizmet ettiğini, Türk milletini incittiğini ve ilişkilerimize gölge düşürme gayesi güttüğünü Sayın Başkan’la paylaştım. 104 yıl sonra savaş şartlarında yaşanan meselede karar vericiler siyasetçiler değil, tarihçiler olmalıdır. Bizim bu konuda başımız dik, özgüvenimiz tamdır. Açık söylüyorum Türkiye bu konuda diyalog ve özgür tartışma ortamından yanadır. Ermeni tarafına ortak tarih komisyonu kurulması teklifimiz hala geçerlidir. Biz arşivlerimizi açmış durumdayız. Silahlı kuvvetlerimizin 1 milyonu aşkın belgesi mevuttur. Her an bunları görebilirler ve araştırabilir” şeklinde konuştu.

"Bugüne kadar 7 bin 680 yabancı terörist yakaladık ülkelerine geri gönderdik"
IŞİD'le mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika ve Türkiye DEAŞ’ı bitirmek ve Suriye’ye barış ve hizmet getirmek için birlikte çalışabiliriz. Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgedeki bu amacı gerçekleştirebileceği en iyi ortağı Türkiye’dir. Ülkemiz DEAŞ’la göğüs le mücadele eden bu uğruda şehitler veren tek NATO müttefikidir. Bugüne kadar 7 bin 680 yabancı terörist yakaladık ülkelerine geri gönderdik. DEAŞ’la bağlantılı olduğunu belirlediğimiz yaklaşık 77 bin kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Şuan hapishanelerde 40 farklı ülke vatandaşı bin 216 DEAŞ mensubu var. YPG ve PKK elinden kaçarak Türkiye’nin kontrolündeki bölgeye geçen aralarında kadınları ve çocukların bulunduğu 287 kişiyi yakaladık. Şahsımı yayınlarında manşet yaparak hedef gösterin sadece Türkiye’de 304 vatandaşımızın ölümüne yol açanlarla mücadele sürdüreceğiz. Yabancı terörist savaşçıların kaynak ülkelerce alınması büyük önem arz ediyor. Avrupa’dakiler başta olmak üzere kaynak ülkelerini geri kabule ikna konusunda sayın başkanla ortak anlayışa sahibiz” ifadelerini kullandı.

"365 bin Suriyeli'nin kendi topraklarına dönüşünü sağladık"
Suriye'nin Kuzeyindeki güvenli bölgeye ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, Suriye ile 911 kilometre uzunluğunda sınırı bulunuyor. Yaklaşık 9 sene önce çatışmalar başladığında bundan en fazla etkilenen biz olduk. 3 milyon 650 bini Suriyeli, bunun yanında 350 bini de Kürtlerden oluşan 4 milyon aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Şu ana kadar bütçemizden 40 milyar dolar aşkın harcama yaptık. Avrupa ise şu ana kadar söz verdiği halde 3 milyar avro gibi bir destek sağladı. Suriye topraklarında yaşayan 3 milyon insana düzenli insani yardım gönderiyoruz. 2015 G-20 yaptığım güvenli bölge çağrısı zamanında hayata geçmediği için 10 binlerce masum hayatını kaybetti. Bu sorunun böyle devam etmesi mümkün değildi. 4 bin kilometre alanı terörden ayırdık. Sayın başkanın güvenli bölge ilanın aynen katılıyorum. 365 bin Suriyeli'nin kendi topraklarına dönüşünü sağladık. Barış Pınarı Harekatı’yla güvenli hale getirdiğimiz şehir ve köylere geri dönüşler başladı. Hazırladığımız özellikle plan ve projeyi Birleşmiş Milletler uluslararası toplumun desteğiyle hayata geçirirsek önümüzdeki dönemde dönenlerin sayısı artacaktır. Irak sınırından Cerablus’a kadar olan bölgede 20 mil derinlikte bölgeye 1 milyon insan yerleştirilir” dedi.

"FETÖ’nün ABD’deki yaşamının son erdirilmesi..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ konusunda da şu ifadeleri kullandı: “FETÖ Türkiye’nin anayasal düzenini darbeyle ortadan kaldırmaya çalışmış bir örgüttür. 251 insanımızı katleden 2 bin 93 insanımızı yaralayan bu teröristler parlamentomuzu havadan bombalamışlardır. FETÖ’nün ABD’deki yaşamının son erdirilmesi konusundaki talebimizi beklentimizi vurguluyoruz. Siyasi meselelerle ticari konuların birbirine karıştırılmamasına inanıyorum. Bu hedef ulaşmayı zorlaştıracak adımlardan imtina edilmesidir.”
"İstenilen şartlar teklif verilmesi halinde Patriot alabiliriz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında son olarak savunma sanayine vurgu yaptı. Erdoğan,  “S400 sistemi F35 programı başta olmak üzere bu alanda sınamaların üstesinden diyalogla gelebiliriz. Türkiye’nin Patriot konusunda maruz kaldığı sorunu Osaka’da ifade etmişti. Sayın Başkan’a şayet istenilen şartlar teklif verilmesi halinde Patriot alabileceğimiz söyledim. Türkiye olarak ABD olarak kongreyle yapıcı bir diyalogla angajmanımızı sürdürmeye hazır olduğumuzu Sayın Başkan’la paylaştım” diye belirtti.

Basın toplantısında ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları ise şöyle:

Türkiye ile ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini belirten ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok harika ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Trump, "Ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için ilerleme sağladığımızı düşünüyorum. S-400 meselesi için çalışmalar devam edecek. Terörle mücadelede Türk vatandaşlarına da gösterdikleri işbirliklerinden dolayı müteşekkiriz. Cumhurbaşkanı'nın büyük bir hayranıyım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı bizim mücadele ettiğimiz gibi terörle mücadele ediyor, halkını koruyor" dedi

Trump'tan Erdoğan'a teşekkür

"Sözlerime başlarken hanımefendiye hoş geldiniz diyorum. Türkiye'nin first ladysi hanımefendiye. Çok harika verimli toplantı geçirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Serkan Gölge'yi bıraktığı için teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kendisi gözaltındaydı. Bu güzel jestti. Teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu ABD için ve Türkiye için iyi haber. Türkiye herkesin bildiği gibi NATO müttefiki aynı zamanda ABD'nin çok önemli müttefiki. İki ülke arasında diplomasi, barış ve refahın olduğu gelecek için çok önemli. Gün içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben samimi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Suriye'deki durum, geçen ay Pence ve Pompeo'yu göndermiştim. Görüşmeler gerçekleştirmişti. O'brien de aynı şekilde sayın Erdoğan'la görüştüler. Buradaki görüşmeler çok başarılı oldu. O günkü görüşmelerde çok şey başardılar. Bu karmaşık durumun iyileştirilmesi adına gelişme kaydettiler. Ateşkes devam ediyor. Cumhurbaşkanına işbirliği için teşekkür ediyorum.

"Türkiye yapması gerekenleri yapmaya devam edecek"

Türkiye yapması gerekenleri yapmaya devam edecek. Ben Cumhurbaşkanını çok destekliyorum. Ateşkes her ne kadar karmaşık da olsa ileriye doğru gidiyor. ABD ve Türkiye başka güvenlik konularında da birlikte çalışıyorlar. Türkiye, ABD'den sonra NATO'da en büyük ikinci ordu. Türkiye savunma harcamasını düzenli olarak arttırmaya devam ettirdi. 29 ülke arasında NATO'ya karşı yükümlülüklerini yerine getiren ülkelerden. Afganistan'daki misyona kararlı destek verdi. Buradaki ortaklık, DEAŞ'ın yıkılması için çok önemli oldu. Yakın zamanda El Bağdadi öldürüldü. Türkiye belli alanlarda çok yardımcı oldu. Bunu takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk halkına müteşekkiriz. İşbirliği, ticaret, savunma, askeri ekipman programlarımız devam ediyor. Milyarlarca dolar değerinde satış söz konusu Türkiye'de. F-35 için parçalar üretiyorlar. Türkiye'nin S-400 alımı bizim için ciddi zorluklar ortaya çıkarıyor. Bugün de üzerinde konuştuk, gelecekte de konuşacağız. Umuyorum çözmeyi başaracağız. Dışişleri Bakanları ve güvenlik danışmanları S-400 için görüşme yapmaya devam edecekler.

"Sadece Ortadoğu için değil dünyanın bütün yerlerinde işbirliği olabilir"

Yaklaşık 100 milyar dolar civarına ticaretimizi getirmek istiyoruz. O da şu andaki dört katı olur. Hedefimiz ticareti arttırmak ve ikili ilişkilerimizi devam ettirmek. Çin'le yapılan ticaret anlaşması da hızlı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Ne olup bittiğini göreceğiz. Çin bir anlaşma yapmak istiyor. ABD ticaret ve yatırımların önündeki engelleri kaldırmak bizim amacımız. Türkiye'nin de pazarını açmasını istiyoruz. Bunu yapıyorlar zaten. ABD ürünlerine pazarlarını açıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı, ABD Türkiye ittifakı çok güçlü olabilir. Sadece Ortadoğu için değil dünyanın bütün yerlerinde işbirliği olabilir. Siz Türk halkı için işbirliği yapıyorsunuz. Halklarımız çıkarları için birlikte çalışıyor olacağız. Hem kişisel hem de Türkiye ile çok olumlu, dostane ilişkilerimiz var. Bunları daha iyi ilişkilere dönüştürmek istiyoruz. Teşekkür ederim."

 

Kaynak: (Malabadi) - Malabadi Gazetesi Editör: İhsan YILMAZ
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, Trump, görüşmesi, ,
Haber Videosu
Yorumlar
İLAV.GOV.TR

Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv
Haber Yazılımı